Smoothie z mlekiem owsianym – 4 zdrowe przekąski
Wiele osób w chwili głodu sięga po cokolwiek, co ma właśnie pod ręką. Ten zwyczaj jest jednak bardzo szkodliwy i niekorzystny dla zdrowia. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci więc jak przygotować smoothie z mlekiem owsianym w czterech wersjach.
Picie takich koktajli ma dwie korzyści: po pierwsze, zaspokoisz głód. Po drugie, wyrobisz sobie zdrowy nawyk!
Mleko owsiane to wspaniała opcja dla wegan. Nie jest ono produktem nabiałowym – powstaje z płatków owsianych. Takie mleko jest bardzo polecane przez specjalistów zdrowego żywienia, zawiera ono bowiem wiele niezbędnych witamin i minerałów.
Dowiedz się jak przygotować smoothie z mlekiem owsianym!
Nie martw się nazwą mleka owsianego. To, że nazywa się je mlekiem jest powodowane wyłącznie wygodą i spójnością reklamowania. Nie jest ono wyprodukowane z nabiału, podobnie zresztą jak mleko sojowe czy kokosowe. To produkty w pełni roślinne, ale wiele osób jest zagubionych w niejasnym nazewnictwie.
Płatki owsiane bogate są w składniki takie jak błonnik, wapń, zdrowe węglowodany, witaminy z grupy B, białko i aminokwasy. Ze względu na zawartość błonnika, smoothie z mlekiem owsianym sprawi, że zaspokoisz głód na długie, długie godziny.
Przyjrzyjmy się teraz dokładniej czterem przepisom na taki koktajl z roślinnym mlekiem. Wypróbuj je! Zobaczysz, że smoothie z mlekiem owsianym sprawi, że przestaniesz podjadać niezdrowe przekąski i pomoże Ci schudnąć.
Zobacz również: Jedz miód; 9 korzyści dla ciała i ducha!
Koniecznie pamiętaj o jednej kwestii. Jeśli chodzi o roślinne koktajle, liczy się różnorodność. Powtarzalne, podobne do siebie dania nie dadzą Ci przyjemności i nie będziesz do nich zbyt chętnie wracać.
Ale dzięki naszym czterem propozycjom łatwo Ci będzie zachować różnorodność jadłospisu. Każde z tych smoothie ma inny smak, więc zawsze będziesz mogła wybrać to, na które akurat masz ochotę.
Smoothie z mlekiem owsianym: 4 zdrowe, sycące przekąski
Zacznij przygotowanie każdego smoothie od zalania płatków owsianych wodą. Wymieszaj je dokładnie a następnie pozostaw na kilka minut. Później odcedź płatki, wyciskając mocno płyn. Oto gotowe “mleko”, którego możesz używać do przygotowania smoothie i deserów!
1. Smoothie z mlekiem owsianym i gruszką
Składniki
- 2 gruszki
- 3 łyżki cukru lub miodu (45 g)
- ½ szklanki mleka owsianego (100 ml)
- kilka kostek lodu (opcjonalnie)
Sposób przygotowania
- Po pierwsze umyj gruszki i pokrój je na średnie kawałki, usuwając jednocześnie gniazda nasienne.
- Następnie zblenduj wszystkie składniki na gładką masę.
- Na koniec przelej smoothie do szklanek. Jeśli chcesz, możesz teraz dodać do każdej porcji kilka kostek lodu.
2. Smoothie owsiano-owocowe
Owoce sprawdzają się świetnie kiedy potrzebujemy zaspokojenia głodu i zdrowej przekąski. W towarzystwie mleka roślinnego zadziałają jeszcze lepiej. Po wypiciu tego pysznego koktajlu nie będziesz miała ochoty na nocne zaglądanie do lodówki ani na rzucenie swojej zdrowej diety.
Składniki
- 1 gruszka
- 1 szklanka ananasa (150 g)
- ¾ szklanki mleka owsianego (200 ml)
- 1 kiwi
- 2 łyżki miodu (50 g)
Sposób przygotowania
- Zacznij od obrania i pokrojenia owoców.
- Następnie wlej do blendera mleko owsiane, wrzuć owoce i dokładnie zblenduj.
- Na koniec dodaj miód. Blenduj koktajl jeszcze przez chwilę.
- Ostatni krok to przelanie smoothie do szklanek. Możesz także dodać do każdej porcji lód albo udekorować wierzch plasterkiem kiwi lub ananasa.
3. Smoothie z mlekiem owsianym i żurawiną
Żurawina jest polecana jako stały element zdrowej diety. Ma ona właściwości leczenia różnych schorzeń, zwłaszcza infekcji układu moczowego. Owoce te pełne są przeciwutleniaczy, mają działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwbiegunkowe.
Co więcej, żurawina skutecznie zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego i ma silne właściwości zwalczania szkodliwych bakterii namnażających się w żołądku i przewodzie pokarmowym.
Składniki
- ½ szklanki mleka owsianego (100 ml)
- ⅓ szklanki żurawiny (50 g)
- 3 łyżki stewii (45 ml)
- ½ łyżki cynamonu (8 g)
- kostki lodu
Sposób przygotowania
- Zanim zaczniesz przygotowywanie tego koktajlu, upewnij się że umyłaś dokładnie żurawinę.
- Umieść owoce w blenderze a następnie wlej mleko. Zblenduj dokładnie.
- Kolejnym krokiem jest dodanie pozostałych składników i zblendowanie całości na gładką masę.
- Pod koniec blendowania dodaj kostki lodu.
Przeczytaj koniecznie: Zdrowe odżywianie: Twój mózg Ci za to podziękuje
4. Bananowe smoothie z mlekiem owsianym
Większość z nas wie już dobrze, że banany są niezrównanym źródłem potasu i zawierają witaminę A, B, C i E oraz minerały takie jak magnez i cynk. Znajdziesz w nich ponadto błonnik i węglowodany.
Nie ma w nich za to zbyt wielu kalorii ani nadmiaru tłuszczu. Banany są więc idealnym składnikiem, który możesz dodać do smoothie z mlekiem owsianym.
Składniki
- ½ szklanki mleka owsianego (100 ml)
- ¼ szklanki jogurtu greckiego (50 g)
- 1 banan pokrojony na plasterki
- 2 łyżki miodu (50 g)
- ½ łyżki cynamonu (8 g)
Sposób przygotowania
- Umieść plasterki banana, mleko owsiane i jogurt w blenderze.
- Zblenduj składniki dokładnie – powinny tworzyć jednolitą, gładką masę.
- Dodawaj powoli miód i cynamon. Blenduj koktajl jeszcze przez chwilę.
- Następnie przelej go do szklanki. Smacznego!
Przygotowuj te proste smoothie za każdym razem kiedy masz ochotę na przekąskę. Dzięki nim możesz podjadać zdrowo!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Martínez-Villaluenga, C., & Peñas, E. (2017). Health benefits of oat: current evidence and molecular mechanisms. Current Opinion in Food Science. https://doi.org/10.1016/j.cofs.2017.01.004
-
Katz, D. L. (2001). A Scientific Review of the Health Benefits of Oats. Public Health. https://doi.org/10.1007/978-3-642-19231-9
-
Önning, G., Wallmark, A., Persson, M., Åkesson, B., Elmståhl, S., & Öste, R. (1999). Consumption of oat milk for 5 weeks lowers serum cholesterol and LDL cholesterol in free-living men with moderate hypercholesterolemia. Annals of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1159/000012798