Sól w sprzątaniu - 7 zastosowań
Jeżeli chodzi o sprzątanie, istnieje kilka ciekawych sztuczek, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Jedną z nich jest właśnie – obecna w każdym domu – sól kuchenna.
Na rynku mamy do dyspozycji nieskończoną ilość środków czyszczących, które ułatwiają nam usuwanie nawet największych zabrudzeń. Problem tkwi w tym, że większość z nich zawiera agresywne związki chemiczne. Szkodzą one ni tylko środowisku – mogą negatywnie wpłynąć również na nasze zdrowie.
Zwolennicy ekologicznego sprzątania dzielą się z nami najróżniejszymi poradami i recepturami, które zawierają jedynie naturalne składniki. Jednym z najbardziej skutecznych środków czyszczących jest sól. W dzisiejszym artykule poznasz jej najciekawsze zastosowania.
Sól sposobem na brudną deskę do krojenia
Jednym z najbardziej zanieczyszczonych elementów w kuchni jest deska do krojenia. Wykonana z drewna, wchłania wilgoć i inne substancje, które tworzą idealne siedlisko dla bakterii i grzybów.
Sól działa przeciwbakteryjnie i pomaga pozbyć się mikroorganizmów, które oddziaływują na nasze zdrowie.
Jak wyczyścić deskę solą?
- Deskę posypujemy niewielką ilością soli i polewamy wodą lub sokiem z cytryny. Szczotkujemy.
- Czekamy 5 minut i płuczemy.
- Powtarzaj czynność po każdym użyciu deski.
Przeczytaj również: Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?
Eliminuje plamy po dezodorancie
Niemal wszystkie dezodoranty pozostawiają po sobie białe, nieestetyczne plamy na naszych ubraniach. Żeby się ich pozbyć, wykorzystaj wybielające właściwości soli.
Jak wykorzystać sól?
- Podgrzej pół litra wody, dodaj 4 łyżki stołowe soli i zamocz tkaninę w przygotowanym preparacie. Wystarczą dwie godziny.
- Możliwe, że będziesz musiała powtórzyć proces kilka razy zanim otrzymasz oczekiwany efekt.
Zatwardziały tłuszcz w piekarniku
Plamy po rozlanym tłuszczu, sosach, itp. sprawiają, że nasz piekarnik staje się ulubionym miejscem bakterii. To nie wszystko! Zazwyczaj tego typu zabrudzeniom towarzyszy przykry zapach. W tym przypadku warto wykorzystać sól.
Co należy zrobić?
- Wystarczy zmoczyć trochę soli i nałożyć na plamy.
- Przy pomocy gąbki lub ścierki czyścimy piekarnik.
Usuwamy plamy po kawie z filiżanek
Kawa jest naprawdę pyszna. Problem polega na tym, że pozostawia po sobie przebarwienia. Do mycia filiżanek stosuj odrobinę soli.
Jak wykorzystać sól?
- Łączymy dwie łyżki stołowe soli z jedną łyżką octu. Przy pomocy przygotowanej mikstury i gąbki myjemy zabrudzone filiżanki.
- Teraz wystarczy wypłukać sporą ilością wody i gotowe!
Wyczyści zabrudzone żelazko
Żelazko gromadzi brud i sztuczne związki z tkanin syntetycznych, które mogą prowadzić do zniszczenia Twoich ubrań. Wykorzystaj sól, a problem natychmiast zniknie.
Co należy zrobić?
- Dość dużą ilość soli nakładamy na papier woskowany. Żelazko nagrzewamy i kładziemy na wierzch.
- Pozostawiamy do ostygnięcia. Jak już będzie zimne, przecieramy wilgotną szmatką.
Sposób na brudny metal
Niektóre przedmioty wykonane ze stali, złota i srebra, wraz z upływem czasu stają się ciemne i matowe.
Jednym z najbardziej skutecznych (i ekonomicznych) sposobów jest wykorzystanie soli połączonej z octem.
Sposób użycia
- Przygotowujemy swego rodzaju pastę: 3 łyżki stołowe soli i jedna łyżka octu. Szczotkujemy.
- Potem wystarczy delikatnie przetrzeć ściereczką i gotowe. Będą wyglądały jak nowe.
Odwiedź ten artykuł: Domowe sposoby i płytka nazębna
Sposób na zatkany zlew
Najczęściej kupujemy specjalne środki, które – ze względu na zawarte w nich związki chemiczne – są niezwykle niebezpieczne. Unikniemy problemu korzystając z soli kuchennej.
Co należy zrobić?
- Rozpuszczamy 5 łyżek stołowych soli kuchennej w litrze wrzącej wody.
- Wlewamy roztwór do zlewu, który chcemy odetkać.
Jak widzisz, sól posiada wiele zastosowań, które nie mają nic wspólnego z gotowaniem. Następnym razem, zanim weźmiesz się za sprzątanie przy pomocy detergentów, wykorzystaj wszystkie powyższe zalecenia. Będziesz zachwycona!
Znasz inne zastosowania soli? Podziel się nimi w komentarzach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Manrique, J. T., & Rodríguez, A. M. (2012). El aprovechamiento prehistórico de sal en la Alta Andalucía. El caso de Fuente Camacho (Loja, Granada). Cuadernos de Prehistoria y Arqueología de la Universidad de Granada, 21, 221-249.
Conant, J. (2005). Saneamiento y limpieza para un ambiente sano. Fundación Hesperian.
Rebollar, M. C. (2017). El mineral de los 14.000 usos. La utilización de la sal a lo largo de la historia. De re metallica (Madrid): revista de la Sociedad Española para la Defensa del Patrimonio Geológico y Minero, (28), 5-24.