Siedzenie na ziemi: zalety i ryzyko

Czy wiesz, że siedzenie na ziemi ma swoje zalety? Jeśli robisz to w prawidłowy sposób, może służyć twojemu zdrowiu. Poznaj szczegóły!
Siedzenie na ziemi: zalety i ryzyko

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ile czasu dziennie spędzasz w pozycji siedzącej? Pewnie dużo. Trudno to nawet oszacować. Niestety ma to niekoniecznie pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie, jeśli siadamy na krześle. Warto zatem rozważyć zdrowsze siedzenie na ziemi.

Tak, niektórzy ludzie siadają na ziemi. W pewnych kulturach i krajach jest to zupełnie normalne. Jednak istnieje wokół tego trochę kontrowersji. Warto je skomentować, by jak najlepiej dobrać pozycję.

Siedzenie na ziemi a siedzenie na krześle

Siedzenia na ziemi ma wpływ na zdrowie. Siedząc zużywamy mniej energii niż znajdując się w ruchu. Dlatego też zbyt długie przebywanie w tej pozycji wiąże się z chorobami takimi jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu.

Konieczne jest przeprowadzenie szerszych badań na ten temat, ale wygląda na to, że ruch, nawet mało intensywny, robi nam dobrze. Zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Zalety siedzenia na ziemi

Temat ten pozostaje kontrowersyjny. Na początku pozycja ta może wydawać się niewygodna, ale ma pozytywny wpływ na ciało. Przyjrzyjmy się niektórym zaletom siadania na ziemi.

1. Większa aktywność

Siedzenie na ziemi czy w kucki pobudza mięśnie. Zapobiega to bólom pleców. Nie jest to magiczny lek na problemy z kręgosłupem, ale może nieco pomóc, o ile dba się o wyprostowaną postawę.

Poród w pozycji w kucki może przynieść korzyści dla matki i dziecka.

2. Ciało jest zaprojektowane do defekowania w ten sposób

Tego aspektu broni wiele osób. W kucki ma się lepszy kąt pomiędzy jelitem grubym a odbytem. Ułatwia to defekację, gdyż w tej pozycji zwieracze i dół miednicy są w równowadze.

3. Zalecana pozycja podczas porodu

Pozycja w kucki pozwala na większe otwarcie bioder i ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Wiele zwierząt rodzi w ten sposób, gdyż zapewnia to lepsze rozszerzenie miednicy.

Co więcej, grawitacja dodatkowo pomaga, zmniejszając wysiłek przy parciu oraz wspomagając skurcze. Pozycja ta zwiększa bowiem nacisk dziecka na szyjkę macicy, co ułatwia poród. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko rozerwania tkanek miękkich.

4. Poprawia postawę i zapobiega bólom karku

Siedzenie na ziemi zdejmuje obciążenie z karku, gdyż zapewnia tkance łącznej elastyczność. Z kolei siedzenie na krześle usztywnia ją.

Na co należy uważać?

Nie wszystko jednak jest pozytywne. Siedzenie na ziemi może nieść ze sobą pewne ryzyko. Przyjrzyjmy się temu.

1. Klękanie

Klękanie obciąża kolana i kostki. Jeśli odczuwasz ból lub drętwienie w tej pozycji, usiądź na jednym kolanie, a drugą stopę oprzyj na ziemi.

2. Równowaga

Na kolanach jesteśmy mniej stabilni, bo pośladki znajdują się nad podłogą. Jeśli trudno ci utrzymać stabilną pozycję, oprzyj się o ścianę lub sofę i zmień pozycję w razie pojawienia się bólu.

3. Jak siadać ze skrzyżowanymi nogami?

Siadanie ze skrzyżowanymi nogami może pogorszyć problemy takie jak ból krzyża i nieprawidłowa postawa. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, nie garb się i utrzymaj kręgosłup w neutralnej pozycji. Przenieś ciężar ciała na biodra, nie na stopy.

Siedzenie na ziemi: pozycje

Istnieje wiele pozycji, które warto wypróbować. Oto niektóre z nich.

1. Na kolanach

Stań prosto, jedną nogę cofnij, a ciężar ciała przenieś na nogę z przodu. Powoli opuść tylne kolano ku ziemi i utrzymaj palce stóp na ziemi, zginając kostki.

Umieść ramiona nad biodrami i opuść przednie kolano ku ziemi. Rozdziel kolana na szerokość ramion i oprzyj pośladki na piętach.

2. Ze skrzyżowanymi nogami

Usiądź na podłodze, zegnij oba kolana i skieruj je na zewnątrz. Ułóż stopę pod przeciwległym kolanem, potem drugą i przenieś ciężar na biodra. Ustaw brzuch w jednej linii z biodrami.

Sposobem na zmniejszenie obciążenia bioder jest usadzenie się na brzegu złożonego koca lub na poduszce.

3. Z ugiętymi nogami

Pozycja ta pomaga złagodzić bóle kolan i kostek. Usiądź na ziemi, ugnij oba kolana i postaw stopy na podłodze. Rozstaw stopy szerzej niż biodra i utrzymaj brzuch nad biodrami.

4. Osadzenie w podłożu

Stań ze stopami na szerokość bioder. Wklej stopy w podłoże, obniż powoli pośladki ku ziemi. Utrzymaj ramiona i klatkę piersiową w jednej linii.

Siadanie na ziemi zbliża nas do natury.

Siedzenie na ziemi: czy to ryzykowne?

Podobnie jak w innych sytuacjach, konieczne jest ostrożne podejście do praktyki, by uniknąć potencjalnych problemów. Siedzenie na podłodze zakłada oparcie na dolnych kończynach, które powoduje obciążenie kolan i kostek. Już samo to może spowolnić krążenie w nogach.

Jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania medyczne w twoim przypadku lub masz problemy z biodrami, kostkami czy kolanami, lepiej nie siadaj na ziemi. Możesz w ten sposób dodatkowo zaszkodzić stawom. Co więcej, będzie ci trudno wstać.

Siedzenie na podłodze może być zatem korzystne dla zdrowia, o ile traktujesz je jako zdrowy nawyk związany z dbanie o ciało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laskowski E. ¿Cuáles son los riesgos de estar sentado mucho tiempo? [Internet]. Mayo Clinic. 21/08/2020 [Consultado 24/01/2021]. Disponible en https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/sitting/faq-20058005
  • Lugones M. El parto en diferentes posiciones a través de la ciencia, la historia y la cultura. Revista Cubana de Ginecología y Obstetricia 2012;38(1):134-145.
  • Romero Añanca, Katia, and Milagros Yenifer Vargas Baca. “Relación entre los partos verticales y desgarros perineales en pacientes atendidas en el Centro de Salud de Belenpampa, enero a junio–2018.” (2018).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.