Spanie dziecka z mamą - czy to dobry pomysł?

Wspólne spanie dziecka z mamą może przynieść dziecku wiele korzyści. Istnieje jednak wiele różnych opinii, jeśli chodzi o wspólne spanie starszych dzieci z matkami. Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
Spanie dziecka z mamą - czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Narodziny dziecka wywołują tyle nieustannych wątpliwości i pytań, ile minut ma każda doba. Każda chwila to decyzja, a nowi rodzice ciągle napotykają sprzeczne opinie na temat wszystkiego, co robią. Choćby na przykład to, jak traktować spanie z mamą.

Jednak wyniki wielu badań naukowych mogą rzucić światło na takie sytuacje. Na przykład dzisiaj przyjrzymy się, co mówią badania na temat dzieci, które śpią razem ze swoimi mamami.

W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na ten temat. Czytając je należy zawsze pamiętać o tym, że spanie dziecka z mamą opiera się o wiele różnych zmiennych. Na przykład będą to wiek dziecka, liczne kwestie kulturowe i czynniki społeczno-ekonomiczne, żeby wymienić tylko kilka najważniejszych z nich.

Poświęć chwilę na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, co pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na ten temat!

Czy spanie dziecka z mamą to dobry pomysł?

Wspólne spanie dziecka z mamą może przynieść dziecku wiele korzyści. Istnieje jednak wiele różnych opinii, jeśli chodzi o wspólne spanie starszych dzieci z matkami. Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Najpierw porozmawiajmy o samych dzieciach

W przypadku niemowląt wspólne spanie dziecka z mamą sprzyja między innymi karmieniu piersią w nocy. Wyniki kilku przeprowadzonych nad tym tematem badań w dużym stopniu pokrywają się z najlepszymi pozycjami dla niemowląt, jeśli chodzi o spanie.

Rodzice muszą być świadomi tych pozycji, aby zmniejszyć ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt (oryg. sudden infant death syndrome – SIDS). Jednak jeśli chodzi o to, gdzie dzieci powinny spać, opinie zaczynają się diametralnie niekiedy różnić.

Rodzina w łóżku

W niektórych przypadkach eksperci zwracają uwagę na ryzyko związane ze wspólnym spaniem dzieci z mamami w tym samym łóżku. Na przykład, jeśli jedno z rodziców jest nałogowym palaczem, może to zaszkodzić dziecku.

Dodatkowo istnieje ryzyko uduszenia. Aby zmniejszyć to ryzyko, dzieci mogą spać w tym samym pokoju co ich rodzice, ale nie w tym samym łóżku.

To, na co możemy zwrócić uwagę, to ogromna zaleta z jaką wiąże się spanie dziecka z mamą, jeśli chodzi o karmienie piersią. Oznacza to, że kiedy dzieci śpią razem z nią, sprzyja to wygodnemu i bezstresowemu dla dziecka karmieniu piersią.

Dzieci

Większość badań na temat wspólnego spania z matką koncentruje się szczególnie na pierwszych miesiącach lub latach życia. W późniejszych etapach nawyki związane ze snem wydają się mieć wiele wspólnego z czynnikami kulturowymi i społeczno-ekonomicznymi.

Według tych samych danych nie ma istotnego związku między zdolnościami poznawczymi a wspólnym spaniem z matką lub ogólnie rodzicami. W ten sam sposób nie ma dowodów na to, że spanie dziecka z mamą wpływa w jakiś istotny sposób na późniejsze zachowanie dziecka.

Karmienie piersią a spanie dziecka z mamą

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że granicą odniesienia wieku dziecka w tych badaniach jest ukończenie przez nie 5 lat.

Biorąc pod uwagę te czynniki, naukowcy potwierdzają, że spanie dziecka z mamą ma jedną zasadniczą zaletę, ze względu na ograniczoną w ten sposób przestrzeń dla dziecka… Jednak gdy matki mogą swobodnie spać razem ze swoimi dziećmi, to już zupełnie inna sprawa.

Ta różnica powoduje rozbieżności w uzyskiwanych wynikach, na które może wpływać jeszcze kolejny przypadek jedynie tymczasowego wspólnego spania z powodu problemów ze snem u dziecka.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Przespać całą noc – naucz tego swoje dziecko i sama się wyśpij

Tak więc czy dzieci powinny spać ze swoimi mamami, czy też nie?

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego, czy wspólne spanie dziecka z mamą jest korzystne czy raczej szkodliwe.

Możliwe pozytywne aspekty takiego rozwiązania

  • Wspólne spanie może sprzyjać pozytywnej więzi między matką a dzieckiem.
  • Rodziny spędzają ze sobą więcej czasu niż normalnie w ciągu dnia.
  • Wspólne spanie dziecka z mamą może pomóc w regulacji oddychania malucha.
  • W niektórych przypadkach wspólne spanie może pomóc rozwiązać problemy dziecka ze snem.
  • Może ono również pomóc dziecku w rozwijaniu poczucia własnej wartości i zdolności tolerowania stresu.

Możliwe negatywne aspekty takiego rozwiązania

  • Wspólne spanie może w rzeczywistości przyczyniać się do powstawania problemów ze snem. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jedno z rodziców cierpi na bezsenność lub przerywany sen w nocy. Nie mówiąc już o chrapaniu.
  • Może ono negatywnie wpłynąć na autonomię dziecka i jego zdolność do nawiązywania kontaktów.
  • W niektórych przypadkach zwiększa niepokój i stres rodziców.

W każdym razie badania sugerują, że dzieci nie powinny spać z rodzicami mniej więcej od osiągnięcia wieku powyżej 5 lub 6 lat. Zależy to jednak również od każdej matki i każdego dziecka oraz od każdej konkretnej sytuacji.

Mając to na uwadze, proces przenoszenia dziecka do własnego łóżeczka powinien być stopniowy. Na przykład rodzice mogą zacząć od zmiany liczby dni lub od ustawienia łóżeczka dla swojego dziecka obok własnego łóżka.

Wskazówki pozwalające pomóc dzieciom lepiej spać

Przede wszystkim eksperci ostrzegają przed oglądaniem telewizji w nocy, tuż przed pójściem spać. Ten nawyk zmniejsza liczbę godzin, przez które dzieci odpoczywają śpiąc. Natomiast powinny one także brać udział w innych zajęciach, takich jak czytanie książki lub rozmowa z członkami rodziny.

Dziecko podczas snu

Masaż to kolejny sposób, aby pomóc nadmiernie podekscytowanym lub niespokojnym dzieciom uspokoić się przed snem. Po drugie, ważne jest także, aby na kolację dzieci jadły zbilansowane i kompletne posiłki.

Powinniśmy unikać podawania żywności, która może zmienić lub pobudzić nasze dzieci, co tylko utrudni im odpoczynek. Na przykład w porze obiadowej i pod wieczór należy pominąć produkty zawierające cukier i czekoladę, a także ich pochodne.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Różne rodzaje bezsenności – dowiedz się o nich wszystkiego!

Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań

Jest tyle samo nawyków związanych z wychowywaniem dzieci, ile jest różnych dzieci i rodzin.

W tym artykule ponownie możemy zauważyć, że po raz kolejny trudno jest mówić ogólnie o podejściach do wychowywania dzieci. Każda decyzja, którą podejmują rodzice, wiąże się zarówno z pewnymi korzyściami, jak i ryzykiem.

Trudno jest też sklasyfikować każdą rodzinę i każdą osobę, jeśli chodzi o edukację, uczucia, cierpliwość itp. Ponadto każde dziecko stawia własne wyzwania, które rodzice uczą się przezwyciężać poprzez własne doświadczenie wychowawcze.

Co więc o tym wszystkim myślisz? Czy spanie dziecka z mamą jest dobrym rozwiązaniem? Ława przysięgłych wciąż nie wydała jeszcze werdyktu. Co więcej, opinii na ten temat jest wręcz nieskończona liczba.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.