Skanowanie stomatologiczne CT - o czym warto wiedzieć?

Tomografia komputerowa to badanie, które pozwala lekarzowi uzyskać precyzyjne informacje o budowie jamy ustnej. Dzięki niemu diagnozy i leczenie są dokładniejsze.
Skanowanie stomatologiczne CT - o czym warto wiedzieć?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2022

Podobnie jak w innych specjalnościach medycznych, również w stomatologii nowe technologie dostarczają profesjonalistom precyzyjnych informacji o pacjentach. W tym artykule opowiemy o dentystycznej tomografii komputerowej, najnowocześniejszym narzędziu, które dostarcza wiarygodnych danych dotyczących jamy ustnej.

Dzięki temu uzupełniającemu badaniu dentyści mogą postawić dokładniejszą diagnozę i szczegółowo zaplanować leczenie. W ten sposób szanse na skuteczne leczenie są znacznie zwiększone.

Skanowanie stomatologiczne CT zapewnia szybsze, bardziej przewidywalne i skuteczniejsze wyniki. Dowiedz się, na czym polega to nowoczesne badanie.

Skanowanie stomatologiczne CT

Skanowanie stomatologiczne CT to skrócona definicja osiowej tomografii komputerowej. Jest to urządzenie, które umożliwia uzyskanie trójwymiarowych obrazów zębów i szczęki pacjenta za pomocą promieni rentgenowskich.

Dzięki temu badaniu możliwe jest uzyskanie obrazów struktur zębowych, nerwowych i kostnych szczęki i żuchwy w jednym skanie. Korzystając z tych informacji, dentysta może dokładnie zaplanować leczenie przed jego przeprowadzeniem.

Ważne jest, aby nie mylić tomografii stomatologicznej z panoramicznym zdjęciem rentgenowskim, które jest powszechnie stosowane w stomatologii. Chociaż to ostatnie badanie dostarcza również informacji na temat zębów i kości jamy ustnej, nie robi tego w trzech wymiarach tomografii.

Tomografia komputerowa nie jest rutynowo stosowana, a jedynie w przypadkach wymagających bardzo dokładnej analizy obszaru twarzoczaszki. W tym sensie jest to bardzo przydatne narzędzie w dziedzinie implantologii. Jednak, jak wkrótce powiemy, ma również inne zastosowania.

Narażenie na promieniowanie tego typu skanera jest większe niż w przypadku zwykłych zdjęć rentgenowskich zębów. W każdym razie jest to bezpieczny, prosty i szybki test.

Skanowanie stomatologiczne CT – kiedy wskazane

Skanowanie stomatologiczne CT pozwala na uzyskanie precyzyjnych trójwymiarowych obrazów całej jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu dentysta lub chirurg szczękowo-twarzowy może dokładnie zaplanować leczenie przed jego przeprowadzeniem.

Jednak nie zawsze jest to konieczne. Oto sytuacje, które uzasadniają jego wskazanie:

  • Umieszczenie implantu: Skanowanie stomatologiczne CT pozwala chirurgowi stomatologowi zbadać strukturę kości i określić dokładną lokalizację i położenie implantu w tkance kostnej.
  • Regeneracja kości: Przed umieszczeniem implantu chirurg musi upewnić się, że kość jest wystarczająca, aby podtrzymać śrubę. Tomografia stomatologiczna służy do sprawdzenia wymiaru kości pacjenta i określenia, czy jest on wystarczający, czy też wymaga interwencji w celu jej zwiększenia. W przypadku, gdy wymagane jest podniesienie zatoki lub przeszczepienie, badanie dostarczy danych niezbędnych do zaplanowania kolejnej interwencji. Ostatecznie poprawia przewidywane rokowanie operacji.
  • Zaklinowane zęby mądrości: tomografia komputerowa pomaga określić stosunek zatrzymanych trzonowców do innych ważnych struktur anatomicznych, takich jak dolny nerw zębowy. Pomaga również ocenić najlepsze podejście do usunięcia tych zębów i zmniejszenia negatywnych skutków.
  • Uwzględnione kły: Dzięki temu badaniu można określić pozycję kłów i zaplanować najlepszą alternatywę terapeutyczną. Jest to przydatne, jeśli ząb będzie eksponowany chirurgicznie i przemieszczany za pomocą ortodoncji.
  • Diagnostyka schorzeń szczęk, struktur kostnych twarzy, nosa, zatok i stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ).
  • Wykrywanie, pomiary i planowanie leczenia guzów lub torbieli w szczęce.
  • Aby zlokalizować źródło bólu lub stan trudny do zdiagnozowania.
Kobieta poddawana tomografii dentystycznej
Zdjęcia pantomograficzne są częstsze w stomatologii niż tomografia komputerowa. Wyniki na obrazach nie są takie same w obu badaniach.

Jak wykonuje się tomografię stomatologiczną?

Test tomografii stomatologicznej jest bardzo prosty i szybki; zajmuje tylko kilka sekund, a wyniki można poznać natychmiast. Wykonywany jest w specjalnej pracowni rentgenowskiej przez wykwalifikowany personel. Niektóre kliniki dentystyczne posiadają tego typu technologię w swoich placówkach. Jeśli tak nie jest, pacjent powinien udać się do autoryzowanego ośrodka na te badania, a następnie wrócić do stomatologa z wynikami. Procedura jest bardzo podobna do wykonywanej przy zdjęciu panoramicznym. Nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie.

Przed badaniem należy zdjąć kolczyki, naszyjniki, okulary, protezy, spinki do włosów i wszelkie inne metalowe przedmioty. Ponadto konieczne będzie zabezpieczenie się przed promieniowaniem poprzez użycie fartucha z ołowiu. Profesjonalista odpowiedzialny za wykonanie tomografii komputerowej ustawia pacjenta w dokładnej pozycji, tak aby aparat mógł wykonać odpowiednie obrazy jamy ustnej. Będzie to wymagało od pacjenta siedzenia na krześle lub położenia się na stole do badań, w zależności od rodzaju używanego urządzenia.

Następnie pacjent jest ustawiany tak, aby obszar zainteresowania był wyśrodkowany i proszony o pozostanie nieruchomo podczas badania. Źródło i detektor promieni rentgenowskich obracają się wokół osoby. Na ogół badanie trwa nie dłużej niż 20 sekund, a podczas badania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani objawów.

Należy pamiętać, że kobiety w ciąży nie powinny poddawać się temu badaniu. Chociaż stosowane dawki promieniowania są niskie, najlepiej unikać tych i podobnych badań w czasie ciąży.

Czy to jest niebezpieczne?

Tomografia komputerowa może być konieczna do diagnozy i planowania różnych zabiegów stomatologicznych. Jednak ponieważ wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, wiele osób zastanawia się, czy to badanie niesie ze sobą jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia.

Ilość promieniowania zużywanego przez ten typ skanera jest minimalna. Promieniowanie konwencjonalnego tomografii komputerowej wynosi 2 mSv (milisiwert). W przypadku cyfrowego CT liczba ta spada do zaledwie 0,02 mSv.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwiększone ryzyko raka lub uszkodzenia płodu w czasie ciąży związane ze stosowaniem promieniowania występuje u osób, które otrzymują dawki wyższe niż 100 mSv. Dlatego tego typu badania można uznać za bezpieczne dla naszego zdrowia.

Kobieta w ciąży u dentysty
Kobiety w ciąży z problemami stomatologicznymi otrzymają od swoich specjalistów porady dotyczące metod diagnostycznych, które można na nich wykonać.

Nowe postępy

Technologia medyczna to dziedzina, która stale się rozwija. Nowe osiągnięcia sprawiają, że coraz bardziej precyzyjny sprzęt staje się dostępny dla profesjonalistów, oferując korzyści zarówno ekspertom, jak i pacjentom.

Istnieje na przykład rodzaj dentystycznego skanera CT, który charakteryzuje się stożkowym kształtem źródła emisji promieniowania rentgenowskiego. Nadaje to sprzętowi tę specyfikę, że za pomocą jednego obrotu o 360 stopni uzyskujemy niezbędne informacje o interesującym nas obszarze. Przy tym niezbędny jest krótszy czas naświetlania. W związku z tym promieniowanie otrzymywane przez pacjenta jest również niższe. Ten typ sprzętu z wiązką stożkową jest już używany w kilku centrach dentystycznych.

Kolejnym najnowocześniejszym elementem wyposażenia jest nowy skaner zdolny do jednoczesnego wykonywania radiografii pantomograficznej i tomografii komputerowej. Ogólnie rzecz biorąc, oba badania są potrzebne do dokładnej diagnozy. Dzięki temu testowi możliwe jest uzyskanie obu w jednej ekspozycji.

Skanowanie stomatologiczne CT – niezwykle korzystne

Tomografia komputerowa jest prostym, szybkim i wygodnym badaniem. Dzięki niej dentysta uzyskuje precyzyjne informacje o strukturach twarzoczaszki w trzech kierunkach przestrzeni. Przeprowadzenie tego typu badań dostarcza danych, które przekładają się na dokładniejsze podejścia. W ten sposób za pomocą prostego testu zwiększasz szanse, że wskazane Ci zabiegi dentystyczne będą skuteczne i będą miały mniej negatywnych skutków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega, E. V., & Méndez, Á. G. (2008). La cirugía guiada y carga inmediata en implantología oral. Consideraciones diagnósticas y quirúrgicas. Rev. Esp. Odontoestomatológica de Implantes16(4), 211-218.
  • COYAC AGUILAR, R. O. G. E. L. I. O. (2010). LA INCLINACION RADICULAR DE CANINOS DETERMINADA CON TOMOGRAFIA, COMPARADA CON SU APRECIACION EN LA RADIOGRAFIA PANORAMICA.
  • de-Moraes, L. E., de-Moraes, E. J., Olate, S., & Koch, H. A. (2021). Imagen 3D para la Evaluación Morfológica de Quistes y Tumores Maxilofaciales: Serie de Casos. International Journal of Morphology39(4), 1132-1138.
  • Edith, G. N. C., Antonio, H. H. J., Frías, M. Á. N., Luciano, A. V. A., Gilberto, L. C., & Rider, R. M. (2014). TAC 3D como estándar de oro para colocación de implantes en pacientes con agenesia dental. Oral15(49), 1179-1181.
  • ORAL, C. D. E. E. I., & ALTHAPARRO, D. F. C. G. Análisis tomográfico de haz cónico de la frecuencia, ubicación y tamaño de los forámenes linguales para el diagnóstico implantológico en mandíbulas desdentadas.
  • Ruiz-Imbert, A. C., & Cascante-Sequeira, D. (2022). Valores de densidad en la escala de grises en Tomografía Computarizada de Haz Cónico: alcances y limitaciones. Odovtos-International Journal of Dental Sciences23(2), 52-62.
  • Arce Toribio, C. P. Revision bibliografica sobre el uso de acceso guiado por tomografia computarizada en dientes anteriores calcificados.
  • Alexandre Oliveira, N., Matos Garrido, N., España López, A., Jiménez Guerra, A., Ortiz García, I., & Velasco Ortega, E. (2019). Planificacion de tratamiento con software para cirugía guiada en implantologia oral. Avances en Odontoestomatología35(2), 59-68.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.