Ślepe krosty - w jaki sposób się ich pozbyć?

Ślepe krosty - w jaki sposób się ich pozbyć?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2023

Ślepe krosty powodują wiele stanów zapalnych skóry, a co za tym idzie zaczerwienienie i dyskomfort. Są one ukryte pod skórą i niewidoczne, dlatego bywają znacznie trudniejsze do usunięcia.

Jeśli pojawiły się u Ciebie ślepe krosty, najważniejsza kwestia to pamiętać, aby nie wyciskać ich na siłę. Tego typu działanie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ może sprawić, że krosty staną się jeszcze bardziej zaognione, a infekcja – poważniejsza.

Ślepe krosty – sposoby na to, jak się ich pozbyć

1. Umyj skórę twarzy

Aby zacząć leczyć ślepe krosty należy najpierw umyć twarz wodą i dobrym mydłem antybakteryjnym. To usunie ze skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia zewnętrzne, takie jak pot, nadmiar sebum, a nawet niektóre bakterie.

2. Użyj pary wodnej, aby usunąć ślepe krosty

Aby pomóc otworzyć pory i uformować główkę na kroście, najlepiej użyć pary wodnej. Wystarczy, że wlejesz do naczynia gorącą wodę, a następnie przysuniesz twarz w jego kierunku z rozsądnej odległości, z ręcznikiem założonym na głowę, aby zmaksymalizować efekt „sauny”.

Możesz również pomóc w otwarciu porów za pomocą waporyzatora. Wiele ośrodków medycyny estetycznej i dermatologicznej oferuje w ramach usługi oczyszczania to urządzenie, które przez określony czas uwalnia gorącą parę na twarz.

Innym sposobem, aby przyspieszyć proces dojrzewania krosty, jest nałożenie na skórę gorącego kompresu. Należy zaznaczyć, że aby uzyskać dobre wyniki potrzebny będzie czas.

Lepiej jest stopniowo stosować krótkie sesje ciepła i pary, niż próbować przyspieszyć proces i ostatecznie uszkodzić skórę lub ją poparzyć.

3. Ślepe krosty? Wykonaj peeling

Gdy główka krosty jest już dobrze uformowana, nie ściskaj jej, aby wypłynęła ropa. Przy pomocy pary powinna ona uwolnić się sama. Po zdrenowaniu krosty należy jednak odpowiednio zdezynfekować skórę, aby uniknąć ponownej infekcji.

Po oczyszczeniu porów można przystąpić do delikatnego złuszczania. Pomoże to usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka.

4. Zastosuj sodę oczyszczoną

Czy wiesz, że soda oczyszczona jest jednym z najskuteczniejszych środków, aby usunąć ślepe krosty? Związek ten pochłania nadmiar sebum i pomaga usunąć zanieczyszczenia ze skóry.

Wszystko, co musisz zrobić, to zrobić pastę z równych części sody oczyszczonej i wody, a następnie rozprowadzić ją na dotkniętym obszarze. Po nałożeniu pozostaw na około 20 minut, a następnie usuń ciepłą wodą.

Kobieta z maseczką w wannie

5. Przyłóż okład z lodu

Gdy już usuniesz ślepe krosty zastosuj okład z lodu, aby pomóc zwalczyć stan zapalny. Pamiętaj, aby owinąć kompres szmatką, aby uniknąć poparzenia skóry przy kontakcie.

Zaleca się nakładanie okładu z lodu na około 10 minut, a następnie odpoczynek przez około 20 minut przed ponownym nałożeniem go na skórę. W ten sposób unikniesz nadmiernego narażenia obszaru na zimno.

Ślepe krosty – zastosuj maseczkę

Poniższa maska bardzo skutecznie odświeża, oczyszcza i głęboko nawilża skórę. Zawiera ona olejek z drzewa herbacianego, silny środek antybakteryjny, dzięki czemu pomaga zwalczać nadmiar sebum, a tym samym zanieczyszczenia. Aby przygotować maseczkę potrzebujesz:

Składniki

  • ½ ogórka
  • ¼ szklanki posiekanej kolendry
  • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego
  • Woda

Procedura

  • Umyj i pokrój w plasterki pół ogórka.
  • Następnie umieść plasterki ogórka w blenderze wraz z odrobiną wody. Dodaj także 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego i kolendry.
  • Miksuj wszystko przez kilka minut, aż uzyskasz coś w rodzaju gładkiej pasty, bez grudek.
  • Wlej pastę do słoika i wstaw do lodówki na około godzinę.
  • Nałóż na skórę i pozostaw na 20 minut.
  • Spłucz mydłem antybakteryjnym i zimną wodą.

Skonsultuj się z dermatologiem

Jeśli pojawiły się u ciebie ślepe krosty, które nie znikają po tym leczeniu, zalecamy udanie się do dermatologa w celu dokładniejszej oceny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.