Śniadanie, które doda Ci mnóstwa energii
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Oprócz tego, że dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników i mikroelementów, pomaga również uzyskać i utrzymać wymarzoną wagę ciała.
Jeżeli czujesz się zmęczona, przygnębiona albo doskwiera Ci brak energii i zniechęcenie, a każdy poranek przypomina walkę z samą sobą, przygotuj proponowane przez nas śniadanie. Gwarantujemy, że już za kilka dni zauważysz wyraźną różnicę w swoim samopoczuciu.
Energia – odzyskaj ją odpowiednio się odżywiając
Gdy jesteśmy zmęczeni, bardzo często sięgamy po pobudzające suplementy diety i napoje energetyzujące. Choć przynoszą pewne efekty i mogą podnieść poziom energii, to jednak zdecydowanie nie należą do najzdrowszych i najbardziej naturalnych sposobów na odzyskanie witalności.
Choć podnoszą energię na jakiś czas, to później sprawiają, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i wyczerpani niż przed ich zażyciem.
Zdecydowanie lepiej odzyskać energię i witalność, korzystając ze zdrowych sposobów, między innymi sięgając po produkty, które uzupełnią niedobory witamin i niezbędnych dla organizmu minerałów oraz regulują pracę układu nerwowego, dzięki czemu stopniowo pozwalają wrócić do dawnej formy, a nawet czuć się znacznie lepiej.
Polecamy także artykuł: Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających
Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia, więc wpływa na poziom energii i nastrój towarzyszący przez cały dzień.
Biorąc pod uwagę naturalny rytm organizmu, to właśnie z rana należy jeść najwięcej i najbardziej wartościowo. Jest tak dlatego, że właśnie to, co jemy na śniadanie będziemy przyswajać podczas reszty dnia, czerpiąc energię z tego, co zjedliśmy na śniadanie.
Niektórzy jednak rano nie mają apetytu i nie odczuwają potrzeby jedzenia. Co wtedy zrobić? Na pewno nie należy jeść na siłę. Dobrym rozwiązaniem jest opóźnić śniadanie do godziny 9:30-10:00. Zapewni to uczucie sytości na kolejne godziny.
Śniadanie – co powinno zawierać?
Idealne śniadanie, aby dostarczyć nam niezbędną ilość białka, węglowodanów i tłuszczy, jak również witamin, minerałów, mikroelementów oraz błonnika powinno być kompletne i odpowiednio zbilansowane.
Co ważne, śniadanie powinno być posiłkiem apetycznym i atrakcyjnym. Przygotujemy takie, łącząc ze sobą składniki surowe i ugotowane, a także słodkie i słone. Śniadanie będzie jeszcze bardziej odżywcze, jeżeli uda nam się zdobyć składniki organiczne i pochodzące z naturalnych źródeł.
Składniki
Aby przygotować polecane przez nas śniadanie potrzebujesz następujących produktów:
- 1 szklanka (50 g) płatków owsianych
- 1 szklanka (200 ml) soku warzywnego
- świeże sezonowe owoce
- garść suszonych owoców (mogą być prażone, ale nie powinny zawierać soli)
- łyżka (10-15 g) surowych nasion (pestki dyni, nasiona słonecznika, sezam, len itp.)
- łyżka (14 g) tłoczonego na zimno oleju roślinnego z pierwszego tłoczenia (możesz użyć oliwy z oliwek, oleju lnianego, kokosowego czy też sezamowego)
- imbir w proszku
- cynamon (odmiana Ceylan) w proszku
- czyste kakao w proszku
- łyżka (25 g) miodu pszczelego
Podawane przez nas ilości są względne, ponieważ wiele zależy od apetytu danej osoby. Aby naprawdę cieszyć się śniadaniem i dostarczyć organizmowi w ciągu dnia niezbędnych składników odżywczych, należy być elastycznym i unikać spożywania zbyt dużej ilości naraz.
Dokładne zapotrzebowanie organizmu można poznać metodą prób i błędów, regularnie przyrządzając proponowane przez nas śniadanie i modyfikując je zależnie od naszych potrzeb i upodobań.
Przygotowanie
To pyszne i odżywcze śniadanie można przygotować na trzy odmienne sposoby. Sporo zależy od tego, na co mamy ochotę oraz ilości czasu, jakim dysponujemy. Istotne jest również to w jaki sposób organizm trawi pożywienie.
Na surowo
Mieszanka wszystkich podanych produktów na surowo to bez wątpienia doskonałe śniadanie wegańskie. Niektórzy jednak mają problem z trawieniem surowych płatków owsianych.
Aby uniknąć wzdęć lub nadkwaśności, powinniśmy dokładnie przeżuwać każdą łyżkę pokarmu.
Ugotowane
Płatki owsiane z sokiem warzywnym należy gotować przez 10 minut i pozostawić do lekkiego ostygnięcia. Następnie należy dodać resztę składników w stanie surowym.
Choć ten sposób przygotowania śniadania wymaga nieco więcej pracy, to jest ono znacznie bardziej lekkostrawne. Ponadto, wersja gotowana jest idealna na chłodniejsze dni, ponieważ bardzo skutecznie rozgrzewa organizm.
Przeczytaj również: Produkty żywnościowe, które warto mieć w lodówce
W postaci koktajlu
Trzecia opcja przyrządzenia śniadania polega na zrobieniu odżywczego koktajlu ze wszystkich składników. Jest to bardzo proste. Wystarczy przez około 3 minuty miksować ze sobą wszystkie składniki, aby uzyskać śniadanie szybkie i lekkostrawne.
Koktajl to doskonały posiłek dla osób, które z rana nie mają dużego apetytu. Śniadanie w takiej formie mogą bowiem zabrać ze sobą i pić w ciągu pierwszych godzin dnia. Aby użyć nieco bardziej lekkostrawny koktajl, możemy na noc przed przyrządzeniem śniadania namoczyć płatki owsiane w wodzie.
Jeżeli nie możesz jeść płatków owsianych, zastąp je kaszą gryczaną. Jest to produkt bardzo zdrowy i pełen wartościowych składników odżywczych, wolny od glutenu i łatwy w przyrządzeniu. Pamiętaj tylko, aby przed spożyciem gotować ją przez ok. 20 minut.
Przygotuj takie śniadanie jak najszybciej, a już wkrótce odzyskasz siły i witalność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gonzales G., Villaorduña L., Gasco M., Rubio J., Gonzales C. MACA (Lepidium meyenii Walp), Una Revisión Sobre Sus Propiedades Biológicas.
http://www.ins.gob.pe/insvirtual/images/artrevista/pdf/rpmesp2014.v31.n1.a15.pdf
- López E. (2013). Escuela Universitaria de Ingeniería Mecánica. Universidad de Tarapacá. Arica, Chile. Superalimento para un mundo en crisis: Spirulina a bajo costo Superfood for a world in crisis: Spirulina at low cost.
- Dirección de Industria Alimentaria S.A.G.P. y A. Secretaria de Agricultura, Ganadería, Pesca Y Alimentación. El polen.