Siwe włosy - estetyka a dojrzałość. Jaka jest prawda?
Siwe włosy mogą być odbierane inaczej, w zależności od czasu, w którym żyjemy i od osoby, która je posiada. Można je postrzegać jako oznakę osobowości, niedbalstwa lub zaniedbania.
Siwe włosy to białe lub srebrne włosy, które pojawiają się w miarę upływu czasu. Wierzcie lub nie, mają taki wpływ na życie ludzi, że istnieją pieśni i wiersze, które określają je jako nadejście dojrzałości.
Czym naprawdę są siwe włosy
Siwe włosy to fragmenty włosów, które wyglądają na szare, białe lub srebrne.
Włosy zyskują kolor dzięki pigmentowi zwanemu melaniną. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed promieniami UV i wszelkiego rodzaju niewidzialnym światłem. To ta sama substancja, która nadaje oczom i skórze jej kolor.
Melanina jest wytwarzana przez melanocyty. Komórki tworzą dwa typy melanocytów: eumelaninę dla koloru brązowego i czarnego oraz feomelaninę dla żółtego i czerwonego.
Pigmenty te, wraz z ich wieloma odmianami i kombinacjami, mogą generować nieskończoną ilość różnych odcieni.
Brak melaniny powoduje pojawienie się szarości.
Zobacz także: Farbowanie włosów bez środków chemicznych? Tak!
Dlaczego pojawiają siwe włosy
Wiele badań ustaliło, że ich pochodzenie jest spowodowane czynnikami genetycznymi. Innym ważnym czynnikiem jest wiek, ponieważ szary odcień zaczyna pojawiać się wtedy, gdy komórki się starzeją.
- Pasma włosów mają żywotność od 3 do 6 lat, po którym to czasie wypadają.
- Jeśli komórki się postarzały i nie mogą już produkować melaniny, pojawią się nowe białe włosy.
- Gdy siwe włosy wypadną, następnym kolorem będzie nieuchronnie biały.
Istnieje wiele mitów otaczających siwe włosy, na przykład, że jeśli wyrwiesz jeden w jego miejsce wyrośnie więcej. To nie jest prawdą. Jeśli wyrwiesz jeden siwy włos, wyrośnie w jego miejsce kolejny, ale tylko jeden.
Kiedy pojawiają się siwe włosy
Z czasem i gdy organizm się starzeje, melanocyty obniżają produkcję melaniny.
Zaczyna się od włosów na głowie, a później rozprzestrzenia się na resztę ciała. Oczywiście są też wyjątki, w których dużą rolę odgrywa genetyka i wówczas siwe włosy pojawiają się znacznie wcześniej.
Statystyka
Rzućmy okiem na niektóre statystyki dotyczące siwych włosów:
- Włosy te pojawiają się wcześniej i w większej ilości u rasy białej. Osoby czarnoskóre i Azjaci siwieją później.
- Mężczyźni mają więcej szarych włosów niż kobiety.
- Siwe włosy wypadają w większej ilości, tworząc iluzję, że jeśli wyrwiesz jeden, pojawi się więcej.
Przeczytaj również: Sezonowe wypadanie włosów: dlaczego tak się dzieje jesienią?
Czy zmartwienia powodują pojawianie się siwych włosów?
Nie ma jeszcze jednoznacznych badań, które pokazywałby stres jako czynnik w pojawianiu się siwych włosów. Wygląda na to, że stres powoduje wypadanie włosów, a pierwszymi, które tracimy są włosy posiadające inny kolor.
Siwe włosy u mężczyzn i kobiet
Pogodzenie się z posiadaniem siwych włosów wydaje się być skomplikowanym tematem, ponieważ taki wygląd jest oznaką starzenia się.
Na Zachodzie istnieje kult młodości, który zmusza nas do spowolnienia tego naturalnego procesu. Nikt nie chce zmarszczek, zwiotczenia skóry, noszenia okularów i posiadani siwych włosów.
Jednak nie jest to taki sam problem dla mężczyzn i kobiet. Mężczyzna z siwymi włosami słyszy komplementy takie jak “interesujący”, “dojrzały” (w dobrym tego słowa znaczeniu) lub “atrakcyjny”.
Kobiety, z drugiej strony, nie mają tyle szczęścia. Siwiejąca kobieta jest oceniana na podstawie swojego wyglądu. Ludzie zakładają, że jest niechlujna, nie poświęca czasu na dbanie o siebie ani o swój wygląd.
Czasami szarości są w dobrym stylu. Jednak na Zachodzie nadal nie są postrzegane kulturowo jako najlepsza opcja, pod względem estetycznym.
Ale dla mężczyzn również nie wygląda to tak różowo. Nawet jeśli mężczyzna nie lubi swoich siwych włosów i tak się z tym godzi. Dzieje się tak dlatego, że farbowanie włosów przez mężczyzn nie jest akceptowane przez społeczeństwo.
Większość mężczyzn, którzy farbują włosy, ukrywa ten fakt lub robi to dyskretnie.
Mity otaczające siwe włosy
Popularne przekonania mają tendencję do dominowania nad nauką. Opowieści kobiet z dawnych czasów powtarzane są w kółko i przekonują większość ludzi.
Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych mitów:
- Siwe włosy nie wypadają. Fałsz; wypadają tak samo jak inne włosy.
- Siwe włosy są szare. Fałsz; to złudzenie optyczne. W rzeczywistości szarości te składają się z wielu żółtych odcieni. Ich bliskość w stosunku do włosów o innych kolorach sprawia, że wyglądają one na białe, szare lub srebrne.
- Ekspozycja na światło słoneczne prowadzi do siwienia. Fałsz; słońce rozjaśnia włosy, dzięki czemu niektóre pasemka są jaśniejsze, co sprawia wrażenie szarego koloru. Mimo to słońce nie przyczynia się do ich pojawiania.
- Wyrywanie siwych włosów sprawia, że pojawia się ich więcej. Fałsz; jak już wcześniej wspomnieliśmy, tylko pojedyncze włosy w t tym kolorze rosną w miejscu starych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ito, S., & Wakamatsu, K. (2011). Human hair melanins: What we have learned and have not learned from mouse coat color pigmentation. Pigment Cell and Melanoma Research. https://doi.org/10.1111/j.1755-148X.2010.00755.x
- Nishimura, E. K., Granter, S. R., & Fisher, D. E. (2005). Mechanisms of hair graying: Incomplete melanocyte stem cell maintenance in the niche. Science. https://doi.org/10.1126/science.1099593