Silne zawroty głowy - jakie objawy im towarzyszą?
Silne zawroty głowy to złożone odczucie, które można opisać jako postrzeganie ruchu, tak jakby wszystko wirowało wokół lub wewnątrz naszej głowy. Często to odczucie prowadzi również do zaburzeń równowagi.
Zarówno silne zawroty głowy, jak i odczuwanie nudności jest jednym z najczęstszych powodów konsultacji z lekarzem rodzinnym. Szacuje się, że około 40% osób w wieku powyżej 40 lat udaje się do lekarza właśnie z tego powodu.
To odczucie zwykle wiąże się z zaburzeniami w układzie równowagi. Ten system nosi nazwę błędnika przedsionkowego i znajduje się w wewnętrznej części ucha. Zaburzenia związane z tym narządem występują bardzo często i mogą pojawić się w każdym wieku.
Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o zawrotach głowy i jakie objawy zwykle im towarzyszą. Ważne jest, aby dobrze poznać te objawy, ponieważ trudno je opisać i zdiagnozować.
Skąd się biorą silne zawroty głowy?
W uchu wewnętrznym znajduje się błędnik przedsionkowy, który pozwala ludziom zachować równowagę. Ponadto układ ten odpowiada również za to, abyśmy mogli być świadomi naszej postawy i prawidłowo poruszać się w przestrzeni.
Większość przypadków zawrotów głowy jest zwykle spowodowana zmianami w tym systemie. Zawroty głowy polegają na subiektywnym odczuciu ruch lub wirowania własnej osoby lub tego, co nas otacza, w pozycji bez faktycznego ruchu. Niektóre osoby opisują to wrażenie jak „upadek w przepaść”.
Jest to zaburzenie, które może wystąpić w każdym wieku. Jednak, jak już wspomnieliśmy, od 40 roku życia występuje znacznie częściej. Zawroty głowy można podzielić na różne typy:
- Zawroty głowy obwodowe: powstają w wyniku zaburzeń w układzie przedsionkowym. Jest to najczęstszy przypadek i zwykle wiąże się z urazami ucha. Dlatego osoby te często mają również ubytek słuchu.
- Ośrodkowe zawroty głowy: zdarza się, że obwody nerwowe, które przenoszą informacje z ucha i je interpretują, są uszkodzone. Ta interpretacja ma miejsce w pniu mózgu.
- Pozycyjne: pojawiają się w formie krótkich epizodów. Następują w reakcji na zmiany pozycji głowy i zwykle mają łagodny charakter.
- Mózgowo-rdzeniowe: powstaje w wyniku zmiany w kręgach szyjnych.
Istnieje wiele rodzajów zawrotów głowy, ponieważ funkcja równowagi i postawy przebiega w złożonym obwodzie nerwowym obejmującym wiele części ciała. Jednak wszystkie typy wywołują to samo złożone wrażenie wirowania lub ruchu.
Może Cie również zainteresować: Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – Informacje!
Jakie inne objawy towarzyszą zawrotom głowy?
Oprócz odczucia, że wszystko wokół się kręci, istnieje szereg objawów, które zwykle towarzyszą zawrotom głowy. Na przykład nudności, a nawet wymioty występują bardzo często. Podobnie osoby cierpiące na zawroty głowy często tracą równowagę i się przewracają.
W zależności od rodzaju zawrotów głowy, niektóre objawy występują dużo częściej niż inne. Jak wspomnieliśmy, w przypadku obwodowych zawrotów głowy zwykle dochodzi do zmniejszenia zdolności słyszenia. U tych pacjentów może również stale występować dzwonienie w uszach.
W innych przypadkach zawrotów głowy możemy zauważyć, że zdolność widzenia również ulega zmianie. Wiele osób widzi podwójnie lub nie może prawidłowo skupić wzroku. Są nawet ludzie, którzy tracą zdolność poprawnego mówienia.
Z drugiej strony zawrotom głowy może towarzyszyć paraliż mięśni twarzy lub silne uczucie zmęczenia i osłabienia nóg. Ludzie, którzy cierpią na te objawy, często odczuwają niepokój i udrękę, ponieważ czynność chodzenia lub poruszania się staje się dla nich bardzo skomplikowana.
Należy zauważyć, że chociaż większość przypadków zawrotów głowy występuje w postaci krótkich epizodów, mogą czasami trwać kilka dni. Może się to zdarzyć zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zawroty głowy w samochodzie, dlaczego występują?
Jak diagnozuje się i leczy ten problem?
Aby zdiagnozować zawroty głowy, najważniejsze jest wyjaśnienie lekarzowi w bardzo konkretny sposób, jakie jest to odczucie. Musimy także zwrócić jego uwagę na inne pojawiające się objawy.
Zwykle specjalista otorynolaryngolog zajmuje się badanie ucha i całego układu równowagi. W zależności od przyczyny zawrotów głowy leczenie będzie się różnić. Można je leczyć pewnymi lekami, a nawet operacyjnie, ale dobór metody zależy indywidualnie od każdego przypadku.
Jeśli zatem cierpisz na silne zawroty głowy, najlepiej wybierz się do lekarza. Taką wizytę należy odbyć również wtedy, gdy wykazujesz którykolwiek z towarzyszących objawów, o których wspomnieliśmy. Jest to złożone zaburzenie, które może mieć różne przyczyny, dlatego należy je dobrze przebadać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vértigo:diagnóstico y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra. (n.d.). Retrieved December 16, 2019, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/vertigo
- Vértigo o mareo. (n.d.). Retrieved December 16, 2019, from https://www.fesemi.org/informacion-pacientes/conozca-mejor-su-enfermedad/vertigo-o-mareo
- Vértigo y Mareos: Síntomas, Causas y Tratamiento | GAES. (n.d.). Retrieved December 16, 2019, from https://www.gaes.es/enfermedades-oido/infecciones-problemas-oido/vertigo-y-mareos
- Vértigo tratamientos e información en CuidatePlus. (n.d.). Retrieved December 16, 2019, from https://cuidateplus.marca.com/enfermedades/neurologicas/vertigo.html