Sprzęt medyczny, który uratował życie kibica Cádiz FC
Całkiem niedawno sytuacja, która miała miejsce na hiszpańskim stadionie piłkarskim, przykuła uwagę wielu osób. Kibic Cádiz FC doznał zatrzymania akcji serca na trybunach, a pielęgniarz, który był na miejscu, uratował mu życie, wykorzystując sprzęt medyczny pierwszej pomocy.
Poza resuscytacją krążeniowo-oddechową konieczne było zastosowanie specyficznego aparatu do ratowania życia. Poniżej powiemy więcej o wszystkich instrumentach, których użyto w protokole ratunkowym.
CPR: sprzęt medyczny pierwszej pomocy, który uratował fana Cadiz
Przede wszystkim należy zauważyć, że kluczowe znaczenie miało udzielenie podstawowej pierwszej pomocy. To pozwoliło utrzymać puls u 68-letniego mężczyzny, który podczas meczu Cadiz FC z FC Barcelona doznał zawału serca.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to technika stosowana, gdy dana osoba cierpi na zatrzymanie krążenia i oddychania lub gdy jej serce przestaje bić. W tym celu stosuje się kompresje serca, aby zachować krążenie krwi w ciele do czasu przybycia pomocy medycznej. Techniki RKO różnią się w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta.
Rola defibrylatora w zawale serca
Jeśli w ciągu kilku minut po zawale serca użyje się defibrylatora, szansa pacjenta na przeżycie znacznie wzrasta. Tak właśnie stało się w przypadku fana Cadiz.
Defibrylator z monitorem był na wyposażeniu stadionu i szybko trafił do rąk asystenta medycznego. Na szczęście sprzęt medyczny znajdował się blisko osoby dotkniętej chorobą. Co więcej, wszyscy obserwowali Conana Ledesmę, bramkarza gospodarzy, zbliżającego się do innego urządzenia, które FC Barcelona dostarczyła na wszelki wypadek. Te zdjęcia okrążyły cały świat.
Defibrylator ma funkcję reaktywacji bicia serca osoby za pomocą porażenia prądem. Jego użycie, choć proste, powinno być stosowane tylko w określonych okolicznościach. Dlatego tego typu sprzęt medyczny wymaga obsługi przez profesjonalny personel medyczny.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Puchar EURO kobiet: piłkarki przyciągają uwagę świata
Plecaki ratownicze do przywracania drożności dróg oddechowych i krążenia
Plecak ratowniczy służy do przechowywania i transportu całego sprzętu, który może być potrzebny w przypadku nagłego wypadku kardiologicznego lub oddechowego. Ten specjalistyczny sprzęt medyczny obejmuje instrumenty i leki przeznaczone do pomocy udzielanej w nagłych wypadkach i w opiece przedszpitalnej.
W szczególności mówimy na przykład o maskach i rurkach tlenowych. W tych plecakach znajdują się również leki, które czasem trzeba podać osobom w nagłych wypadkach w miejscu publicznym przed zabraniem ich do ośrodka zdrowia.
Sprzęt medyczny umożliwiający dostęp do żył obwodowych
Sergio Salgado to jeden z pielęgniarzy z serwisu 601, która udzielał pomocy w nagłym wypadku kibica Kadyksu. Powiedział, że nie ma sprzętu, aby uzyskać dostęp do żył obwodowych. Co miał na myśli?
Obwodowy dostęp żylny to zabieg, dzięki któremu można podać leki i substancje do żył. Pozwala na wykonywanie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. W przypadkach takich jak atak serca dostęp żylny może być wykorzystany do podawania leków.
Osobie, której udzielono pomocy na trybunach stadionu w Kadyksie, podano leki uspokajające „z powodów technicznych i klinicznych”, powiedział Salgado. Dokonano tego jednak za pomocą sprzętu, przywiezionego przez ratowników, którzy przybyli na stadion. Nie wykorzystano więc materiałów dostępnych na obiekcie.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta piłkarza
Nosze, karetka i pozostały sprzęt medyczny
Ostatecznie wspomniany sprzęt uzupełniono o inne elementy, takie jak zestaw dla pacjenta z COVID (choć nie chodziło o taki przypadek) oraz tablet PC do szczegółowego monitorowania obrazu klinicznego chorego.
Dodatkowo, aby ułatwić transfer do szpitala, potrzebne były nosze, które zawodnik i pomocnik przynieśli z boiska. Kluczowe znaczenie miała też karetka, pojazd specjalnie wyposażony w sprzęt medyczny niezbędny do utrzymania stabilności pacjenta aż do momentu dotarcia do placówki medycznej.
Przygotowanie może ratować życie, tak jak w przypadku fana Kadyksu
To, co wydarzyło się na trybunach stadionu w Kadyksie, nie było pozbawione kontrowersji dotyczących sposobu radzenia sobie z sytuacją przez osoby zaangażowane. Jednak ten przypadek podkreśla znaczenie wiedzy, jak postępować w przypadku tego typu sytuacji kryzysowej.
Kibic Cádiz FC był w stanie przeżyć zatrzymanie akcji serca dzięki interwencji pielęgniarza, który wykonywał na nim resuscytację krążeniowo-oddechową, a także dzięki późniejszemu przybyciu personelu ratunkowego. Według jego relacji zapewnili niezbędny sprzęt medyczny, aby go ustabilizować.
Podsumowując, warto zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty. Z jednej strony znajomość technik resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest niezbędna, aby w każdej chwili uratować życie. Z drugiej strony odpowiednio przygotowany i gotowy do użycia podstawowy sprzęt medyczny to coś, czego żadna instytucja nie powinna przeoczyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de la Fuente-Rodríguez, A., Hoyos-Valencia, Y., Gutiérrez-García, L., Muñoz-Esteban, C., Sevillano-Marcos, A., León-Rodríguez, C., … & Fernández-Martín, C. (2009). Guía rápida de fármacos en soporte vital avanzado. SEMERGEN-Medicina de Familia, 35(8), 376-379.
- Estupiñan Montenegro, J. A., & Gutierrez Osorio, L. B. (2021). RCP en escuelas.
- Cuesta, J. A., & Pérez, L. T. (2006). Toma de decisiones a pie de campo en fútbol. Opinión de los médicos de equipos profesionales ante siete casos problema. Apunts. Medicina de l’Esport, 41(152), 145-150.