Śpisz na lewym boku? – Będziesz zdrowszy
Na którym boku sypiasz, prawym czy lewym? A być może śpisz na wznak? Eksperci informują, że najzdrowsza pozycja do spania to lewy bok. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?
Śpisz na lewym boku? – Będziesz zdrowszy
Być może tytuł naszego artykułu Cię zaskoczył… Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nigdy nie zwracają uwagi na swoją pozycję podczas snu, najwyższy czas, żebyś zaczął przywiązywać do tego wagę, ponieważ sposób spania może mniej lub bardziej wpływać na stan zdrowia naszego organizmu.
Medycyna Wschodu już od dawna kładzie nacisk na to, że należy spać na lewym boku. Również niedawno opublikowane w The Journal of Clinical Gastroenterology wyniki badań potwierdzają tę tezę, a doktor John Doulliard szczegółowo wyjaśnia ten fenomen. Poniżej przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie krótkie podsumowanie wyżej wspomnianego artykułu. Przeczytaj koniecznie i już tej nocy przewróć się na lewy bok!
1. Gdy śpisz na lewym boku, usprawniasz krążenie limfy
Doktor Doulliard uważa, że spanie na lewym boku to nasza naturalna pozycja podczas nocnego odpoczynku. Właśnie w lewej stronie naszego ciała kumuluje się główna część układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe krążenie limfy transportującej ważne elementy, takie jak: białka, glukozę, metabolity i wiele innych składników zwykle filtrowanych przez węzły chłonne. Wszystkie one trafiają do lewej strony naszego organizmu. Dlatego też, gdy śpisz na lewym boku znacznie ułatwiasz krążenie limfy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Sen: pięć jego najważniejszych faz
2. Względy anatomiczne
Zarówno żołądek, jak i trzustka znajdują się po lewej stronie naszego organizmu. Jeśli śpisz właśnie na tym boku, przyczyniasz się do lepszego trawienia. To dobry sposób na sprawniejsze wydzielanie soków żołądkowych i produkowanych przez trzustkę enzymów. Ich przepływ wówczas jest spokojny, a nie nagły, jak na przykład podczas snu na prawym boku.
3. Spanie na lewym boku jest zdrowe dla serca
Zaskakujące?
Badania potwierdzają, że 80% masy serca znajduje się po lewej stronie ciała i poprzez prosty zwyczaj sypiania na lewym boku, możemy przyczynić się w naturalny sposób do zdrowia tego ważnego organu .
Głównie chodzi jednak o to, że właśnie w tej pozycji usprawnia się krążenie limfy. Co więcej, aorta uchodzi z serca przybierając łukowatą formę i kierując się na lewą część organizmu, a dopiero później dociera do brzucha. Jeśli śpisz na lewym boku, ułatwiasz sercu pompowanie krwi. Co o tym sądzisz?
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Twoje łóżko – co nie powinno się w nim znaleźć?
4. Jesteś zwolennikiem popołudniowej drzemki?
Jeśli jesteś zwolennikiem popołudniowej drzemki albo jeśli po obfitym posiłku nie masz innego wyjścia, pamiętaj zawsze, by kłaść się wtedy na lewym boku – w ten sposób wspomożesz trawienie, nie będziesz zmęczony po obudzeniu się i unikniesz bólu żołądka. Śpij popołudniami na lewym boku i przekonaj się, że poczujesz się znacznie lepiej.
5. Śpisz na lewym boku – dbasz o zdrowie śledziony
Po lewej stronie organizmu znajduje się również śledziona. Organ ten jest podstawowym elementem układu limfatycznego, niezbędnym do filtrowania krwi i spełniania funkcji limfatycznych.
Jeśli śpisz na lewym boku, sprawisz, że płyny organizmu łatwiej będą docierały do śledziony przy wykorzystaniu naturalnej grawitacji. Pamiętaj, że większość systemu limfatycznego jest zlokalizowana właśnie z lewej strony ciała.
Wiemy już zatem, dlaczego dla zachowania zdrowia warto spać na lewym boku. Masz ochotę wprowadzić w życie swój nowy nawyk już dzisiejszej nocy? A może już teraz śpisz w tej pozycji?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hoque, E., Dickerson, R. F., & Stankovic, J. A. (2010). Monitoring body positions and movements during sleep using WISPs. https://doi.org/10.1145/1921081.1921088
- Jarus, T., Bart, O., Rabinovich, G., Sadeh, A., Bloch, L., Dolfin, T., & Litmanovitz, I. (2011). Effects of prone and supine positions on sleep state and stress responses in preterm infants. Infant Behavior and Development. https://doi.org/10.1016/j.infbeh.2010.12.014
- Victores, A. J., Hamblin, J., Gilbert, J., Switzer, C., & Takashima, M. (2014). Usefulness of sleep endoscopy in predicting positional obstructive sleep apnea. Otolaryngology – Head and Neck Surgery (United States). https://doi.org/10.1177/0194599813517984
- Person, E., Rife, C., Freeman, J., Clark, A., & Castell, D. O. (2015). A Novel Sleep Positioning Device Reduces Gastroesophageal Reflux. Journal of clinical gastroenterology, 49(8), 655-659.
- Dantas, R. O., & Aben-Athar, C. G. (2002). Aspects of sleep effects on the digestive tract. Arquivos de gastroenterologia, 39(1), 55-59.
- Leung, R. S., Bowman, M. E., Parker, J. D., Newton, G. E., & Bradley, T. D. (2003). Avoidance of the left lateral decubitus position during sleep in patients with heart failure: relationship to cardiac size and function. Journal of the American College of Cardiology, 41(2), 227-230.
- Penzel, T., Möller, M., Becker, H. F., Knaack, L., & Peter, J. H. (2001). Effect of sleep position and sleep stage on the collapsibility of the upper airways in patients with sleep apnea. Sleep, 24(1), 90-95.
- Lee, H., Xie, L., Yu, M., Kang, H., Feng, T., Deane, R., … & Benveniste, H. (2015). The effect of body posture on brain glymphatic transport. Journal of Neuroscience, 35(31), 11034-11044.