Skrzepy podczas miesiączki: przyczyny i leczenie

Skrzepy podczas miesiączki: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2021

Skrzepy podczas miesiączki pojawiają się dość często. Zazwyczaj występują z powodu tymczasowych wahań poziomu hormonów, chociaż w niektórych przypadkach wymagają kontroli medycznej. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najczęstsze przyczyny tego zaburzenia.

Skrzepy podczas miesiączki często wywołują niepokój u kobiet. Nic dziwnego, że obawiają się, czy nie świadczą o rozwoju poważnego problemu natury zdrowotnej.

Powinnaś jednak mieć świadomość tego, że skrzepy podczas miesiączki mają pochodzenie hormonalne. Kiedy poziom hormonów się wyrówna, okres wróci do normy.

To prawda, że to schorzenie może wymagać czasami dokładnego monitorowania. Nie zdarza się to zbyt często, ale skrzepy podczas miesiączki mogą stanowić objaw schorzeń układu moczowego.

Jak zapewne wiesz, miesiączka pojawia się, gdy z organizmu kobiety jest wydalane złuszczone endometrium. Endometrium to najbardziej zewnętrzna warstwa macicy, która złuszcza się cyklicznie, aby rozpocząć tworzenie nowej warstwy, gdy nie dojdzie do ciąży.

Takie złuszczanie przybiera formę zewnętrznego krwawienia. W normalnych warunkach krew jest czerwona i nie ma w niej żadnych skrzepów.

Pamiętaj również, że skrzepy to mechanizm stosowany przez ludzki organizm w celu zatrzymania krwawienia. Zatrzymują one krwawienie po urazie lub innym wydarzeniu, które wiąże się z ryzykiem dużej utraty krwi.

Skrzepy mają zazwyczaj ciemniejszą barwę od płynnej krwi, z której się tworzą, oraz galaretowatą konsystencję. Przypominają małe kulki, które zlepiają składniki krwi.

Ludzie często zakładają, że kiedy podczas miesiączki pojawiają się skrzepy, organizm stara się zatrzymać krwawienie. Zapewne bierze się to stąd, że krwawienie miesięczne ze skrzepami jest ciemniejsze i, oczywiście, nie jest aż tak płynne.

Skrzepy podczas miesiączki: przyczyny maciczne

  • Polipy w macicy to formacje tkanki, które przedostają się do jamy macicy. Co więcej, wywołują zmiany w endometrium napierając na nie i zaburzając wypływanie krwi menstruacyjnej. Krew, która pozostaje na dłużej w macicy, wydostaje się z niej w postaci skrzepów.
  • Gruczolistość macicy pojawia się, gdy macica powiększa się z powodu przedostawania się do niej innych otaczających ją tkanek. To proces podobny do polipów. Zmiany zachodzące w endometrium oraz utrudnienie uchodzenia krwi prowadzą do powstania skrzepów.
  • Endometrioza to schorzenie podczas którego tkanka śluzówki macicy rozrasta się w innych organach niż macica. To choroba endometrium, a jeden z jej objawów stanowią skrzepy podczas miesiączki.
  • Hipertrofia macicy oznacza, że mogło dojść do powiększenia macicy z przyczyn fizjologicznych lub chorobowych. Na przykład hipertrofia jest całkowicie normalna podczas ciąży oraz w trakcie kilku miesięcy po porodzie. Wiąże się to z powiększeniem powierzchni endometrium oraz miejsca na gromadzenie krwi przez skrzepy, co prowadzi do ich spontanicznego tworzenia się.
  • Usuwanie skrzepów krwi przez pochwę, które przypomina krwawienie miesięczne, to jeden z objawów poronienia. Nie jest to typowy cykl menstruacyjny, jeśli pojawia się na początku ciąży, ale daty często nakładają się na siebie i wprowadzają w stan dezorientacji.
Szydełkowa kropla krwi
Skrzepy podczas miesiączki mogą pojawiać zarówno z powodów związanych z macicą, jak i z przyczyn ogólnoustrojowych.

Skrzepy podczas miesiączki: przyczynie nie związane z macicą

Niektóre przyczyny nie są związane z macicą i są uznawane za ogólnoustrojowe. Do postawanie skrzepów podczas miesiączki mogą prowadzić między innymi:

  • Zmiany hormonalne, które należą do najczęstszych i najbardziej łagodnych przyczyn. Zazwyczaj rozwiązują się same z siebie wraz z upływem czasu i nie ma potrzeby uciekania się do interwencji medycznej.
  • Na krwawienie miesięczne kobiety mogą wpływać schorzenia hematologiczne związane z krzepliwością krwi. Jeden z powszechnych przykładów to choroba von Willebranda. Krew jest magazynowana w macicy, a następnie krzepnie prowadząc do wystąpienia obfitego krwawienia, chociaż występuje deficyt krzepliwości.
  • Wkładki wewnątrzmaciczne, znane na całym świecie jako IUD, to metoda antykoncepcji, do której skutków ubocznych zalicza się powstawanie skrzepów krwi. Dlatego też jeśli utrzymują się one dość długo i zaburzają jakość życia kobiety, należy rozważyć usunięcie wkładki.
  • Anemia wywołuje skrzepy podczas miesiączki, co stanowi początek błędnego koła, w jakie wpadają kobiety dotknięte tym schorzeniem. Dzieje się tak, ponieważ obfite krwawienie miesięczne prowadzi do anemii z powodu utraty żelaza, więc poziom żelaza w organizmie spada. Bez odpowiednich ilości żelaza macica ma mniejszą możliwość doprowadzania do krzepnięcia krwi, co zwiększa jej utratę.
Kobieta z bólem brzucha leżąca na kanapie
Obecność silnych skurczy menstruacyjnych wraz ze skrzepami to objaw, który należy skonsultować z lekarzem.

Kiedy należy udać się do lekarza

Większość kobiet, u których podczas miesiączki pojawiają się skrzepy, nie potrzebuje pomocy lekarza. Jednak poniższe sygnały alarmowe powinny skłonić Cię do udania się na wizytę:

  • Częste pojawianie się skrzepów krwi,
  • Bardzo silny ból w obszarze miednicy lub brzucha,
  • Wydzielina z pochwy o nietypowym kolorze lub zapachu.

Poza tym skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, co dzieje się z Twoim ciałem. Lepiej jest przeanalizować cechy krwawienia menstruacyjnego, aby jak najszybciej wykryć ewentualną anemię. Poza tym w celu postawienia diagnozy nie trzeba uciekać się do stosowania skomplikowanych metod.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roselló-Soberón, María Emilia, et al. “Ciclo menstrual y alimentación.” Perinatologia y reproducción humana 17.2 (2003): 61-71.
  • Jiménez, MJ Rodríguez, and N. Curell Aguilá. “El ciclo menstrual y sus alteraciones.” Pediatria integral 21 (2017): 304-311.
  • Arteaga, Eugenio, and C. Fernández. “Trastornos menstruales en la adolescencia.” ARS MEDICA Revista de Ciencias Médicas 16.2 (2017): 15-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.