Shikanji, ajurwedyjskie mojito: co to jest i jak je przygotować?
Shikanji, zwany także Shikanjabeen lub Nimbu Shikanji, to napój na bazie cytryny i przypraw, typowy dla Indii i północnego Pakistanu. Na Zachodzie nazywają go „ajurwedyjskie mojito”, porównując do tradycyjnego koktajlu.
Nie zawiera jednak alkoholu, a jego składniki mają pewne korzyści zdrowotne. Ponadto uchodzi za dobry środek gaszący pragnienie, ponieważ jednocześnie nawilża i odświeża. Jak go więc przygotować?
Co to jest Shikanji?
Niektórzy znają Shikanji jako „przyprawioną indyjską lemoniadę”, „lemoniadę ajurwedyjską” lub „ajurwedyjskie mojito”. To dlatego, że jest to napój na bazie cytryny, do którego dodaje się również przyprawy, takie jak kminek w proszku, czarny pieprz, mięta, imbir i chaat masala (przyprawa indyjska).
W Indiach i Pakistanie, skąd się wywodzi napój, dodaje się do niego domowej roboty proszek o nazwie Shikanji Masala. Zawiera różne mielone przyprawy, takie jak prażone wcześniej nasiona kolendry, kminku i całe ziarna czarnego pieprzu.
Następnie łączy się je z chaat masala, czarną solą i solą kuchenną. Oprócz tego używa się wody mineralnej lub gazowanego napoju bezalkoholowego i kostek lodu. W efekcie otrzymujemy orzeźwiający napój, pełen smaku, który dostarcza również składników odżywczych.
Przeczytaj także: Krwawa Mary: pyszny koktajl z sokiem pomidorowym
Potencjalne korzyści Shikanji
Jako tradycyjny ajurwedyjski napój, Shikanji wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Należy jednak zauważyć, że do tej pory nie ma badań naukowych potwierdzających jego właściwości. Przypisywane mu efekty pochodzą w dużej mierze z popularnej literatury i danych anegdotycznych.
Mówi się więc, że jest przydatny w następujących przypadkach:
- Utrata masy ciała
- Stymulacja trawienia
- Poprawa zdrowia układu krążenia
- Zapobieganie infekcjom
- Poprawa stanu skóry i naczyń włosowatych
Jednak niektóre z jego efektów opierają się na wartości odżywczej zawartej w głównych składnikach. Na przykład cytryna wyróżnia się dużą zawartością witaminy C, błonnika pokarmowego, potasu, witamin z grupy B, magnezu i wapnia.
Badanie udostępnione przez BMC Chemistry stwierdza, że Shikanji zawiera również flawonoidy, alkaloidy, kumaryny, limonoidy i olejki eteryczne, które są korzystne dla organizmu. Przypisuje się mu działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, trawienne i immunomodulujące.
Przyprawy ajurwedyjskie zawierają cenione w tradycyjnej medycynie mikroelementy i przeciwutleniacze. Recenzja opublikowana w Current Cardiology Reviews stwierdza, że są interesującym źródłem przeciwutleniaczy i związków bioaktywnych, przy niskiej ilości kalorii.
Mówiąc ściślej, stwierdzono, że mają one potencjał przeciwzapalny, antyproliferacyjny i przeciwhipercholesterolemiczny. Według tej publikacji są przydatne w promowaniu zdrowia serca.
Nie ma badań, które konkretnie oceniałyby działanie tego napoju. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że zawiera cukier, co u niektórych osób, np. z zespołem metabolicznym, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Czy Shikanji wspomaga odchudzanie?
Twierdzi się, że składniki użyte w tym indyjskim napoju są przydatne we wspomaganiu odchudzania. Jednak nie jest to do końca prawdą. Chociaż cytryna i przyprawy są uważane za zdrowe, przepis zawiera dodatek cukru.
Według informacji magazynu Nutrients, spożywanie cukrów predysponuje do zwiększonej masy ciała, a w efekcie nadwagi i otyłości.
Nie oznacza to, że picie Shikanji jako takie prowadzi do tycia. Dopóki jego spożycie jest umiarkowane, ma swoje miejsce w diecie. Mimo to, jeśli stosujesz plan odchudzania, najlepiej go unikać.
Czy Shikanji to dobry wybór do nawodnienia organizmu?
Shikanji może nie wspierać utraty wagi, jak twierdzą niektórzy. Jednak jest uważany za dobry wybór do nawodnienia. Ponieważ łączy w sobie sól, przyprawy (które dostarczają mikroelementów), wodę i cukier, pomaga uzupełnić płyny i elektrolity utracone z potem i moczem.
Przeczytaj artykuł: Nawodnienie – dlaczego jest tak ważne?
Jak przygotować Shikanji w domu?
Istnieje wiele wersji przepisu na przygotowanie Shikanji. Jak wspomniano powyżej, robi się go z domowego proszku Shikanji Masala, który można przygotować samemu lub kupić gotowy na rynku. Inne metody wykorzystują przyprawy w ich naturalnej postaci. Sugerujemy ten drugi sposób. Zabierzmy się więc do pracy!
Składniki
- 2 cytryny
- 500 mililitrów wody
- 1/2 łyżki kminku w proszku (2 gramy)
- 1 szczypta czarnego pieprzu w proszku
- 1/2 łyżki soli (2 gramy)
- 1 łyżka cukru (15 gramów, opcjonalnie)
- 1 szczypta startego imbiru
- 5 gramów sproszkowanego imbiru
- 4 listki mięty lub mięty
- lód
Instrukcje
- Na początek wyciśnij sok z dwóch cytryn do dzbanka. Dodaj wodę.
- Następnie dodajemy sól, kminek, pieprz, cukier, drobno posiekaną miętę i starty imbir.
- Dobrze wymieszaj składniki, aż dobrze się połączą.
- Dodaj lód do smaku i podawaj.
- Udekoruj plasterkami cytryny i listkami mięty.
Uwaga: Możesz pominąć użycie cukru, aby napój był zdrowszy lub jeśli nie możesz go spożywać.
Shikanji odświeża i nawilża
Shikanji to napój pochodzenia ajurwedyjskiego, który łączy w sobie smak cytryny z kilkoma zdrowymi przyprawami. Spożywany w umiarkowanych ilościach może być dobrym rozwiązaniem w celu nawodnienia i ugaszenia pragnienia w upalne dni.
Oryginalna receptura zawiera dodatek cukru, więc nie jest odpowiednia dla osób z cukrzycą, nadwagą, otyłością lub jakąkolwiek chorobą związaną z zespołem metabolicznym. Można go jednak przygotować bez dodatku cukru.
Dlaczego by nie spróbować?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anju, & Idris, M. (2020). Shikanji or Sikanjabeen – A Unani Pharmacopoeial Dosage Form. International Journal of Health Sciences and Research, 10, 304-309. https://www.semanticscholar.org/paper/Shikanji-or-Sikanjabeen-A-Unani-Pharmacopoeial-Form-Anju-Idris/75c95f419e5d615d64dc7aaad32df06d29b3268b
-
Lv, X., Zhao, S., Ning, Z., Zeng, H., Shu, Y., Tao, O., Xiao, C., Lu, C., & Liu, Y. (2015). Citrus fruits as a treasure trove of active natural metabolites that potentially provide benefits for human health. Chemistry Central journal, 9, 68. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690266/
-
Rippe, J. M., & Angelopoulos, T. J. (2016). Relationship between Added Sugars Consumption and Chronic Disease Risk Factors: Current Understanding. Nutrients, 8(11), 697. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133084/
- Vasanthi, H. R., & Parameswari, R. P. (2010). Indian spices for healthy heart – an overview. Current cardiology reviews, 6(4), 274–279. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3083808/