Sok z selera naciowego w diecie - zalety i przeciwwskazania

Czy próbowałeś pić sok z selera naciowego w ramach diety? Poleca ją wiele osób i celebrytów. Ale czy to naprawdę najlepszy sposób na spożywanie selera?
Sok z selera naciowego w diecie - zalety i przeciwwskazania
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek próbowałeś dodać sok z selera naciowego do swojej diety? Czy na pewno wiesz, w jakiej formie najlepiej go spożywać? W tym artykule opowiemy więcej o właściwościach, zaletach i przeciwwskazaniach do picia soku z tego warzywa.

Seler naciowy to roślina należąca do rodziny Apiaceae. Jego nazwa naukowa to Apium graveolens. Lecznicze właściwości tego produktu znane są od wieków. Co ciekawe, Karol Wielki wydał rozkaz, aby na jego polach uprawiać konkretne zioła i rośliny, w tym właśnie seler naciowy. W dzisiejszym artykule opowiemy ci, co powinieneś wiedzieć chcąc włączyć sok z selera naciowego do swojej diety.

Sok z selera naciowego – główne właściwości

Seler jest jednym z najlepszych warzyw dla naszych nerek, ponieważ stymuluje te narządy do eliminacji odpadów i substancji, których nasz organizm nie potrzebuje. W ten sposób pomaga również zredukować retencję płynów i cellulit.

Jest nawet w stanie rozcieńczyć kwas moczowy, który wpływa na nasze stawy. Można więc powiedzieć, że działa jako naturalny środek przeciwzapalny. Z tego powodu wiadomo, że jest idealnym pokarmem w dietach na reumatyzm i dnę moczanową.

Seler naciowy

Sok z selera naciowego w diecie – korzyści

1. Skuteczny środek oczyszczający

Ze względu na zawartość potasu, sok z selera naciowego jest idealny do stymulowania produkcji moczu. Pomaga on organizmowi w zapobieganiu zatrzymywania płynów. Co więcej, eliminuje również toksyny.

Sok z selera naciowego jest szczególnie skuteczny pod tym względem, jeśli jest przyjmowany na pusty żołądek.

2. Naturalny środek przeczyszczający

Seler może pomóc złagodzić zaparcia w całkowicie naturalny sposób, zwłaszcza gdy pojawiają się sporadycznie w wyniku nerwów lub stresu. Efekt ten wynika z wysokiej zawartości błonnika pokarmowego.

3. Przyczynia się do dobrego trawienia

Dzięki zawartości minerałów seler naciowy pomaga również neutralizować kwasowość żołądka. Może to być bardzo przydatne w przypadku wrzodów żołądka i niestrawności. Pity w postaci soku może korzystnie wpłynąć na zdrowie naszego układu trawiennego. Z tego powodu wiele osób zaleca włączenie go do programu zdrowej diety.

4. Może pomóc wyeliminować kamienie nerkowe i kamienie żółciowe

Seler naciowy zawiera naturalne środki rozkurczające. Mogą one pomóc eliminować toksyny, które przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.

Sok z selera naciowego pomaga również w eliminacji kamieni nerkowych poprzez zwiększenie objętości moczu, dzięki czemu mogą one zostać wydalone łatwiej.

Ponadto seler jest bogaty we flawonoidy, co nadaje mu zdolność rozbijania kamieni nerkowych złożonych z wapnia. Badania wykazały, że ekstrakt z selera jest bardziej przydatny niż apigenina w rozpadzie tego typu kamieni nerkowych. Jednak do potwierdzenia tej teorii nadal potrzebne są dalsze badania.

Prawdopodobnie spodoba ci się również artykuł: Warzywa sezonowe – 3 rewelacyjne przepisy

Sok z selera naciowego – w jaki sposób go spożywać?

Jest wiele osób, które twierdzą, że dodanie soku z selera do diety przyniesie cudowne wręcz efekty. Ponadto artyści, tacy jak Gwyneth Paltrow, publikują historie o niesamowitych właściwościach leczniczych tej rośliny. Czy jednak wszystkie tego typu dane są prawdziwe?

Nic dziwnego, że wszystko, o czym wspomina influencer z dużą liczbą obserwujących, cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku selera naciowego część danych z pewnością jest prawdziwa. Istnieje jednak kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać.

Seler z pewnością ma wiele właściwości zdrowotnych. Odkryto między innymi, że zawiera pewne korzystne flawonoidy, które mogą mieć związek ze zmniejszeniem stanu zapalnego w mózgu lub zmniejszeniem związanego z wiekiem spadku pamięci.

Jakby tego było mało, flawonoidy zawarte w selerze mają również działanie hipolipidemiczne, hipotensyjne i przeciwcukrzycowe. Te aktywne składniki zmniejszają stany zapalne układu krążenia i stres oksydacyjny, zapewniając w ten sposób działanie kardioochronne. Wszystkie te właściwości są bardzo korzystne dla osób z otyłością i zespołem metabolicznym.

Seler dostarcza również sporą dawkę błonnika, a także witaminy C i K oraz potasu. Stanowi również niskokaloryczną przekąskęJedna 12-centymetrowa łodyga ma tylko trzy kalorie. Tymczasem jedna filiżanka posiekanego selera zawiera tylko 20 kalorii. Jednak może się to zmienić, jeśli wyciśniesz z niego sok. Kiedy zagęszczamy warzywo lub owoc w sok, spożywamy więcej kalorii w niewielkiej objętości przekąski. Jedna szklanka soku z selera zawiera 42 kalorie.

Z tego powodu znacznie lepiej jest jeść surowy seler jako przekąskę. Jest chrupiąca, niskokaloryczna i nasyci. W rzeczywistości jest on często polecany osobom, które starają się schudnąć.

Sok z selera naciowego

Kilka uwag końcowych

Picie soku z selera może być korzystne dla zdrowia, ale należy podkreślić, że nie jest to cudowne lekarstwo na nasze wszystkie bolączki. Zaleca się spożywanie selera w ramach zbilansowanej diety, zachowując przy tym ostrożność jeśli chodzi o trendy kulinarne polecane przez celebrytów.

Ogólnie rzecz biorąc, fakt, że celebryta promuje jakieś jedzenie lub napoje z konkretnego powodu, nie oznacza, że jest to wspierane przez naukę. Wiedz, że nie ma magicznego pożywienia lub napoju, który może natychmiastowo poprawić twoje zdrowie lub wyleczyć ciężką chorobę.

Myślimy, że możesz przeczytać: Soki warzywne – przepis na odchudzanie

Przeciwwskazania do spożywania selera naciowego

  • Seler jest bardzo bogaty w szczawiany, dlatego nie powinniśmy spożywać go zbyt dużo, zwłaszcza jeśli cierpimy na stany zapalne lub inne schorzenia pęcherza. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, że substancja ta utrudnia wchłanianie wapnia.
  • Z drugiej strony, biorąc pod uwagę jego działanie emmenagogiczne i zawartość apiiny (związku chemicznego występującego również w pietruszce i czosnku), spożywanie selera naciowego nie jest zalecane kobietom w ciąży, ponieważ związek ten może spowodować poronienie, gdy jest spożywany w dużych ilościach.
  • Wreszcie, jeśli jest stosowany jako środek moczopędny, najlepiej jest zwiększyć spożycie potasu (banany, warzywa itp.), ponieważ diuretyki mogą wyczerpywać te minerały w naszym organizmie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fundación Española de la Nutrición. El apio – Verduras y hortalizas. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/apio.pdf
  • Caballero-Gutiérrez Lidia, Gonzáles Gustavo F. Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta méd. peruana  [Internet]. 2016  Enero;  33( 1 ): 50-64. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172016000100009&lng=es.
  • Yuan, Linhong, Liu, Jinmeng, Zhen, Jie, Xu, Yao, Chen, Shuying, Halm-Lutterodt, Nicholas Van, & Xiao, Rong. (2017). Vegetable and fruit juice enhances antioxidant capacity and regulates antioxidant gene expression in rat liver, brain and colon. Genetics and Molecular Biology, 40(1), 134-141. Epub March 20, 2017.https://dx.doi.org/10.1590/1678-4685-gmb-2016-0159
  • Al-Asmari AK, Athar MT, Kadasah SG. An Updated Phytopharmacological Review on Medicinal Plant of Arab Region: Apium graveolens Linn. Pharmacogn Rev. 2017;11(21):13–18. doi:10.4103/phrev.phrev_35_16

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.