Slow gardening - coraz bardziej rozpowszechniony trend
Slow gardening to coraz bardziej popularna koncepcja pielęgnacji ogrodu. Samo określenie niewiele nam jednak mówi o prawdziwej istocie tej koncepcji, która wykracza poza to, co możesz lub powinieneś zrobić w zakresie pielęgnacji roślin.
Slow gardening oznacza bowiem całą filozofię życia, która nie dotyczy wyłącznie przycinania, podlewania i przesadzania. Oczywiście, aby przejść od jednej rzeczy do drugiej, musisz przestrzegać pewnych zasad. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Na czym polega slow gardening
Slow gardening został wprowadzony przez Feldera Rushinga, amerykańskiego ogrodnika, który napisał kilka książek na ten i pokrewne tematy. Prowadzi on również własnego bloga, na którym udziela porad dotyczących roślin i upraw.
Ruch ten czerpie inspirację z ruchu slow food, z którym dzieli pewne zasady, które są wspólne również dla innej dziedziny, jaką jest slow life. Podejście to ma na celu odwrócenie lub zwalczanie naturalnej skłonności do pośpiechu, tak uwydatnionej w świecie zachodnim.
Dlatego zaleca się, abyśmy zawsze dawali sobie niezbędny czas na cieszenie się rzeczami, które lubimy i byli świadomi tego, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy i co robimy. Obejmuje to różne aspekty naszego życia, od ubierania się i powolnego czytania, po dekorowanie domu z całkowitym spokojem czy spokojne podróżowanie.
Slow gardening – rośliny
W przypadku roślin slow gardening jest również uważane za podejście filozoficzne lub życiowe, zorientowane na te same cele. Dlatego zachęca się do włożenia całej uwagi i zaangażowania zmysłów w to, co się robi w ogrodzie.
Należy wyjaśnić, że zasady tej koncepcji można zastosować do każdego rodzaju upraw: dużych drzew, kwitnących krzewów, warzyw, roślin sadowniczych, a nawet trawników i bonsai. Chodzi o to, aby nie tylko uprawiać czy mieć ogród, ale cieszyć się każdym zadaniem, szanując je i ceniąc wartościowy czas, który spędzamy na świeżym powietrzu.
Dlatego w sztuce tej nie myślimy tak bardzo o aspekcie wizualnym, czy efekcie, który zostanie doceniony na końcu, po zakończeniu pracy. Chodzi o to, aby skupić się na procesie, a nie na produkcie finalnym.
Każda roślina potrzebuje czasu, aby dojrzeć. Jednym z najlepszych sposobów, aby to w pełni zrozumieć, jest zasianie nasionka, podlewanie go i obserwowanie, jak rośnie, krok po kroku, każdego dnia, aż stanie się krzakiem lub drzewem, dużym i silnym.
Przeczytaj również: Czym są otoczaki ogrodowe?
Korzyści
Poprzez wykluczenie pośpiechu slow gardening dąży do przywrócenia lub wzmocnienia naszego połączenia z naturą, jednocześnie dając nam szansę na cieszenie się chwilą ukojenia i pięknem roślin.
Slow gardening ma również inne zalety:
- Osoba może sadzić własne warzywa i owoce. Zapewnia to organiczne i zdrowsze uprawy bez pestycydów.
- Taki rodzaj ogrodnictwa przynosi korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie stresu. Więcej, jeśli kultywujesz spokojnie.
- Slow gardening to czynność, która w szczególny sposób pomaga nam być w pełni świadomymi tego, co robimy. Pozwala nam również ponownie połączyć się ze sobą i z naszym otoczeniem.
- Rozwija wrażliwość na różnorodność biologiczną.
- Uczy nas odpowiedzialności za to, co robimy i za inne żywe istoty. W tym przypadku rośliny, owady i ptaki, które przylatują do ogrodu.
- Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Południowoczeski slow gardening pomaga ograniczyć rolnictwo uprzemysłowione, a także stosowanie toksycznych produktów i środków transportu żywności, nawet na małą skalę.
- W innym badaniu przeprowadzonym w Szwecji wyniki pokazują, że slow flower (powolne kwitnienie), ruch podobny do omawianego, przynosi zrównoważone korzyści oraz przyczynia się do lokalnej kultury i kształtowania krajobrazu.
Od czego zacząć?
Ważne jest, aby wyjaśnić, że slow gardenind nie oznacza przebudowy lub całkowitej zmiany ogrodu. Nie ma też potrzeby robienia niczego zbyt skomplikowanego.
Wystarczy kilka roślin. Coś tak niewielkiego może pomóc osiągnąć cel: skupić się na tym, co tu i teraz. Rzućmy okiem na inne wskazówki
Kluczem jest cierpliwość
Chodzi o małe zmiany w sposobie wykonywania pracy. Dlatego pierwszą rekomendacją, jaką Felder Rushing daje w swojej książce, jest nie przenoszenie codziennego stresu na ogród, ale ćwiczenie się w cierpliwości.
Szanuj czas
Każda uprawa ma swój idealny czas. Musimy to wiedzieć i obserwować, jak rośliny rosną stopniowo. Nie powinniśmy próbować przyspieszać tego procesu nawozami.
Z drugiej strony, gdy sadzimy różne gatunki z uwzględnieniem odpowiednich pór roku, będą się one zdrowo rozwijać. Najlepsze jest to, że będziemy mogli cieszyć się ogrodem z roślinami, które kwitną przez cały rok.
Odmiany roślin
W sztuce tej możesz uwzględnić kilka rodzajów roślin:
- Rośliny ozdobne, które są atrakcyjne dla oka.
- Uwzględnij również gatunki kwitnące lub inne aromatyczne rośliny.
- Drzewa dające cień: ich rozmiar będzie zależał od dostępnej powierzchni ogrodu.
- Warzywa jadalne: między innymi bazylia, papryka, które mogą stanowić uzupełnienie naszych posiłków.
Używaj rodzimych gatunków
Rodzime gatunki doskonale nadają się do naszego ogrodu, ponieważ są one bardziej odporne, ponieważ należą do danego klimatu. Stosując je, unikniemy wywierania nacisku, aby gatunki, które nie są rodzime dla danego obszaru, prosperowały za wszelką cenę.
Nawozy naturalne
Zamiast produktów chemicznych możemy przygotować własne nawozy organiczne. Aby to zrobić, użyjemy resztek owoców i warzyw, kawy, skorupek jaj. Wszystko, czego potrzebujemy, to drewniana skrzynia do składowania wytwarzanych przez nas naturalnych odpadów.
Używaj ręcznych narzędzi
W swoim ogrodzie nie używaj żadnych elektronarzędzi, takich jak sekator, piła czy dmuchawa do opadłych liści. Zamiast tego naucz się stosowania ręcznych narzędzi, które są ciche.
To wzmocni ideę, że powinieneś zachować spokój we wszystkim, co robisz. Ponadto motyka i grabie pomagają zachować większą aktywność fizyczną.
Slow gardening a dzika przyroda
Ogród jest jeszcze piękniejszy, gdy obfituje w dziką przyrodę. Ale aby przyciągnąć zwierzęta zapylające (ptaki, biedronki, motyle i pszczoły), potrzebujemy nie tylko roślin kwitnących. Możemy również dodać trochę pożywienia, a nawet wydzielić małe przestrzenie, aby zapewnić siedlisko dla tych gatunków.
Konieczność ciągłej pracy
Ostatnia rada, jakiej udziela Felder Rushing, brzmi: powolność nie oznacza lenistwa. Musimy pracować nieprzerwanie, choć we własnym tempie i na miarę naszych możliwości. Dobrą rzeczą jest to, że również to wiąże się z aktywnym przebywaniem w ogrodzie.
Slow gardening dla przyjemności
Wykonywanie prac ogrodniczych bez pośpiechu oznacza robienie czegoś własnymi rękami i zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Nie ma więc jednej reguły co do tego, co należałoby uwzględnić.
Jedyną rzeczą, co do której powinniśmy mieć jasność, jest to, że powinniśmy cieszyć się procesem, a także aromatami i kolorami. Możemy więc wkomponować wiele gatunków z kwiatami, a także różne elementy: ławkę, fontannę, wodospad, chodniki, zawsze szanując przy tym przestrzeń roślin.
Wszystko to pomoże nam cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie, z dala od innych spraw. Oczywiście wychodząc do niego, musimy zapomnieć o urządzeniach elektronicznych. W przeciwnym razie, jaki miałoby to sens?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Love , J. (2012). Reading fast and slow: The speed at which our eyes travel across the printed page has serious (and surprising) implications for the way we make sense of words. The American Scholar – JSTOR, vol. 81(2). Disponible: https://www.jstor.org/stable/41435187
- Rushing, F. (2011). Slow gardening: a no-stress philosophy for all senses and all seasons. Vermont-USA, Chelsea Green Publishing Company.
- Šitnerová, S. (2017). Sociedad acelerada y movimiento lento. Budějovice- República Checa: Universidad de Bohemia del Sur České.
- Thörning, R., Ahlklo, A., & Spendrup, S. (2022). The slow flower movement – exploring alternative sustainable cut-flower production in a swedish context. Heliyon, Volume 8(10), e11086.
- Tranter, P. & Tolley, R. (2020). Slow Cities: conquering our speed addiction for health and sustainability. Amsterdam -Netherlands, Elsevier.
- Tranter, P. & Tolley, R. (2020). Introduction: changing cultures of speed (3–37). Slow Cities. doi: 10.1016/B978-0-12-815316-1.00001-0.