Poznaj najlepsze sposoby na ból zatok

Poznaj najlepsze sposoby na ból zatok

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy cierpisz z powodu zapalenia zatok? Ból głowy wywołany przez ból zatok może być niezwykle nieprzyjemny. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz sposoby na jego zmniejszenie za pomocą naturalnych remediów.

Ból zatok to choroba, podczas której pojawia się stan zapalny błony wyściełającej zatoki przynosowe. Chociaż zazwyczaj pojawia się częściej u młodszych dzieci, to może dotykać również wielu dorosłych. Ale czy istnieją jakiekolwiek naturalne środki, które można wykorzystać, aby przyspieszyć jego leczenie?

Naturalne remedia potrafią przynieść dobre rezultaty w leczeniu licznych schorzeń. Dlatego też zdecydowaliśmy się przybliżyć kilka z nich. Przekonaj się co możesz zrobić, aby zmniejszyć ból zatok.

Jak zwalczyć ból zatok?

Walka z bólem zatok nie jest prosta. Właśnie dlatego przyjrzymy się kilku sprawdzonym naturalnym remediom. Pamiętaj jednak, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarskich.

1. Roztwór soli fizjologicznej

Wpuszczanie soli fizjologicznej
Na rynku istnieją różne rodzaje roztworów soli fizjologicznej, które pomagają usunąć śluz.

Roztwór soli fizjologicznej to dobry sposób na leczenie zapalenia zatok, co wskazano w artykule Dokument na temat etiologii, diagnostyki i leczenia zapalenia zatok (dostępny w języku angielskim).

Kiedy większość osób słyszy o soli fizjologicznej, wyobraża sobie, że jedyny sposób na jej pozyskanie to kupienie jej w aptece. Jednak możesz wykonać swoją własną sól fizjologiczną w domowym zaciszu.

  • Wlej trochę wody do pojemnika.
  • Dodaj trochę soli (odrobinkę).
  • Wypłucz nos powstałym roztworem.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sól fizjologiczna – poznaj jej zastosowania

2. Herbaty

Aby wyleczyć ból zatok wywołany przez stan zapalny, warto pić herbaty. Zapewniają one doskonałe nawodnienie, co odgrywa znaczącą rolę w tym schorzeniu.

Istnieje wiele herbat, które mogą okazać się pomocne. Jednak niektóre działają lepiej od innych. Jeśli cierpisz na ból zatok, możesz wypróbować następujące opcje:

  • Napar z nagietka: Ma właściwości przeciwzapalne, które odgrywają kluczową rolę w leczeniu zapalenia zatok.
  • Herbata miętowa: To dobry sposób na zmniejszenie bólu. Poza tym zapewnia odpowiednie nawodnienie ciała.
  • Napar z werbeny: To herbata, której używa się ze względu na jej działanie przeciwbólowe oraz kojące właściwości.

3. Para wodna

Mężczyzna robiący parówkę
Para ułatwia usuwanie śluzu. Możesz dodać do niej uspokajające olejki, które wspomagają zatoki.

Wdychanie pary to kolejny naturalny sposób na oczyszczenie dróg oddechowych. Dlatego też to remedium sprawdza się doskonale, gdy cierpisz z powodu przeziębienia lub kataru. Gdy dodatkowo występuje ból zatok, znacząco zmniejsza jego natężenie.

Aby ten sposób leczenia przyniósł oczekiwane rezultaty, musisz zagrzać wodę w garnku, póki nie zacznie wrzeć. Następnie dodaj zioła, na przykład miętę lub eukaliptus. Kiedy woda zacznie wrzeć, wyłącz kuchenkę i przysuń się bliżej naparu.

Możesz przykryć głowę ręcznikiem, aby złapać więcej pary. Nie polecamy wdychać pary dłużej niż pięć minut. Po tym czasie Twoje zatoki przynosowe się oczyszczą.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak przygotować 3 środki wykrztuśne na kaszel?

4. Kompresy lub gorące okłady

Ostatni z naszych naturalnych sposobów na zmniejszenie uciążliwości zapalenia zatok to używanie kompresów lub ciepłych okładów. Jest to tak samo skuteczne jak wdychanie pary, jednak może przynieść o wiele większą ulgę.

  • Namocz kompres lub ściereczkę w bardzo gorącej wodzie.
  • Dodaj do wody zioła, na przykład miętę.
  • Wyciśnij porządnie kompres lub ściereczkę i połóż go na nosie.
  • Upewnij się, że przykrywa boki i czoło.

Zostaw kompres lub ściereczkę na twarzy przed pięć do dziesięciu minut. Ciepło zapewni natychmiastową ulgę i uczucie komfortu. Poza tym ból zmniejszy się, a Twoje drogi oddechowe oczyszczą się. Polecamy połączyć wszystkie z powyższych metod, aby zwiększyć ich skuteczność.

Naturalne rozwiązania zwalczające ból zatok

Kobieta z bólem zatok
Różne przyczyny zapalenia zatok sprawiają, że powinnaś poszukać pomocy lekarskiej.

Wykorzystując takie naturalne sposoby warto pamiętać, że ulga, którą zapewniają, nie rozwiązuje problemu zdrowotnego. Oznacza to, że nie są to magiczne lekarstwa, a ból zapewne powróci po jakimś czasie.

Dlatego też musisz zawsze przestrzegać zaleceń swojego lekarza. Może zaproponować inne rozwiązania, które przyniosą pozytywne rezultaty w połączeniu z naturalnymi remediami przedstawionymi w dzisiejszym artykule.

Poza tym zanim sama postawisz diagnozę, powinnaś udać się do lekarza. Wszystko dlatego, że zapalenie zatok może mieć różne przyczyny, na przykład zakażenie grzybiczne, bakteryjne lub alergiczne. W zależności od tego, co wywołało zapalenie zatok, leczenie będzie inne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci poczuć się lepiej, gdy cierpisz na ból zatok. Co przynosi Ci największą ulgę, gdy zmagasz się z zapaleniem zatok?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Albañil Ballesteros, M. R., Calvo, C., Hernando Helguero, P., Martínez Campos, L., & Domínguez Aurrecoechea, B.. (2014). Diagnóstico y manejo de la sinusitis: actitudes de los pediatras. Pediatría Atención Primaria, 16(61), 23-33. https://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322014000100005
  • FICA C, ALBERTO, & DÍAZ P, JUAN CARLOS. (2003). Enfoque diagnóstico y terapéutico de los pacientes adultos con sospecha de sinusitis aguda. Revista chilena de infectología, 20(3), 184-192. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182003000300006
  • Gallegos-Zurita, Maritza. (2016). Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. Anales de la Facultad de Medicina, 77(4), 327-332. Recuperado en 01 de mayo de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-55832016000400002&lng=es&tlng=es.
  • Lastra Valdés, Humberto, & Piquet García, Rosario. (1999). Calendula officinalis. Revista Cubana de Farmacia, 33(3), 188-194. Recuperado en 01 de mayo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75151999000300007&lng=es&tlng=es.
  • Sánchez Govín, Ester, León Fernández, Marielys, Chávez Figueredo, Diosothys, Hechevarría Sosa, Isabel, & Pino, Jorge. (2010). Caracterización farmacognóstica de Melissa officinalis L. (toronjil). Revista Cubana de Plantas Medicinales, 15(4), 198-208. Recuperado en 01 de mayo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962010000400003&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.