Spuchnięte powieki: przyczyny i leczenie
Z pewnością w pewnym momencie życia miałaś spuchnięte powieki. To bardzo częsta sytuacja, która nie tylko stanowi zwykły problem estetyczny, ale może być konsekwencją licznych patologii. W rzeczywistości wiele z nich może mieć pochodzenie metaboliczne lub immunologiczne.
Powieki to część naszego ciała złożona ze skóry, mięśni i błony śluzowej zbudowanych tak, by pokrywały oczy. Ich główną funkcją jest ochrona oka przed wszelkimi czynnikami, które mogłyby je zranić. Dzięki powiekom gałka oczna pozostaje również zawsze wilgotna.
To prawda, że wraz z wiekiem powieki tracą swoją jędrność. Z tego powodu u osób starszych typowe są spuchnięte powieki lub worki pod oczami. To samo dzieje się, gdy kumuluje się zmęczenie i stres.
Istnieje jednak wiele innych przyczyn takiego stanu rzeczy i ważne jest, aby je wcześnie zidentyfikować. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są główne powody, dla których możesz mieć spuchnięte powieki i jak je leczyć.
Dlaczego pojawiają się spuchnięte powieki?
Jak już wspomnieliśmy, obrzęk powiek jest bardzo powszechny. Jest to sytuacja, która nasila się zwłaszcza wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem lat wszystkie tkanki mają tendencję do osłabienia, w tym również te znajdujące się w powiekach.
Inną z głównych przyczyn jest zmęczenie i brak snu. Nieprawidłowy odpoczynek odbija się na całym ciele, a zwłaszcza odzwierciedla się w wyglądzie twarzy i oczu. To samo dotyczy złych nawyków, takich jak picie alkoholu czy palenie marihuany.
Spuchnięte powieki są również wynikiem zatrzymywania nadmiaru płynu. Taka sytuacja może wynikać z problemów z krążeniem, takich jak nadciśnienie lub dieta z nadmiarem soli.
Ponadto, z tym problemem często zmagają się alergicy. Obrzęk powiek może wystąpić zarówno podczas łagodnej reakcji alergicznej – na przykład wiosną u osób uczulonych na pyłki – jak i w ciężkich postaciach. W rzeczywistości reakcje anafilaktyczne charakteryzują się między innymi spuchniętymi powiekami.
Z drugiej strony należy zauważyć, że obrzęk powiek może być objawem infekcji. Ponadto, jako logiczne następstwo, spuchnięte powieki to efekt uraz tej okolicy twarzy, czy to w wyniku pobicia, czy innego rodzaju uderzenia.
Wreszcie inną częstą przyczyną jest jęczmień. Pojawia się w wyniku zakażenia gruczołów znajdujących się na brzegu powieki. Są to tak zwane gruczoły Meiboma. Zwykle towarzyszy mu ból i zaczerwienienie.
Może ci się spodobać również ten artykuł: Opadające powieki – 5 naturalnych remediów, by je unieść
Jaka jest kuracja zalecana na spuchnięte powieki?
Leczenie opuchniętych powiek będzie zależeć od ich przyczyny. Jednak niezależnie od tego, istnieją pewne ogólne środki, które mogą pomóc w zapobieganiu lub poprawie objawów w większości przypadków.
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby dobrze się wysypiać. Naukowcy zalecają około 8 godzin snu dziennie. Niezbędna jest również nauka radzenia sobie ze stresem i lękiem, ponieważ wpływają one również na jakość snu.
Chodzi również o utrzymywanie zdrowego stylu życia między innymi poprzez przestrzeganie zbilansowanej diety. Kontrolowanie ilości spożywanej soli pomaga ponadto poprawić retencję płynów i krążenie krwi. Konieczne jest również rozsądne podejście do spożycia alkoholu i unikanie wszelkich innych narkotyków.
Kiedy pomimo tych środków powieki nadal pozostają spuchnięte, idealnym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli jest to objaw alergiczny, obrzęk najprawdopodobniej ustąpi po podaniu leku przeciwhistaminowego, a także gdy unikamy kontaktu z alergenem.
W przypadku infekcji lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk, aby ją wyleczyć. Można go podawać doustnie, ale najczęściej lek podaje się w postaci kropli do oczu lub miejscowo na powiekę.
Może Cię również zainteresować: Opuchnięte powieki? Oto 5 skutecznych metod
Podsumowując
Spuchnięte powieki to dość powszechny problem. Stanowią nie tylko defekt estetyczny, związany ze starzeniem się, ale mogą być też oznaką zmęczenia i stresu.
Jeśli objaw utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Powieki mogą być spuchnięte w wyniku infekcji lub niezdiagnozowanej alergii. Znając przyczynę, będziesz w stanie znaleźć najbardziej odpowiednie leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Párpados hinchados: causas comunes | Blog de Clínica Baviera. (n.d.). Retrieved January 1, 2020, from https://www.clinicabaviera.com/blog/bye-bye-gafas/parpados-hinchados-causas/
- Ojos y párpados hinchados: ¿qué lo causa y cuál es su tratamiento? (n.d.). Retrieved January 1, 2020, from https://www.oftalvist.es/blog/ojos-parpados-hinchados-causas-tratamientos/
- Ojos hinchados, párpado inflamado, inflamacion del párpado. (n.d.). Retrieved January 1, 2020, from https://www.allaboutvision.com/es/condiciones/parpados-hinchados.htm