Środki do czyszczenia języka: czym są i jak ich używać?

Czyściki do języka lub skrobaczki pomagają zapobiegać nieświeżemu oddechowi i infekcjom oraz zapewniają zdrowie ust. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Środki do czyszczenia języka: czym są i jak ich używać?

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2021

Czy wiesz, czym są środki do czyszczenia języka? Dorośli już od najmłodszych lat starają się uczyć dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Twój uśmiech i oddech wiele o Tobie mówią. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś, jak dbać o język?

Jak dobrze wiesz, nie wystarczy myć zębów dwa razy dziennie, aby utrzymać je w czystości. Dentyści kładą nacisk na znaczenie prawidłowego mycia zębów po każdym posiłku.

Ponadto zalecają, aby ludzie używali płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej co najmniej raz dziennie. Wszystkie te środki maja na celu wyeliminowanie resztek jedzenia i bakterii z zębów i błon śluzowych jamy ustnej.

Resztki te zbierają się, kiedy nie myjesz prawidłowo jamy ustnej. Zwykle dzieje się to na języku. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym są środki do czyszczenia języka i dlaczego tak ważne jest, aby uwzględniać je w swojej rutynie dbania o jamę ustną.

Czym są środki do czyszczenia języka?

Czyścik do języka to małe narzędzie znane również jako skrobaczka do języka. Chociaż istnieją różne typy, środki do czyszczenia języka mają zwykle kształt litery U. Narzędzia te służą do usuwania wszelkich resztek jedzenia i bakterii, które mogą pozostać po umyciu zębów.

Jest to bardzo ważne, ponieważ chociaż wiele osób o tym nie wie, bakterie wywołujące nieświeży oddech mogą również znajdować się na języku. Halitoza to zestaw nieprzyjemnych zapachów, które powstają w ustach człowieka.

Większość przypadków halitozy jest spowodowana złą higieną jamy ustnej, ponieważ wiele osób nie myje jej prawidłowo. Kiedy tak się dzieje, gromadzą się resztki jedzenia, bakterie i ślina. Tworzy się cienki, przezroczysty film zwany płytką bakteryjną.

Środki do czyszczenia języka

Bakterie te są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na każdy kącik jamy ustnej, w tym język. W ten sposób dokładnie wyczyścisz wszystkie obszary.

Skuteczność czyszczenia języka

Właściwa higiena jamy ustnej i szczotkowanie języka zwykłą szczoteczką może nie wystarczyć. Według dentystów środki do czyszczenia języka są o 30% skuteczniejsze w usuwaniu wszystkich bakterii.

Ponadto narzędzie to czyści trudno dostępne miejsca w mniej agresywny sposób. Jest też niedrogie i łatwe do znalezienia w każdej aptece, a nawet w niektórych supermarketach.

Pełna rutyna jamy ustnej może nie tylko pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi, ale także pomaga uniknąć wielu chorób i infekcji, takich jak choroby przyzębia.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Jak używać czyścika do języka

Idealnie jest, jeśli używasz czyścika do języka w ramach rutynowej higieny jamy ustnej i robisz to po umyciu zębów. Możesz to zrobić o każdej porze dnia. Jest to jednak ważniejsze rano, ponieważ wiele zarazków gromadzi się w jamie ustnej w nocy.

Czysty język

Najlepiej robić to przed lustrem. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć swój język i łatwiej uda Ci się dotrzeć do wszystkich jego części. Spróbuj wyczyścić całą powierzchnię języka za pomocą urządzenia czyszczącego, zaczynając od tyłu jamy ustnej.

Ważne jest, aby wykonać ruch na zewnątrz i przeciągnąć wszystkie bakterie na czubek języka. Powtórz ten ruch trzy lub cztery razy. Nie zapomnij wypłukać jamy ustnej i odpowiednio przechowywać czyścik.

Wnioski

Czyściki do języka to niedrogie małe narzędzia, które pomagają usunąć wszystkie resztki jedzenia i bakterie, aby uniknąć zarówno nieświeżego oddechu, jak i możliwych infekcji i chorób.

Najlepiej jest regularnie odwiedzać dentystę na kontrolach i dogłębnym czyszczeniu zębów. Uwzględnienie wszystkich tych wskazówek w codziennej rutynie higieny jamy ustnej pomoże Ci cieszyć się lepszym zdrowiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.