Sposób na zły nastrój – jak poprawić sobie humor?
Prawda jest taka, że każdy z nas ma różnorodne problemy. Mogą one być związane z innymi ludźmi, finansami, kulturą i społeczeństwem, czy też zdrowiem. Niestety takie przedłużające się kłopoty sprawiają, że czujemy się źle. A więc warto mieć dobry, sprawdzony sposób na zły nastrój.
Choć wiele osób w to nie wierzy, istnieje sposób na zły nastrój. Poprawi on humor każdemu, niezależnie od charakteru i problemów.
Tak jak każda inna choroba i zaburzenie, długotrwałe uczucie smutku, gniewu, niepokoju, zmęczenia czy załamania albo zdenerwowania może wywoływać fizyczne objawy. Nastrój i emocje wpływają na Twoje ciało. Złe samopoczucie potrafi z kolei jeszcze bardziej pogorszyć nam nastrój.
Istnieje jednak sprawdzony i skuteczny, uniwersalny sposób na zły nastrój. Kiedy poczujesz się lepiej, będziesz także w stanie zmierzyć się ze swoimi problemami.
Jak rozpoznać zły nastrój?
Bycie w kiepskim nastroju oznacza coś więcej niż smutną minę. Aby faktycznie rozpoznać, że dokucza Ci realny problem musisz zwrócić uwagę na swoje zachowania, takie jak na przykład:
- Złość bez rzeczywistego powodu
- Zdenerwowanie – niezależnie od tego czy jesteś sama, czy w towarzystwie
- Brak zdolności słuchania innych i zrozumienia ich problemów
- Niestosowanie się do zasad, brak tolerancji, uparte dążenie do odróżniania się od innych
- Ciągły pesymizm
- Mnóstwo nagromadzonej negatywnej energii
- Niestałość emocjonalna
- Trudności w obcowaniu z innymi ludźmi.
Tego typu objawy zazwyczaj oznaczają, że dokucza Ci zły nastrój. Co więcej, symptomy pogarszają się z czasem. Koniecznie należy poszukać rozwiązania. Jeśli nie możesz poradzić sobie z problemami samodzielnie, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.
Sprawdzony sposób na zły nastrój
Mówiąc “sposób na zły nastrój” nie mamy na myśli magicznej pigułki, którą możesz wziąć i od razu cieszyć się dobrym humorem. Wręcz przeciwnie. Skuteczna i trwała zmiana nastroju wymaga zrewidowania kilku obszarów życia oraz własnego nastawienia i zachowania.
Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie rozwiązanie bieżącego problemu. Dasz sobie także narzędzia do radzenia sobie z trudnościami w przyszłości. Nowe nawyki sprawią, że będziesz mogła żyć pełnią szczęścia.
Oto najważniejsze zmiany, które należy wprowadzić w swoim nastawieniu i czynnościach aby poprawić sobie na stałe nastrój:
Znajdź czas dla samej siebie
Każdy z nas potrzebuje codziennie nieco czasu dla siebie. Znajdź najlepszą porę dnia – może u Ciebie sprawdzi się poranek, południe albo wieczór.
Wykorzystaj te chwile na skupienie się i zastanowienie nad własnym podejściem do wszelkich spraw. Medytuj. Oddychaj spokojnie i głęboko. Nie pozwól nikomu i niczemu zakłócić wtedy swojego spokoju.
Sposób na zły nastrój to przede wszystkim rozpoznanie problemów
Jeśli chcesz z powodzeniem pozbyć się złego nastroju, musisz rozpoznać najpierw te sytuacje, które go powodują. Następnie znajdź rozwiązanie albo po prostu przestań przejmować się tym, czym nie warto zaprzątać sobie myśli.
Aby uporządkować myśli, możesz skorzystać z uspokajającego potencjału czynności, takich jak:
- Medytacja
- Trening
- Słuchanie muzyki
- Taniec
- Gotowanie
- Spacerowanie
Co więcej, ważne jest także to by nie powtarzać schematów, które Ci nie służą. Nie wpadaj raz za razem w te same problematyczne sytuacje.
Przeczytaj koniecznie: Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata
Panuj nad odruchami
To bardzo ważny punkt dla osób, które chcą znaleźć skuteczny sposób na zły nastrój. Wielu z nas stawia czoła problemom walcząc, krzycząc i uciekając się do agresji. Lepiej jest jednak panować nad odruchami. Inaczej stajemy się jedynie bardziej sfrustrowani.
Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą kwestią jest kontrola i stopniowe eliminowanie takich impulsów. Naucz się więc radzić sobie z nieporozumieniami poprzez rozmowę i spokojne podejście.
Ćwiczenie wdzięczności to niezastąpiony sposób na zły nastrój
Kiedy mamy zły nastrój, jednym z najgorszych czynników jest to, że nie potrafimy zauważyć tego, co życie nam oferuje. Nie widzimy tego, co osiągnęliśmy, naszych przyjaciół, rodziny, tego, co nas cieszy – i nie jesteśmy za to wdzięczni.
Nauka wdzięczności przydaje się w szukaniu szczęścia w drobiazgach. Zmień spojrzenie na życie. To niezawodny sposób na zły nastrój.
Patrz na świat z optymizmem
Mówiąc ogólnie, osoby które są pod wpływem złego humoru są wciąż sfrustrowane. Nie widzą też nadziei na poprawę sytuacji. Mają w sobie zbyt mało optymizmu, aby spojrzeć inaczej na swoją sytuację.
Zmiana perspektywy, a częściowo rozwiązanie tych problemów, na które mamy wpływ, pozwala nam bardziej cieszyć się życiem.
Unikaj mentalnej nadaktywności
Wieczne rozmyślanie szkodzi zdrowiu i rzadko prowadzi do faktycznego znalezienia rozwiązań. Przestań robić sobie krzywdę, powtarzając wciąż negatywne myśli.
Aby poprawić sytuację, zaleca się po prostu zajęcie się codziennymi czynnościami. Poświęcaj też jak najwięcej czasu na to, co Cię cieszy. Tańcz, poczytaj książkę, wyjdź na spacer czy siłownię.
Polecamy również: Stany lękowe – 7 rzeczy, których warto unikać
Dobroć to kolejny sposób na zły nastrój
Spokój i uprzejmość sprawią, że cały Twój dzień będzie lepszy. Wszystko co robisz będzie łatwiejsze i będzie sprawiało Ci więcej przyjemności. Ponadto, kontakty z innymi ludźmi będą znacznie bardziej satysfakcjonujące.
Jeśli będziesz ćwiczyła uprzejmość i zachowywanie spokoju codziennie, wkrótce stanie się to Twoim nawykiem. Dzięki temu będziesz miała więcej siły by uniknąć wpadania w stare problemy.
Naucz się wybaczać
Bywa często tak, że osoby którym wiecznie towarzyszy zły nastrój bardzo łatwo się oburzają i obrażają. Potrafią zdenerwować się nawet na neutralne komentarza i uwagi wypowiadane przez kogoś obcego.
Ważne jest więc to, by nauczyć się słuchać, rozumieć i wybaczać.
Zadbaj o siebie
Każdy musi o siebie zadbać. To ważny krok w procesie poznawania samego siebie. Dzięki temu nie dopuścisz do siebie negatywnych myśli i nie pozwolisz im zawładnąć swoimi uczuciami. Będziesz za to zdrowa, spokojna i szczęśliwa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Russell, J. A. (2003). Core Affect and the Psychological Construction of Emotion. Psychological Review. https://doi.org/10.1037/0033-295X.110.1.145
- Eagles, J. (2017). Mood disorders. In Psychiatry by Ten Teachers, Second Edition. https://doi.org/10.1201/9781315380612
- Kirchsteiger, G., Rigotti, L., & Rustichini, A. (2006). Your morals might be your moods. Journal of Economic Behavior and Organization. https://doi.org/10.1016/j.jebo.2004.07.004
- Bless, H., Bohner, G., Schwarz, N., & Strack, F. (1990). Mood and Persuasion: A Cognitive Response Analysis. Personality and Social Psychology Bulletin. https://doi.org/10.1177/0146167290162013