Skórka cytryny - wykorzystaj jej właściwości!
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnych korzyści, których dostarcza nam kwaśny sok z cytryny. Niestety często marnujemy połowę tych cennych właściwości, ponieważ skórka cytryny po prostu wydaje nam się zbędna. A to wielki błąd! Ona również jest autentyczną skarbnicą zdrowia!
Tradycyjnie jesteśmy przyzwyczajeni do używania wyciśniętego soku zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że to właśnie skórka cytryny lepiej wpływa na zdrowie naszego organizmu, jako że zawiera od 5 do 10 razy więcej witamin niż sok.
Skórka cytryny i jej właściwości
- Skórka z cytryny jest źródłem bardzo ważnych substancji leczniczych, takich jak, między innymi, felandren (olejek eteryczny), witamina C, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas mrówkowy, hesperydyna i pektyny.
- Pomaga także wyeliminować toksyny z organizmu, przez co ma również efekt odmładzający.
- Stanowi nieocenione wsparcie przy wzdęciach, redukując poziom gazów jelitowych.
- Działa oczyszczająco na wątrobę – stymuluje eliminację substancji toksycznych i resztek pokarmowych.
- Poprawia przemianę materii i zapobiega zaparciom.
- Dzięki wysokiej zawartości witaminy C i innych witamin wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczyć infekcje układu oddechowego.
- Reguluje zasadowość krwi.
- Pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.
- Łagodzi objawy nerwicy.
- Działa przeciwbakteryjnie.
- Eliminuje nadmiar tłuszczu z organizmu.
- Pomaga wybielić zęby i plamy na skórze.
- Posiada właściwości przeciwnowotworowe, które pozytywnie wpływają na rozkład komórek rakowych.
Przeczytaj także artykuł: Letnia woda z cytryną na dobry poranek – 9 korzyści!
Skórka cytryny i jej działanie przeciwnowotworowe
Niedawne badania dowiodły, że skórka cytryny zawiera bardzo potężne substancje, które mogłyby być nawet 10 razy skuteczniejsze w walce z nowotworami niż chemioterapia.
Jej właściwości detoksykacyjne i wysoki poziom składników odżywczych mogą być kluczowe w walce z niektórymi rodzajami komórek rakowych.
Naukowcy, po wykonaniu ponad 20 eksperymentów od 1970 roku, są zgodni co do tego, że skórka cytryny może zniszczyć złowrogie komórki w przypadku aż 12 różnych nowotworów. Mówimy między innymi o raku piersi, raku prostaty, wątroby czy trzustki.
Najbardziej zadziwiające jest to, że skórka z cytryny nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla organizmu. W przeciwieństwie do innych terapii leczących nowotwory, które znacząco osłabiają chory organizm.
Skórka cytryny – jak możemy ją wykorzystać?
Bardzo często skórka z cytryny jest wykorzystywana do deserów i innych przepisów kulinarnych, które wymagają tego charakterystycznego, gorzkiego posmaku, a zarazem cytrusowego aromatu.
Teraz już znasz jej leczniczą moc i koniecznie powinieneś wprowadzić ją na stałe do swojej codziennej diety, aby cieszyć się zdrowiem i cudownym aromatem ciast, deserów i naparów.
Jak zatem wykorzystać skórkę z cytryny na co dzień?
- Dobrze umytą cytrynę włóż ją do zamrażarki, do momentu aż się całkowicie zamrozi. Taką skórkę można w każdym momencie zetrzeć na tarce, a następnie wykorzystać ją do zup, surówek, soków, sosów, ryżu, sushi, ryb itp.
- Jeżeli masz ochotę na lemoniadę, nie obieraj cytryn. Skórka sprawi, że napój będzie jeszcze bardziej odżywczy. Prawdą jest, że smak odrobinę się zmieni, ale Twoja lemoniada będzie równie smaczna i orzeźwiająca. Napój przygotowany z całego owocu to autentyczna bomba witaminowa, którą Twoje ciało pokocha!
- Starta skórka z cytryny jest też świetnym dodatkiem do drinków na bazie whisky, wódki czy wina.
Napar ze skórki cytryny
Skórka z cytryny jest doskonałą bazą do przygotowania przepysznego naparu. Przy okazji oczyścisz organizm, wyeliminujesz toksyny i wolne rodniki. Te ostatnie gromadzą się w naszych tkankach pod wpływem zanieczyszczeń, produktów chemicznych, dymu nikotynowego i złego odżywiania.
Oprócz tego, dzięki wysokiej zawartości witaminy C, napar ma działanie antybakteryjnie i zapobiega przeziębieniom.
Przeczytaj także artykuł: Lepszy sen dzięki wodzie z cytryną
Składniki
- 1 litr wody
- Skórka i sok z dwóch cytryn
- Miód lub stewia
Sposób przygotowania
- Na początek wstaw wodę do gotowania, następnie dodaj startą skórkę z obu cytryn. Zagotuj i odstaw na 15 minut, aby napój dobrze się zaparzył.
- Następnie dolej wcześniej wyciśnięty sok.
- Na koniec wystarczy posłodzić miodem lub stewią. Tak jak wolisz. Gotowe!
Napar ze skórki cytryny możesz pijać na ciepło lub na zimno, najlepiej po każdym posiłku. Oczywiście poza śniadaniem. W tym przypadku najlepiej jest pić napar wcześniej, na czczo.