Dziadek – srebrna głowa i złote serce

Dziadkowie już spełnili się w roli rodziców, dlatego teraz mogą się cieszyć możliwością nauczania wnuków bez potrzeby wpajania im swojego autorytetu. W tan sposób mogą dzielić niezapomniane chwile ze swymi wnukami.

Dziadek to bez wątpienia jedna z najważniejszych osób w naszym życiu. Wiele z nas miało możliwość w swoim dzieciństwie cieszyć się jego towarzystwem. Dziadek to bohater naszego dzieciństwa, którzy zawsze stawał po naszej stronie.

Tak, dziadek to wspaniała osoba, która zapewnia nam dziedzictwo emocjonalne, dzieciństwo pełne niesamowitych historii oraz magicznych i niepowtarzalnych chwil.

Jego pełne kolorów opowieści stanowią swoiste westchnienia przeszłości, które – zaklęte w prostych słowach – przywołują czar dawnych lat i jak nic innego na świecie pachną domem, przytulnością i bezpieczeństwem.

Dziadek to wspaniałe połączenie miłości, radości i wspomnień

Oto oni, dziadkowie, królowie uczuć naszego dzieciństwa i barwnych wspomnień. To właśnie oni wypełniają nasze wspomnienia najpiękniejszymi chwilami, które niczym brylanty cenimy potem przez całe życie.

Z czym kojarzy Ci się dobry dziadek? Z pewnością przychodzą Ci na myśl beztroskie chwile spędzone w jego towarzystwie, radość, niesamowite wspomnienia, czekoladki, słodycze czy drobne zaskórniaki, którymi się z Tobą dzielił w sekrecie przed rodzicami.

Najważniejsza jest jednak miłość i czułość, która niezmiennie od niego płynęła.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Wnuki to światło i szczęście dla ich dziadków

Słowo: „dziadek” kryje w sobie tak wiele – stanowi swoisty synonim nierozerwalnej, międzypokoleniowej więzi zamkniętej w papierkach od podarowanych cukierków, skrytej w swoistej dziadkom pobłażliwości i rozpieszczaniu, którego tak bardzo nie lubili rodzice.

Opowiadane przez dziadków straszne historie, opowiastki pełne radości, śmichu, niespodziewanych zwrotów akcji, czułości, pełne miłości, którą potrafi zapewnić tylko dziadek… Jego srebrne włosy rozwichrzone na wietrze podczas wspólnych spacerów, czułe spojrzenie i serce z czystego złota.

Przeczytaj też: Przytulenie to czasem wszystko, czego Ci trzeba

Dziadek

Nasze korzenie i ślad emocjonalny

Nasze sekrety, które poznaje dziadek, bezwarunkowa miłość, którą nam okazuje i wszystko, co za tym idzie, tworzy między nami nierozerwalną więź. To właśnie sprawia, że ugruntowuje się w nas oddanie i szacunek, a korona naszego drzewa genealogicznego dosłownie kwitnie.

Absolutną prawdą jest, że dziadkowie, którzy opiekują się swoimi wnukami pozostawiają w ich duszy niezatarty ślad i obdarowują ich niezastąpioną, niezwykle głęboką miłością. To cudowne uczucie wiedzieć, że dziadek Cię kocha, chroni i będzie w stanie zrobić dla Ciebie dosłownie wszystko.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Opieka nad wnukami zapobiega demencji!

To, w jaki sposób dziadek przyczynia się do wychowania swojego wnuka ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że więź między nim a wnukiem nie podlega rodzicom dziecka, którzy bardzo często wymagają dużo i stawiają na efektywność wychowania, co niejednokrotnie prowadzi do konfliktów.

Prawem miłości dziadek zawsze jest postacią kochaną i uwielbianą przez swoich wnuków. Jakie są z tego korzyści?

  • Dziadek jest w stanie zaszczepić w nas wartości i nauczyć nas wielu cennych rzeczy nawet podczas wykonywani prostych, codziennych czynności takich jak spacer, gotowanie, roboty w ogródku i inne. Cały proces przebiega płynnie i niezauważalnie.
  • Dziadek lepiej niż ktokolwiek inny wie, jacy byli nasi rodzice, gdy byli mali oraz jakich wykroczeń w tym czasie dokonali. To dla dzieci jest wspaniały temat do rozmowy, gdyż uświadamiają sobie w ten sposób, że ich rodzice też byli mali.
  • Ponieważ dziadek zna wiersze, piosenki, gry i rozmaite opowiastki, których nie znajdziesz w telewizji, są dla wnuków źródłem inspiracji i nigdy nie grozi przy nich nuda.

Zajrzyj też do artykułu: Dziadkowie – emocjonalne dziedzictwo pokoleń

Dziadkowie

Dziadek – ważny i doświadczony

Dzięki doświadczeniu zdobytemu przez długie lata swojego życia, dziadek potrafi zapewnić swoim wnukom bardzo elastyczny, dopasowany do ich potrzeb rodzaj wychowania. Nie umniejsza to oczywiście roli rodziców, ale zdecydowanie ją uzupełnia. Oto inne ważne elementy:

  • Dziadek jest zdecydowanie mniej spięty niż rodzice. Ma zupełnie inny rodzaj problemów. Pozwala to znacznie bardziej okazywać aktywne zainteresowanie swoim wnukom, słuchając ich i okazując głęboką empatię.
  • Dziadek wychowując wnuki, zazwyczaj chce naprawić błędy, które popełnił przy wychowywaniu swoich dzieci. Może w ten sposób wzbogacić pogląd rodziców na wychowanie.
  • Dziadek rozumie, że kluczowym czynnikiem w skomplikowanym procesie wychowywania swoich wnuków jest otwarty dialog emocjonalny i zdrowa wymiana myśli. Dzięki temu właśnie staje się tak wyjątkową osobą w życiu dzieci.
  • Wykazuje znacznie niższy poziom krytyki w stosunku do dzieci, bardziej skupia się natomiast na docenianiu ich mocnych stron, osiągnięć i zasług.
  • Dziadek wspiera u dziecka proces socjalizacji i uspołeczniania wśród osób spoza swojego kręgu wiekowego, co znacznie poszerza horyzonty mentalne i emocjonalne wnuków.
  • Gdy zajdzie taka potrzeba, staje się swoistym adwokatem broniącym dziecka przed rodzicami. Wzmacnia tym samym docenianie i zrozumienie dla uczuć wnuka oraz poprawia jego relacje z rodzicami.
  • Dziadek może stanowić wspaniałe wsparcie w obliczu bolesnych i niespodziewanych zmian w życiu.

Właśnie w tym sensie dziadkowie pozostawiają w sercach dzieci bezcenny ślad, stając się w ich życiu postacią o nieocenionej wartości, niezależnie od dziedziny życia, jaka przyjdzie nam do głowy.

Dziadek i babcia

Wnuk, brama do szczęścia

Wnuki stanowią dla dziadków swoisty prezent od Boga. Są dla nich bowiem źródłem siły życiowej, radości i energii emocjonalnej tak bardzo ważnej na tym etapie życia.

Przy boku wnuków zaczynają oni bowiem na nowo odkrywać świat, zadziwiać się nim, cieszyć się z dziecięcą niewinnością i prostotą oraz postrzegać rzeczywistość tak, jakby była ona magiczna.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Wnuki nauczą Cię 4 wspaniałych rzeczy

Z dala od sztywnych zasad panujących w najbliższej rodzinie, z dala od domu, przy boku dziadków, młody człowiek cieszy się i napawa dostarczaną mu przez nich opieką. Opieką dopracowaną w każdym szczególe, widoczną w każdym aspekcie ich miłości, lśniącej złotem ich gorących serc.

Każdy członek naszej rodziny odgrywa w naszym życiu niezwykle ważną rolę: rodzice, wujkowie oraz dziadkowie. Dlaczego? Bo jeżeli bardzo kochasz członków swojej rodziny, po prostu nie możesz powstrzymać okazywania tego na każdym kroku. I o to właśnie chodzi!

Dziadkowie i wnuki karmią się nawzajem swoją miłością, słodyczami, podarunkami, wyszukanymi przystawkami, niespodziankami, fantastycznymi grami i zabawami, a także tą niezastąpioną wspólną tajemnicą.

Wnuczka i babcia

I tak właśnie proste rzeczy: słodycze, całusy i pełne niespodzianek kieszenie stanowią dowód szczodrości w jej najszlachetniejszym wydaniu. Stanowią też przejaw miłości, czułości, dziadkowej opieki i zrozumienia, z których będziemy potem czerpać przez całe nasze późniejsze życie.

 Może zainteresuje Cię też artykuł: Nie analizuj miłości, po prostu kochaj!

Bezwarunkowi wielbiciele swoich wnuków, absolutni fani ich talentów, ich wytrwałość, wierne stanie przy boku najmłodszych, ich determinacja i wszystko, co za tym idzie, sprawia, że dziadkowie stają się idealnym wręcz odzwierciedleniem pasji, miłości, czułości i współczucia.

Niezatarte dziedzictwo płynące w naszych żyłach siłą miłości i utrzymujące nas przy życiu dzięki wspomnieniom – tak właśnie możemy określić dziadków. Będą przy nas przez całe nasze życie, na zawsze.

WIĘCEJ DLA CIEBIE