Skóra twarzy – zapomnij o tych 8 produktach!

Wprawdzie trik z wykorzystaniem pasty do zębów do wysuszenia pryszczy trądzikowych jest całkiem skuteczny, to jednak nie jest to zalecane rozwiązanie. Powód jest prosty, pasta do zębów może zmienić pH skóry Twojej twarzy, a także pozostawić trwałe na niej ślady.
Skóra twarzy – zapomnij o tych 8 produktach!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby skóra twarzy stała się piękna i promienna, można zastosować kilka różnych sposobów opartych o naturalne składniki. Są one zalecanym rozwiązaniem, bo nie dość, że wykazują całkiem wysoką skuteczność, to jeszcze wiążą się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Problemem może być jednak to, że niektóre z produktów kosmetycznych dostępnych na rynku w ogóle nie nadaje się do tak delikatnych zastosowań, jak na skóra twarzy i tak naprawdę mogą mieć one szkodliwe działanie.


Należy więc pamiętać o tym, aby zawsze zasięgnąć odpowiednich informacji na temat tego, jakie produkty nie powinny być nigdy stosowane bezpośrednio na skórę. W przeciwnym razie ryzykujesz przypominające Ci o popełnionym błędzie permanentne ślady na twarzy!

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci zestaw ośmiu najgorszych produktów, jakie możesz brać pod uwagę, jeśli martwi Cię skóra twarzy, ale które jednak lepiej jest pozostawić na półce.

1. Skóra twarzy a lakier do włosów

Jedną z najprostszych sztuczek na przedłużenie trwałości wykonanego makijażu jest pokrycie go jakimś lakierem do włosów. Jest to jednak duży błąd, którego skutki skóra twarzy bardzo mocno odczuje!

Niektóre z opisywanych produktów zawierają w składzie alkohol, który może zmienić naturalne pH łoju pokrywającego powierzchnię Twojej skóry powodując jej wysuszanie i przedwczesne starzenie się.

Oprócz tego, niektóre spraye do włosów zawierają w swoim składzie związki hydrofobowe. Te z kolei mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie i podrażnienie wrażliwych miejsc, takich, jak skóra twarzy.

2. Masło

Masło i margaryna są często zalecane jako dobre środki alternatywne do nawilżenia skóry z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Masło a skóra twarzy

Jednak w momencie zastosowania tych produktów do twarzy mogą pojawić się problemy skórne. Zarówno masło, jak i margaryna mogą bowiem zablokować pory i spowodować pojawienie się niepożądanych wyprysków i zaskórników. A tego bez wątpienia skóra twarzy mieć nie powinna.

3. Alkohol

Nacieranie alkoholem znajduje się na przykład na czele listy czynności oferowanych przez zestawy pierwszej pomocy. Jest to silny środek dezynfekcyjny, idealny do oczyszczania drobnych ran i eliminowania różnych problemów skórnych.

Skóra twarzy po zastosowaniu na nią alkoholu będzie początkowo sprawiać wrażenie świeżej i jędrnej. Niestety po kilku minutach może produkt ten może spowodować wystąpienie podrażnienia, suchości i innego rodzaju problemów lub dolegliwości.

Sprawdź więc używane przez siebie produkty do pielęgnacji skóry, aby upewnić się, że nie zawierają one składników na bazie alkoholu.

4. Antyperspirant

Dezodoranty oraz antyperspiranty są zazwyczaj stosowane pod pachami w celu zatrzymania nadmiernego pocenia się. Nie oznacza to jednak, że można tak po prostu wykorzystać je na dowolnej części ciała.

Antyperspirant

Niektóre kobiety nie przestrzegają tego ostrzeżenia i decydują się na stosowanie antyperspirantów na swojej twarzy. Robią to jeszcze przed nałożeniem makijażu, aby zapobiec późniejszemu rozmywaniu makijażu przez pot. Ale pamiętaj, że skóra twarzy nie lubi tego rodzaju zabiegów, bądź więc ostrożna!

Produkty te mają skłonności do zatykania porów i uniemożliwiają komórkom skóry dostęp do tlenu. Jednakże jest on niezbędny do usuwania toksyn i innych efektów przemiany materii wewnątrz tkanek.

5. Lakier lub zmywacz do paznokci a skóra twarzy

Niektórzy artyści zajmujący się makijażem, zwłaszcza twórcy kostiumów, sugerują użycie zmywacza do paznokci lub lakieru w celu osiągnięcia określonych efektów wizualnych.

Oczywiście nigdy nie należy postępować w taki sposób, ponieważ niektóre z tych produktów zawierają w swoim składzie akryl. Substancja ta jest znana ze swoich właściwości wysuszających skórę. Co więcej, jest bardzo trudna do usunięcia z powierzchni twarzy po upływie pewnego czasu.

Dlatego też skóra twarzy wymaga stosowania jedynie dedykowanego dla niej makijażu i niczego innego.

6. Ocet winny

Wizażyści zajmujący się makijażem często wymieniają ocet spirytusowy, jabłkowy oraz winny do wykorzystania w roli naturalnego środka tonującego, który pozwala regulować pH skóry i zachować przy tym jej jędrność.

Ale należy pamiętać o tym, że produkty te nie powinny być stosowane w ich naturalnej postaci, a już na pewno nie wtedy, gdy miejscem docelowym jest skóra twarzy. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta – ocet zawiera w swoim składzie kwasy, które mogą spowodować poparzenie chemiczne skóry.

Aby wykorzystać korzystne właściwości octu najlepiej jest wymieszać ocet z wodą w stosunku jeden do trzech. Dopiero potem można myśleć o użyciu tej mieszaniny na swojej twarzy.

7. Idealna skóra twarzy dzięki majonezowi

Stary, dobry majonez ma niezwykle cenne właściwości nawilżające, które mogą pomóc w zapewnieniu piękna i połysku Twoim włosom.

Majonez

Ale nie jest to jednak produkt zalecany do stosowania na skórę. Zawiera on bowiem kwasy oraz inne składniki mające skłonność do zatykania porów. Ponadto uniemożliwiają skórze „oddychanie”. A jakie mogą być tego efekty?

Wszystkie te nieestetyczne zaskórniki i pryszcze, które mogą sprawić, że skóra twarzy wygląda na brudną, niezdrową i zaniedbaną.

8. Pasta do zębów

Jedną z bardziej popularnych sztuczek do zwalczania pryszczy i trądziku jest stosowanie pasty do zębów. Wprawdzie może ona skutecznie zadziałać poprzez szybsze wysuszanie powierzchni skóry, ale pociąga to za sobą pewne istotne skutki uboczne.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że dostępne na rynku pasty do zębów zazwyczaj zawierają w składzie także inne substancje chemiczne o agresywnym działaniu, czego efektem może być nadmiernie przesuszona i popękana skóra twarzy, a także zaburzenie poziomu jej pH.

Oznacza to, że stosowanie pasty do zębów na twarzy może zaowocować powstaniem nieestetycznych przebarwień i trwałych śladów na skórze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bodeker, Gerard & Ryan, Terence & Volk, Adva & Harris, Jahnavi & Burford Mbiochem, Gemma. (2017). Integrative Skin Care: Dermatology and Traditional and Complementary Medicine. Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.). 23. 10.1089/acm.2016.0405.
  • Casas, Rosa. La cara oculta de los perfumes, cosméticos y productos de aseo.Espacio humano. [En línea] Disponible en: https://espaciohumano.com/los-perfumes-su-cara-oculta/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.