Skarpety - 8 sztuczek, aby usunąć ciemne plamy ze spodów

Czy masz na skarpetach ciemne plamy, które wydają się niemożliwe do usunięcia? Ten artykuł wyjaśnia kilka sztuczek, które pozwolą Ci je wyczyścić.
Skarpety - 8 sztuczek, aby usunąć ciemne plamy ze spodów

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2023

Istnieją różne sztuczki, których możesz użyć, aby Twoje skarpety były idealnie czyste, niezależnie od tego, czy są bawełniane, wełniane lub syntetyczne, białe czy kolorowe. Może to stanowić prawdziwe wyzwanie, ponieważ skarpety mają tę tendencję, że łatwo powstają na nich ciemne plamy.

Skarpety zwykle wkładasz do pralki razem z innymi ubraniami. Aby jednak usunąć ciemne plamy, należy stosować specjalne środki już od momentu namaczania. Opowiemy o nich nieco w tym artykule.

Skarpety – co powoduje powstawanie ciemnych plam

Niezależnie od tego, czy mówimy o skarpetach, podkolanówkach, pończochach czy wkładkach do butów, jedno się nie zmienia. Nosisz je na stopach, aby chronić stopy je przed brudem, zapobiegać powstawaniu przetarć, a nawet zmniejszać pocenie się, aby ostatecznie zredukować nieprzyjemny zapach.

Jednak czarne plamy na skarpetkach często pojawiają się na piętach lub przodostopiu, czyli w części, na której opiera się cały ciężar ciała. Dlaczego skarpety brudzą się właśnie tam? Jest kilka powodów:

  • Stykają się z ziemią. Chociaż korzystne jest chodzenie boso lub bez butów, prawdą jest również, że powoduje to szybsze powstawanie plam.
  • Niedokładne mycie lub niedostateczne suszenie stóp.
  • Buty lub wkładki są brudne, więc brud łatwo przedostaje  się to na skarpety.

Oprócz ciemnych plam mogą się również tworzyć kulki lub kłaczki, skarpety mogą mieć nieprzyjemny zapach, a tkanina może się zużyć i rozerwać. Wszystko to może sprawić, że czasami nawet w krótkim czasie, po zaledwie kilku praniach skarpetki wyglądają na stare i trzeba je wyrzucić.

Skarpety – skuteczne usuwanie ciemnych plam

Być może nieczęsto zastanawiasz się, jak prawidłowo prać skarpetki. Może nawet bierzesz to za pewnik: po prostu wrzucasz je do pralki i tyle na temat. Dlaczego więc ciemne plamy wciąż się utrzymują?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach musisz podjąć dodatkowe kroki, aby dokładnie wyczyścić skarpety. Oto kilka prostych sztuczek, które można zastosować:

1. Oddziel poplamione ubrania

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest rozdzielenie ubrań.

Skarpetki najlepiej prać razem z ubraniami wykonanymi z tego samego lub podobnego materiału. Z drugiej strony wskazane jest również oddzielenie ich kolorami podczas prania i unikanie mieszania ciemnych i jasnych tonów. Jeśli jednak skarpety są poplamione, będą wymagały specjalnego traktowania.

Sortowanie prania
Podział odzieży według koloru i rodzaju materiału obejmuje również skarpetki.

2. Namaczanie z wybielaczem

Po odłożeniu skarpetek z plamami należy je namoczyć. Jeśli są białe, możesz użyć wybielacza, znanego również jako wybielacz chlorowy lub podchloryn sodu.

Aby to zrobić, wykonaj następującą procedurę:

  1. W misce lub wiadrze umieść dwa litry zimnej wody, a następnie dodaj 20 mililitrów wybielacza.
  2. Następnie włóż skarpetki i pozwól im moczyć się przez 30 minut lub nieco dłużej.
  3. Następnie spłucz zimną wodą i wypierz jak zwykle.

Jeśli zamierzasz prać ręcznie, zaleca się zastosowanie rękawiczek podczas wkładania i wyjmowania odzieży z wiadra lub podczas jej wycierania, ponieważ chlor może wywołać reakcje alergiczne lub nasilić objawy zapalenia skóry.

3. Namocz skarpetki w occie

W przypadku odzieży kolorowej nie zaleca się wybielania chlorem, ponieważ spowoduje to wyblaknięcie kolorów. Zamiast tego możesz użyć octu w połączeniu z detergentem i odrobiną soli, co pomoże uniknąć utraty koloru.

Procedura jest podobna do poprzedniej:

  1. Do wiadra wypełnionego do połowy wodą dodaj pół szklanki octu i łyżkę soli, a także dwie łyżki detergentu.
  2. Pozostaw ubranie do namoczenia na dwie godziny lub na całą noc, jeśli uznasz to za konieczne.
  3. Następnie spłucz i wypierz jak zwykle.

Skuteczne jest również użycie octu do prania. Dla porównania, według badań na ten temat, ocet nie wiąże się z takim samym ryzykiem jak wybielacz, a ponadto jest biodegradowalny.

4. Soda oczyszczona

Możesz również użyć sody oczyszczonej do pościeli. Ten produkt jest uważany skuteczny jeśli chodzi o usuwanie plam ze skarpet.

Aby to zrobić, wykonaj następującą procedurę:

  1. Lekko zwilż skarpety, które mają być wyprane.
  2. Rozpuść łyżkę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami wody, tworząc gęstą pastę.
  3. Rozprowadź ją na plamach.
  4. Delikatnie szoruj plamy szczoteczką do zębów.
  5. Następnie pozostaw na piętnaście minut.
  6. Ostatecznie spłucz ciepłą wodą i włóż do pralki.

5. Użyj cytryny

Istnieją naturalne produkty, takie jak cytryna, które również pomagają usunąć plamy. Można ją również stosować przed praniem. Wystarczy przeciąć owoc na pół. Na każdą wcześniej zwilżoną skarpetkę możesz nałożyć połówkę cytryny.

Częścią miąższu pocieraj energicznie miejsce, w którym znajduje się plama, nasączając sokiem skarpetkę. Bez ściskania powieś ubranie na słońcu na około dwie godziny. Następnie spłucz ciepłą wodą i wypierz jak zwykle.

6. Nadtlenek wodoru

Istnieją też badania, które wskazują, że domowej roboty mieszanina z nadtlenkiem wodoru jest tak samo skuteczna jak wybielacz i znacznie bezpieczniejsza. Dodatkowo jest bardziej opłacalna.

Jak ją przygotować? Wlej trochę nadtlenku wodoru na plamę i pozwól mu działać przez kilka minut. Następnie namocz w zimnej wodzie, aby rozpuścić brud. Na koniec wypierz jak zwykle.

Nie pocieraj ani nie szoruj odzieży po zastosowaniu nadtlenku wodoru. To tylko sprawiłoby, że plama rozprzestrzeniłaby się dalej.

7. Środki ostrożności podczas prania

Wkładając skarpetki do pralki, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych ze skarpetami:

  • Zaleca się wywrócić je na lewą stronę przed włożeniem do pralki.
  • Nie prać razem z delikatnymi ubraniami lub dżinsami.
  • Używaj łagodnego detergentu, ale nie używaj płynu do zmiękczania tkanin.
  • Nie używaj suszarki bębnowej, ponieważ ciepło deformuje skarpety.
  • Wirowanie powinno odbywać się na niskich obrotach.
  • Użyj wody o temperaturze 30 stopni Celsjusza.
  • Zaprogramuj krótki cykl prania.
  • Wytrzep nieco przed powieszeniem.
Kobieta ze skarpetką w ręce
W pralce wybierz krótki cykl z ciepłą wodą.

8. Końcowe wskazówki dotyczące prania ręcznego

Jeśli zamierzasz prać ręcznie, należy to robić w letniej wodzie i unikać stosowania środków zmiękczających i silnych detergentów. A przed rozwieszeniem do wyschnięcia należy je strząsnąć bez ściskania skarpetek.

Jak uniknąć tworzenia się ciemnych plam

Utrzymywanie skarpet w czystości powinno być ważną częścią rutyny, a także higieny. Zapobiega pojawianiu się przykrych zapachów i powstawaniu grzybów powodujących problemy zdrowotne w stopach.

Aby jednak wydłużyć ich żywotność i uniknąć powstawania plam, warto wziąć pod uwagę kilka zaleceń:

  • Nie chodź w samych skarpetkach. Jeśli zamierzasz chodzić boso, ale potrzebujesz ochrony przed zimnem, warto zaopatrzyć się w specjalne skarpetki (najlepiej ciemne z ochronną podeszwą).
  • Dobrze umyj i osusz stopy przed założeniem butów. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na czystość, ale także ze względu na Twoje zdrowie.
  • Wyczyść wkładki do butów, zwłaszcza jeśli są często noszone lub znajdują się w butach sportowych.
  • W przypadku innych rodzajów obuwia należy dobrze wyczyścić wnętrze, używając szmatki zwilżonej odrobiną alkoholu.

Codziennie zakładaj nowe skarpetki

Skarpety to część garderoby, która często ma kontakt z podłożem, co sprawia, że są one bardziej narażone na zabrudzenia. Z tego powodu należy je często prać.

Na szczęście za pomocą pewnych środków można wydłużyć ich żywotność, sprawiając, że wyglądają na czyste i pozbawione przykrego zapachu. Nie zajmuje to dużo czasu i pozwala uniknąć konieczności zbyt wymieniania ich na nowe.

Warto jednak wyjaśnić, że te sztuczki usuwania plam ze skarpet mogą nie działać we wszystkich przypadkach. W dużej mierze zależy to od tego jak długo plamy pozostawały na materiale bez odpowiedniego czyszczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.