Spożywanie alkoholu i cukrzyca - jaki związek zachodzi?
Spożywanie alkoholu i cukrzyca nie tworzą dobrej pary. Alkohol może zmienić sposób, w jaki organizm wykorzystuje cukier we krwi. Nie wspominając o tym, że może również zakłócać działanie przyjmowanych leków.
Prawdą jest, że wielokrotnie stwierdzono, że osoba z cukrzycą może spożywać alkohol, o ile robi to w sposób umiarkowany. Nie dotyczy to jednak wszystkich pacjentów. Ponadto wiadomo, że ryzyko związane z alkoholem znacznie przewyższa jego korzyści.
Zdrowy styl życia nie obejmuje alkoholu. To prawda, że jest to substancja bardzo powszechnie spożywana w ramach relacji społecznych. Jednak prawdą jest również, że osoba z cukrzycą powinna wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Za chwilę zobaczymy dlaczego spożywanie alkoholu i cukrzyca nie idą w parze.
Spożywanie alkoholu i cukrzyca: czy mogę bezpiecznie pić alkohol, jeśli mam cukrzycę?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Alkohol może podnieść lub obniżyć poziom cukru we krwi, a to stanowi znaczne ryzyko dla osób z cukrzycą. Może to również spowodować dodatkowe problemy.
Normalnie wątroba uwalnia glukozę, aby utrzymać zrównoważony poziom cukru we krwi. Jednak gdy człowiek pije alkohol, ten organ musi zadbać o jego metabolizm. W związku z tym może przestać uwalniać glukozę i spowodować zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Może to nastąpić nawet do 24 godzin po spożyciu.
Z drugiej strony, jeśli pijesz napoje alkoholowe bogate w węglowodany, istnieje ryzyko, że stanie się odwrotnie: poziom cukru wzrośnie. Do tego dochodzą inne możliwe szkody w organizmie:
- Alkohol zawiera dużo kalorii, co przyczynia się do przybierania na wadze.
- Wątroba przechowuje kalorie z alkoholu w postaci tłuszczu. Prowadzi to do tego, że komórki tego narządu stają się bardziej odporne na insulinę. Z czasem poziom cukru we krwi może wzrosnąć.
- Zatrucie alkoholem i niski poziom cukru we krwi mają podobne objawy. Dlatego trudniej jest rozpoznać stan hipoglikemii.
- Ogólnie rzecz biorąc, alkohol może pogłębić niektóre powikłania cukrzycy, takie jak uszkodzenia oczu, nerek lub neurologiczne.
- Osoba pijana nie jest w stanie rozpoznać objawów, jakie wywołują problemy z cukrem.
Przeczytaj także ten interesujący materiał: Sportowcy z cukrzycą: jak powinna wyglądać ich dieta?
Ile alkoholu mogę wypić?
Osoba chora na cukrzycę powinna zapytać lekarza o swoje ograniczenia w piciu alkoholu. W niektórych przypadkach żadna ilość tej substancji nie jest bezpieczna. W innych przypadkach umiarkowane i sporadyczne spożywanie alkoholu może nie być przeciwwskazane.
Jeśli lekarz pozwoli na spożycie alkoholu, osoba musi mieć pewność, że cukrzyca jest pod kontrolą, zanim będą spożywać tę substancję. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak może to na Ciebie wpłynąć i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby uniknąć problemów.
Mówiąc o umiarkowanym spożyciu, odnosi się to do nie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i nie więcej niż dwóch drinków dziennie w przypadku mężczyzn. Co to jest „drink”? Można to zdefiniować tak:
- 360 mililitrów w napojach o zawartości alkoholu 5% lub mniejszej, takich jak piwo.
- 150 mililitrów w 12% napojach alkoholowych, takich jak wino.
- 45 mililitrów w 40% napojach alkoholowych, takich jak whisky, rum, gin itp.
Interakcja z lekami
Nie zaleca się mieszania leków z alkoholem, a leki na cukrzycę nie są w tej dziedzinie wyjątkiem. Wiele leków jest syntetyzowanych przez wątrobę, a obie substancje konkurują ze sobą o pierwszeństwo przyswojenia po spożyciu alkoholu.
Dlatego alkohol może zakłócać działanie leków. W przypadku cukrzycy istnieją leki obniżające poziom glukozy we krwi działające poprzez stymulowanie trzustki do wytwarzania większej ilości insuliny.
Chociaż alkohol może również obniżać poziom glukozy, jednym z możliwych skutków jest hipoglikemia. A w najgorszym przypadku może wystąpić „wstrząs insulinowy”, który jest nagłym przypadkiem medycznym.
Spożywanie alkoholu i cukrzyca – zalecenia i aspekty do rozważenia
Jeśli mimo wszystko osoba chora na cukrzycę zdecyduje się na picie alkoholu, wskazane jest, aby uwzględniła pewne zalecenia, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych lub poważnych konsekwencji. Oto niektóre z kroków, które należy podjąć.
Spożywanie alkoholu i cukrzyca a jedzenie we właściwy sposób
Nie zaleca się picia alkoholu na pusty żołądek. Dlatego najlepiej jest zjeść coś, zanim zaczniesz spożywać alkohol. Podobnie zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany podczas picia, ponieważ pomaga to utrzymać równowagę poziomu glukozy we krwi.
Pij powoli i stosuj odpowiednie połączenia
Najlepiej pić powoli, bo jeśli bardzo szybko wypijesz alkohol, łatwiej się upić. Dobrze jest łączyć mocny alkohol z wodą naturalną lub tonizującą, sodową lub z dietetycznym napojem orzeźwiającym. Zaleca się również dobre nawodnienie w kolejnych godzinach po wypiciu.
Kontroluj poziom cukru
Picie alkoholu uniemożliwia zwiększoną koncentrację. Dlatego najlepiej częściej mierzyć poziom cukru we krwi. Pomoże to wykryć wszelkie możliwe oznaki hipoglikemii i zapobiec pomyleniu jej z upojeniem alkoholowym.
Nie łącz alkoholu z ćwiczeniami
Jeśli osoba z cukrzycą łączy ćwiczenia fizyczne ze spożywaniem alkoholu, ponosi większe ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi. Dlatego nie jest to zalecane. Jeśli na przykład spożywaniu alkoholu towarzyszy również taniec, wskazane jest częste spożywanie węglowodanów.
Dobrze wybieraj
Lepiej pić piwo o niskiej zawartości alkoholu niż zwykłe. Bardziej polecane są również wina wytrawne, zamiast napojów gazowanych, słodkich, lub deserowych na bazie wina.
Lepiej nie pić koktajli, zwłaszcza jeśli nie wiesz dokładnie, co zawierają, lub „twardych” alkoholi, takich jak wódka lub temu podobne.
Podejmij środki ostrożności
Spożywanie alkoholu nie powinno się odbywać w samotności, ale w towarzystwie osób, którym dobrze znana jest cukrzyca i związane z nią problemy. W każdym razie wskazane jest noszenie przy sobie karty lub innego dokumentu identyfikującego chorobę. Wskazane jest też noszenie ze sobą tabletki z glukozą.
Dowiedz się więcej również na ten temat: Zaburzenia erekcji i cukrzyca: co je łączy?
Skonsultuj się z lekarzem
To lekarz musi zdecydować, czy osoba z cukrzycą może pić alkohol. Ma on też wystarczającą wiedzę, aby rekomendować zalecenia dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji.
Jeśli wzorce konsumpcji zmieniają się lub budzą obawy, należy to omówić z lekarzem. Jeśli po wypiciu alkoholu wystąpi jeden lub więcej z poniższych objawów, należy jak najszybciej wezwać lekarza:
- Niewyraźne lub podwójne widzenie
- Bardzo szybkie lub mocne bicie serca.
- Nerwowość, irytacja lub agresywność.
- Ból głowy.
- Drgawki ciała lub drżenie
- Głód lub pocenie się
- Drętwienie lub mrowienie
- Osłabienie lub zmęczenie
- Dezorientacja.
- Problemy ze snem
Spożywanie alkoholu i cukrzyca zdecydowanie nie tworzą dobranej pary
Obecnie wiadomo, że żadna ilość alkoholu nie jest całkowicie bezpieczna, szczególnie dla osoby z przewlekłą chorobą, taką jak cukrzyca. Najlepiej więc powstrzymać się od spożywania tego typu napojów, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Jeśli mimo tego, że o tym wiesz, nadal nie da się uniknąć spożywania alkoholu, złota zasada to robić to z umiarem i okazjonalnie. Kiedy pojawiają się problemy z piciem, najlepiej poszukać pomocy psychologicznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al-Ghanem R, Marco A, Callao J, Lacruz E, et al. Consumo moderado de alcohol y mortalidad por diversas causas. Atención Primaria. 2005; 36(2): 104-111.
- Cabrerizo S, Docampo P. Alcohol y mezcla de fármacos: modalidad de abuso frecuente. Archivos argentinos de pediatría. 2010; 108(5): 111-113.
- Pérez F, Bernal L. Ingesta aguda de alcohol, ¿factor de riesgo para el desarrollo de complicaciones agudas de la diabetes? Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social. 2002; 40(4): 293-299.
- Torres A, Castillo M, García K. Prevalencia de consumo de alcohol en personas con diagnóstico de Diabetes Mellitus tipo 2. SMAD. Revista eletrônica saúde mental álcool e drogas. 2009; 5(2): 1-13.
- Ponce L, Barletta R, Castro G, Barletta J, et al. Consideraciones etiopatogénicas del alcohol en la pancreatitis. Revista Finlay. 2017; 7 (1): 33-46.