Gdy śmierć zabiera bliską osobę. Co dalej?
Życie można zdefiniować jako mieszankę wybuchową momentów szczęścia, smutku, wątpliwości, radości czy rozczarowania. Niestety nie raz przyjdzie nam się skonfrontować również z bólem, jaki pozostawia po sobie śmierć. Wszystkie teorie zgodnie potwierdzają, że trzeba zaakceptować fakt, że śmierć jest naturalnym etapem kończącym życie i pogodzić się z tym, że bliskie nam osoby bezpowrotnie nas opuszczają. W teorii brzmi to logicznie i prosto, jednak w praktyce pogodzić się z utratą ukochanych ludzi jest niezwykle trudno…Nikt z nas nie jest przygotowany na utratę bliskiej osoby i nie ma recepty czy też zestawu dobrych rad jak sobie z tym poradzić, gdy znajdziemy się w obliczu takiej tragedii.
Można wymienić mnóstwo sytuacji, w których musimy się zmierzyć, że stratą czegoś na czym nam zależy. Separacja rodziców, utrata pracy, niemożność bycia blisko osób, które kochamy to tylko niektóre z nich, które w życiu mogą nas spotkać. Jednak nic nie równa się z pustką, bólem, żalem i smutkiem, jaki pozostaje, gdy śmierć zabiera ukochaną osobę. Z tą stratą najciężej jest się pogodzić i wrócić do normalnego życia. Na podstawie wieloletnich obserwacji zachowań ludzkich udało się wyróżnić kilka wspólnych etapów i uczuć, jakie targają osobami po śmierci kogoś bliskiego.
Gdy śmierć staje na drodze, co dalej?
- zaprzeczenie — pierwsza reakcje osoby po utracie kogoś bliskiego polegają na niedowierzaniu i braku akceptacji tego co się wydarzyło
- złość — z czasem narasta gniew na sytuację i na wszystko to, co jest związane ze zmarłym
- negocjacja — na tym etapie osoba zaczyna rozumieć co i dlaczego się wydarzyło, i jak sobie z tym poradzić i rozwiązać problem
- smutek — to chyba najcięższy i najtrudniejszy moment po stracie. Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że śmierć bezpowrotnie zabrała ukochaną osobę i nie da się już tego zmienić
- depresja — z reguły przychodzi z opóźnieniem, gdy zamieszanie wokół wydarzenia mija (pogrzeb, konsolacja) i okazuje się, że pomimo odejścia ukochanej osoby życie toczy się dalej, ale pustka i tęsknota jeszcze bardziej się potęgują. Jest etapem, który ciężko jest przezwyciężyć, a każdy z osobna potrzebuje odpowiednią ilość czasu, aby przezwyciężyć smutek
- akceptacja — na tym etapie depresja powoli ustępuje, a osoba dotknięta stratą godzi się z rzeczywistością, akceptuje ją i zaczyna wracać do normalnego życia, co nie znaczy, że ból minął. Po prostu trzeba żyć dalej
Każdy przeżywa śmierć bliskich inaczej i na swój sposób. Etapy te nie zawsze przechodzą w podanej kolejności. Zawsze o ukochanej osobie będzie się pamiętać i za nią tęsknić, z czasem po prostu ból, który na początku był nie do zniesienia, będzie się zmniejszał. Czas, w tym wypadku jest jedyną terapią, która może pomóc. Oprócz tego, udostępniamy kilka porad, które chociaż niektórym osobom pomogą poczuć się lepiej w obliczu takich tragedii.
Wyrażenie uczuć
Nie należy się przejmować huśtawką nastrojów. Jednego dnia odczuwamy się złość, następnego akceptację, a trzeciego z powrotem przychodzą łzy. Nikt nie jest przyzwyczajony i nauczony, jak powinien radzić sobie z bezpowrotnym odejściem ukochanej osoby. Dlatego najważniejsze jest to, aby wyrażać swoje uczucia i nie gromadzić ich w sobie. Akumulowanie ich negatywnie wpłynie na naszą psychikę i zdrowie ogólne, jako że nasz stan psychologiczny jest bezpośrednio związany ze stanem zdrowia naszego ciała.
Lista rzeczy, dla których warto dalej żyć
W stanie depresji, szczególnie tej która jest następstwem odejścia kogoś bliskiego, człowiek dochodzi do wniosku, że życie nie ma najmniejszego sensu i prowadzi donikąd. Dlatego każdego dnia warto sporządzać listę rzeczy i osób, które dają nam radość i dla których warto, a wręcz trzeba żyć dalej. Partner życiowy, dzieci, rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i znajomi — okazuje się, że jest mnóstwo osób, które nas potrzebują. Nic nigdy nie zastąpi osoby, która odeszła, ale okaże się, że chociaż już jej nie ma, są inni, którzy przecież też dają nam dużo szczęścia i którym my to szczęście dajemy.
Nie odsuwaj się od rodziny i przyjaciół. Są to ludzie, którzy darzą Cię miłością i właśnie ich teraz potrzebujesz najbardziej. Osoba, która straciła bliskiego, zawsze powinna móc liczyć na wsparcie, rozmowę o swoich uczuciach. W niektórych przypadkach można również zasięgnąć pomocy psychologicznej.
Pogrążanie w rozpaczy
Istnieją przypadki, gdy osoby cierpiące po stracie przez długie lata ubierają się na czarno, odmawiają sobie możliwości zabawy, przeżywania szczęśliwych chwil z innymi ludźmi, odbierają sobie prawo do dalszego życia. Lepiej się tego wystrzegać! Aby unikać popadnięcia w depresję, lepiej zająć się rzeczami, które rozproszą naszą uwagę i choć odrobinę poprawią nastrój.
Nie można zaniedbać zdrowia!
Naturalnym następstwem depresji jest brak apetytu, bezsenność, a nawet zaniedbanie wyglądu zewnętrznego. Jednak ostatnie czego potrzebujemy w tym trudnym momencie to problemy zdrowotne czy popadniecie w chorobę. Odżywiaj się zdrowo i przestrzegaj zalecanej dawki snu, sprobój się to bardzo ważne! Unikaj alkoholu, palenia papierosów i nadużywania środków uspakajających, jeżeli nie zostały one przepisane przez lekarza.
Pamiętajmy!
Pokonanie bólu, jaki pozostaje po bliskiej osobie, jest chyba najtrudniejszym zadaniem, jakie czeka każdego z nas. Przy pomocy bliskich osób i czasu, który musi upłynąć, prędzej czy później uda się wrócić do normalnego życia. Jest oczywiste, że nie będzie już ono takie same, pustkę będziemy nosić w sercu, a pamięć o zmarłym na zawsze w nas pozostanie.