Śniadanie - 7 nawyków dla zdrowia wątroby

Odpowiednio skomponowane śniadanie może wspomóc wydolność wątroby i stymulować proces oczyszczania organizmu z toksyn. Doskonałym pomysłem jest rozpoczęcie dnia od owsianki.
Śniadanie - 7 nawyków dla zdrowia wątroby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Śniadanie, jak wszyscy doskonale wiemy, to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Jak się jednak okazuje jego rolą nie jest tylko i wyłącznie zapewnienie nam energii na cały dzień, ale także dostarczenie wielu istotnych substancji odżywczych.

Odpowiednio skomponowane śniadanie może okazać się nieocenionym wsparciem dla zdrowia naszej wątroby. Nie wahaj się więc i koniecznie zapoznaj się z naszymi wytycznymi, dzięki którym za sprawą śniadania będziesz cieszyć się zdrową i wydolną wątrobą.

Wyobraź sobie przez chwilę swoja wątrobę – jest to największy organ wewnętrzny w ludzkim ciele, waży średnio około 1,4 kilograma. W wątrobie zawarte jest niemal 13% krwi ludzkiego organizmu, a sam organ ten wykonuje ponad 500 różnych funkcji.

Nie można zaprzeczyć, że jest to organ niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Czy więc odpowiednio dbamy o niego na co dzień?

Każdy problem z wątrobą może mieć tragiczne skutki dla naszego życia i zdrowia; do najpowszechniejszych dolegliwości możemy zaliczyć żółtaczkę, przemęczenie, osłabienie, problemy z trawieniem, bóle brzucha czy retencję płynów.

Każdego dnia skupiamy się na wszystkim co nas otacza – na środowisku, problemach w pracy czy innych ludziach; jednocześnie zapominamy, że to co najważniejsze znajduje się wewnątrz – jest to między innymi nasza wątroba i to jej należy się szczególna uwaga.

Chcemy zachęcić Cię do zmiany nawyków na zdrowsze i zadbania o to, by Twoje śniadanie każdego dnia w pewnym stopniu pomagało wątrobie w realizacji jej funkcji. Odpowiednie śniadanie to najprostszy sposób na to, by cieszyć się nie tylko energią na cały dzień, ale i zdrowiem na długie lata.

1. Kawa do śniadania? Oczywiście!

Kawa na śniadanie

Przez lata naukowcy spierali się o to, jak kawa wpływa na zdrowie naszej wątroby. Na szczęście ostatnie badania, przeprowadzone w 2015 roku przez badaczy z uniwersytetów w Edynburgu oraz South Hampton, jednoznacznie wskazują, że dwie filiżanki kawy dziennie zdecydowanie zapobiegają wielu schorzeniom tego organu.

Kawa – a konkretniej obecne w niej przeciwutleniacze – redukują poziom enzymu o nazwie GGT (gamma-glutamylosranspeptydaza).

Enzym ten jest biomarkerem wykorzystywanym do wykrywania marskości wątroby. Co więcej, kawa redukuje poziom złego cholesterolu we krwi i skutecznie zwalcza stany zapalne komórek wątroby.

Nie ma więc wątpliwości – kawa może mieć doskonały wpływ na Twoją wątrobę. Oczywiście nie należy jej nadużywać, ale jedna czy dwie filiżanki tego napoju w ciągu dnia z pewnością wystarczy, by pobudzić Cię do działania i jednocześnie wywołać odpowiednie efekty dla Twojego zdrowia, bez skutków ubocznych.

2. Czosnek na śniadanie

Na naszej stronie nie raz omawialiśmy już liczne właściwości zdrowotne i lecznicze czosnku, a zwłaszcza jedzenia go na pusty żołądek. Jeśli chcesz zadbać o kondycję swojej wątroby, także nie ignoruj całej gamy właściwości, które może zapewnić Ci czosnek.

Za sprawą związków siarki obecnych w czosnku, produkt ten jest idealnym wsparciem dla wątroby, która jest przecież odpowiedzialna za wydalanie toksyn z naszego organizmu.

Co więcej, czosnek to także źródło selenu i allicyny, dwóch związków zdolnych do zwalczania stanów zapalnych i wspomagających naturalny detoks organizmu oraz procesy metaboliczne.

3. Tosty z oliwą z oliwek

Tost z oliwą z oliwek to niezwykle smaczna i zdrowa przekąska, wyjątkowo popularna w krajach śródziemnomorskich. Aby także skorzystać z właściwości oliwek z oliwy już na śniadanie, zastosuj się do naszych wskazówek:

  • Wybierz pełnoziarniste pieczywo (np. żytnie) i przygotuj tosta.
  • Skrop pieczywo oliwą z oliwek i ciesz się smakiem i substancjami odżywczymi!

Twoja wątroba na pewno będzie Ci wdzięczna, jako że kwas oleinowy obecny w oliwie doskonale obniża poziom złego cholesterolu we krwi i pomaga udrożnić naczynia krwionośne.

Najpotężniejszym związkiem obecnym w oliwie jest hydrofil – substancja przyspieszająca regenerację i odbudowę komórek wątroby.

4. Grejpfruty

Grejpfrut

Najlepsze będą zdecydowanie czerwone grejpfruty, które mogą pochwalić się większą zawartością likopenu, karotenoidów i przeciwutleniaczy, a także witamin A oraz C.

Grejpfrut to owoc wspomagający detoks organizmu oraz regenerację komórek wątroby. Dzieje się tak za sprawą kwasów tłuszczowych oraz flawonoidu o nazwie naringenina.

5. Owsianka na śniadanie? Zawsze!

Wszelkie produkty owsiane są zawsze doskonałym rozwiązaniem na śniadanie; nie tylko zapewniają ogromną dawkę substancji odżywczych, ale także mają działanie oczyszczające. Za sprawą obecnych w tym zbożu aminokwasów, produkty owsiane pobudzają wątrobę do produkcji lecytyny.

Czym jest lecytyna? Jest to substancja organiczna odpowiedzialna za wydalanie z organizmu toksyn.

Dodatkowo owsianka pomoże Ci unormować poziom cukru we krwi oraz zapewni Ci całą masę białek roślinnych, również idealnych dla Twojej wątroby.

6. Awokado

Kanapka z awokado

Dość nietypowym, ale zdecydowanie polecanym pomysłem na śniadanie jest kanapka z pastą z awokado. Wybierz pełnoziarniste pieczywo, które będzie nie tylko smaczne, ale i o wiele zdrowsze niż pieczywo białe.

Awokado to źródło beta-sitosterolu , związku roślinnego pomagającego ograniczyć poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, owoce te to także źródło tłuszczów nasyconych redukujących stany zapalne i poprawiających trawienie.

Nie możemy nie wspomnieć także o wysokiej zawartości glutationu, innej substancji świetnie wpływającej na zdrowie i kondycję ludzkiej wątroby. Przygotuj pastę z awokado i ciesz się pysznym i zdrowym śniadaniem!

7. Jabłka

O zdrowotnych właściwościach jabłek rozpisywaliśmy się już nie raz; warto jednak ponownie podkreślić, że ich główną zaletą jest fakt, jak łatwo można wykorzystać je do przygotowania wielu różnych dań i przekąsek.

Jeśli chodzi o śniadanie możesz zetrzeć jabłko na tarce, pokroić w kostkę lub plastry i podawać z miodem, cynamonem, a także orzechami i brązowym cukrem. Równie wiele korzyści dla Twojego zdrowia przyniesie Ci także jabłko zjedzone w całości bez żadnych dodatków.

Możesz wybierać spośród wielu różnych gatunków jabłek – wszystkie doskonale wpływają na zdrowie wątroby, jako że są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i pektyny.

Wszystkie opisane wyżej pomysły na śniadanie pomogą Ci zadbać o wątrobę codziennie, już od samego początku dnia. Nie zapominaj także o takich produktach jak jajka, indyk czy pierś z kurczaka. Jedzenie to nie tylko przyjemność, ale też najprostszy sposób, by zadbać o swoje zdrowie.

Unikaj więc pustych kalorii, przetwarzanej żywności i nadmiaru cukru oraz soli. Zdrowe nawyki to klucz do dobrej jakości życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kennedy OJ., Roderick P., Buchanan R., Fallowfield JA., et al., Systematic review with meta analysis: coffee consumption and the risk of cirrhosis. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 43 (5): 562-74.
  • Guan MJ., Zhao N., Xie KQ., Zeng T., Hepatoprotective effects of garlic against ethanol induced liver injury: a mini review. Food Chem Toxicol, 2018. 111: 467-473.
  • Angelov A., Yaneva Marinova T., Gotcheva V., Oats as a matrix of choice for developing fermented functional beverages. J Food Sci Technol, 2018. 55 (7): 2351-2360.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.