Skóra twarzy: produkty, które jej szkodzą

Skóra twarzy: produkty, które jej szkodzą
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra twarzy jest naszym największym organem i jest ona nieustannie wystawiona na wiele czynników, które mogą zaszkodzić jej zdrowiu.

Klimat, dieta, nawodnienie, styl życia oraz wiele kosmetyków, z których korzystamy stanowią elementy wpływające dla kondycję naszej skóry. Pozytywnie bądź też negatywnie, w zależności od tego jak dbamy o dobry stan naszej twarzy.

Najbardziej delikatne miejsca naszej skóry znajdziemy na twarzy i karku. Te wyjątkowo delikatne miejsca są szczególnie narażone na różnego rodzaju problemy skórne, gdyż to na nie aplikowana jest największa ilość produktów pielęgnujących.

Wielu dermatologów i kosmetologów ostrzega, iż wiele z tych produktów może uszkodzić skórę twarzy, na przykład wywołując reakcję prowadzącą do wysuszenia skóry, uwidaczniając trądzik oraz inne problemy skórne.

Poniżej, wymienimy 5 produktów, których powinno się unikać, chcąc zachować dobry wygląd skóry twarzy.

Ocet

Wiele  porad dotyczących pielęgnacji skóry, promuje używanie octu do radzenia sobie z problemami, takimi jak trądzik czy grzybica.

Jednakże, stosowanie octu nie jest zalecane dla ludzkiej skóry za względu na kwas octowy w nim zawarty, który może uszkodzić tkankę, w szczególności w przypadku skóry wrażliwej, otwartych ran, skaleczeń lub oparzeń.

Stosowanie octu bezpośrednio na powierzchni skóry może powodować jej poważne wysuszenie, dlatego też jeśli zdecydujesz się zaaplikować go na twarz, zalecalibyśmy przygotowanie roztworu w proporcji pół na pół z wodą.

Ponadto, jeżeli podczas stosowania produktu odczujesz pieczenie, należy natychmiast zaprzestać jego używania. Tak czy inaczej jednak, ten produkt spożywczy nie stanowi najlepszej alternatywy do pielęgnacji skóry twarzy, toteż powinien być zupełnie unikany.

ocet-jablkowy-2

Masło roślinne

David Colbert, nowojorski dermatolog estetyczny sugeruje, iż stosowanie masła roślinnego do pielęgnacji skóry nie jest zalecane, gdyż może ono działać na nią negatywnie.

Prawdą jest, że wiele dostępnych w sklepach produktów kosmetycznych zawiera tłuszcze roślinne, mające na celu nawilżenie i odżywienie skóry.

Jednakże wspomniany specjalista dowodzi, iż masło roślinne nie nadaje się do użytku na skórze twarzy, ponieważ jego konsystencja jest zbyt ciężka, powoduje zapychanie porów, w skutek czego może prowadzić do powstawania bądź pogorszenia trądziku.

Szampony i spreje do włosów

szampon6

Stary trik, który ponoć świetnie działa, polega na spryskiwaniu twarzy lakierem do włosów w celu utrwalenia makijażu. Prawda natomiast wygląda tak, iż praktyka ta może wysuszyć skórę ponieważ produkty tego typu zawierają duże ilości lakieru i alkoholu, wysoce szkodliwych dla skóry.

To samo grozi osobom, używającym szamponu do włosów w celu mycia twarzy. Tego typu kosmetyki zawierają chemiczne składniki nie nadające się do stosowania na skórze twarzy, toteż mogą powodować podrażnienia i prowadzić do wysuszenia.

Kremy z Retinolem

Retinol został okrzyknięty składnikiem aktywnym, działającym przeciwtrądzikowo i przeciw starzeniu się skóry.

Jego zastosowanie w kosmetyce nie jest jednak pożądane gdyż składnik ten ma działanie zbyt silne dla skóry twarzy. Sprawia on, iż skóra staje się cieńsza i wrażliwsza na podrażnienia. W niektórych przypadkach, produkty z Retinolem powodować mogą zaczerwienienia a nawet wysypkę.

Czysta witamina E

To prawda, że witamina E jest korzystna dla ludzkiego organizmu i wiele firm kosmetycznych wykorzystuje ją do produkcji swoich kosmetyków. Nie mniej jednak powinno się unikać kontaktu olejku bezpośrednio ze skórą gdyż może to prowadzić do zapychania porów i powstawania wyprysków.

Ponadto, wystawienie skóry na bezpośrednie działanie witaminy E prowadziło u niektórych osób do reakcji, takich jak poparzenia, opuchlizna i zaczerwienienia.

Zalecenia dla dobrej kondycji skóry twarzy

  • Pamiętaj, że nie każdy rodzaj skóry reaguje tak samo na różnego rodzaju produkty. Dlatego też przed użyciem jakiegokolwiek kosmetyku dobrze jest przeczytać zalecenia producenta, bądź też przeprowadzić test negatywnej reakcji, nakładając niewielką ilość produktu na wybraną część skóry.
  • Przed zakupem jakiegokolwiek nowego produktu, upewnij się, że nie zawiera on alkoholu lub innego składnika mogącego zaszkodzić twojej skórze, jak na przykład retinol.
  • Istnieją różne typy skóry, stąd też ważne jest by nauczyć się je rozpoznawać. Dobrze jest skonsultować się z dermatologiem by zarekomendował nam on produkty odpowiednie dla naszego rodzaju skóry.
  • Wiele powszechnie dostępnych naturalnych składników działa na naszą skórę nawilżająco i pozwala uczynić ją zadbaną i zdrowo wyglądającą. Jeżeli zdecydujesz się unikać środków chemicznych i drogich kremów, naturalne produkty stanowią dobrą opcję dla pielęgnacji skóry. 
  • Jednak również w przypadku naturalnych zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest by wcześniej przetestować ich działanie, by upewnić się, że nie wpłyną one na naszą skórę niekorzystnie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Unión Europea. (2012). Recommendation from the Scientific Committee on Occupational Exposure
  • Limits for acetic acid. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&ved=2ahUKEwinxMmE9qXmAhWJLVAKHcPCAUUQFjAOegQICRAC&url=https%3A%2F%2Fec.europa.eu%2Fsocial%2FBlobServlet%3FdocId%3D7877%26langId%3Den&usg=AOvVaw3e88tVEcnU5HMGdlWKuREm
  • Clin Interv Aging. 2006 Dec; 1(4): 327–348. Published online 2006 Dec. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. doi: 10.2147/ciia.2006.1.4.327

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.