Seksizm w pracy: jak sobie z nim radzić?

Seksizm w pracy: jak sobie z nim radzić?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Seksizm w pracy to nadal smutna rzeczywistość w wielu miejscach na całym świecie. Liczne kobiety, z obawy przed zwolnieniem, czują, że nie są w stanie poradzić sobie z taką sytuacją. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób możesz sobie poradzić z tym problemem.

Czy seksizm w pracy dotyka również Ciebie? Masz dość seksistowskich żartów i niewłaściwych komentarzy? Nie musisz ich znosić! Poznaj sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Dowiedz się tego czytając dzisiejszy artykuł!

Seksizm w pracy

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach pracy nadal pojawia się seksizm. Niewybredne żarty czy “śmieszne” komentarze to niektóre z odmian seksizmu, w których mogą uczestniczyć niektórzy z Twoich kolegów, zarówno świadomie, jak i zupełnie nieświadomie.

Nawet jeśli okażesz swoje niezadowolenie, możesz usłyszeć takie komentarze jak: “Nie bądź taka, to tylko żart”. Ale nie. To nie żart. Czasami bardzo popularne jest nadawanie kobietom ksywek. Jednak w najbardziej ekstremalnych przypadkach kobiety mogą paść nawet ofiarami pomówień i dyskryminacji.

W każdym razie, bez względu na to, czy stykają się z niewłaściwymi żartami czy komentarzami, czy też mężczyźni w ich zespole są traktowani w sposób uprzywilejowany, nie powinny być zmuszone tego znosić.

Kobieta trzymająca plakat Me Too - seksizm w pracy
Męskie szowinistyczne zachowania obejmują zarówno małe komentarze lub żarty, aby zdyskredytować kobietę, a nawet znęcanie się.

Nie jest łatwo poradzić sobie z takimi sytuacjami, ponieważ sprawcami są Twoi koledzy i osoby, z którymi spędzasz wiele godzin w ciągu dnia. Poza tym kobiety często starają się znaleźć równowagę w relacjach ze swoimi kolegami, aby unikać konfliktów i nie narażać się na utratę pracy.

Opinie wielu kobiet nie są brane na poważnie, ponieważ są jedynie kobietami. Z kolei inne, które przeciwstawiają się seksizmowi w pracy, słyszą w odpowiedzi jedynie, że “Pewnie mają teraz okres”.

Seksizm w pracy objawia się na wiele sposobów. Ile kobiet na świecie usłyszało słowa “Chcę porozmawiać z kierownikiem”, ponieważ ich klienci nie wierzyli, że będą w stanie rozwiązać ich problem? Musisz się temu przeciwstawić!

Jeśli zgodzisz się na takie zachowanie, pozwolisz jedynie na coraz większą eskalację i sprawisz, że będziesz coraz mniej szanowana.

Jasno wyraź swoje stanowisko wobec seksizmu w pracy

Sam fakt, że seksistowskie żarty i komentarze to smutna norma nie oznacza, że Ty także musisz się z nich śmiać. Dlatego też, jeśli Twój kolega powie coś seksistowskiego, po prostu nie śmiej się i jasno wyraź swoje niezadowolenie.

Poza tym jeśli w odpowiedzi na swoją reakcję usłyszysz takie komentarze jak “Nie bądź taka”, wytłumacz swojemu rozmówcy, dlaczego jego żart nie jest śmieszny, a raczej obraźliwy.

Pamiętaj, że Twoi koledzy mogą czasem nie być świadomi tego, jak brzmią ich komentarze. Jeśli im to wytłumaczysz, nie tylko pokażesz, co o tym myślisz, ale również pomożesz swoim kolegom zrozumieć, że seksizm nadal istnieje w wielu obszarach naszej kultury i jest bardzo obraźliwy.

Czy możesz powtórzyć?

Kobieta karcąca niewłaściwe zachowanie - seksizm w pracy
Pamiętaj, że powinnaś wyrażać swoje opinie na temat tego, co jest lub nie jest obraźliwe dla kobiety.

Czasami w miejscu pracy można usłyszeć seksistowskie i obraźliwe komentarze. W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli poprosisz swojego kolegę, aby powtórzył je na głos. Dzięki temu będziesz w stanie pokazać innym, jaki jest.

Jeszcze lepiej jest poprosić go, aby wytłumaczył dlaczego ten komentarz wydaje się taki śmieszny lub właściwy. Dzięki temu zrozumie, że jego słowa były bardzo obraźliwe, seksistowskie i nieprzystosowane do sytuacji.

Czy powiedziałbyś to samo, gdybym była mężczyzną?

Koledzy w pracy często zupełnie bezwiednie zachowują się w sposób seksistowski. Dlatego też, jeśli zetkniesz się z takimi postawami lub komentarzami, najlepiej jest pokazać mężczyznom, dlaczego ich zachowania lub słowa są seksistowskie.

Jednak aby to zrobić nie powinnaś tłumaczyć im tego sama. Wprost przeciwnie; o wiele lepiej jest pozwolić im zrozumieć, że zachowują się seksistowsko. Kiedy będziesz świadkiem takich sytuacji lub komentarzy, zapytaj kolegę: “Czy powiedziałbyś lub zrobiłbyś to samo, gdybym była mężczyzną?”.

To pytanie sprawi, że zacznie się zastanawiać nad swoim zachowaniem i je kwestionować.

Prywatna rozmowa, która pomoże wyjaśnić seksistowskie zachowania w pracy

Zwolniona kobieta
Nie powinien Cię paraliżować lęk przed zwolnieniem. Podejmij działania na rzecz wszystkich kobiet.

Jeżeli uważasz, że takie zachowanie ma szansę okazać się pomocne, możesz porozmawiać w cztery oczy ze swoim seksistowskim kolegą. Dzięki temu nie będziesz musiała wystawiać na widok publiczny ani siebie, ani jego, a jednocześnie będziesz mogła wytłumaczyć dlaczego jego zachowanie wywołuje u Ciebie dyskomfort.

Wyrażaj się jasno i asertywnie. Wytłumacz dlatego jego komentarze, żarty lub działania nie są zabawne lub dostosowane do sytuacji. Jednak pamiętaj, że niczego nie negocjujesz. Masz prawo do tego, aby być szanowana jako osoba posiadająca takie same prawa.

Jeśli problem jest poważny, poszukaj pomocy i go zgłoś

Może się okazać, że chociaż wyraziłaś swoje zdanie i jasno wyjaśniłaś obraźliwość niektórych zachowań lub słów, seksizm nie ustaje.

Poza tym czasami zdarza się, że w sposób seksistowski zachowuje się Twój własny przełożony lub szef, co stanowi  o wiele bardziej złożony problem. W takim przypadku, jeśli prywatna rozmowa lub wyjaśnienie swojego zdania nie przyniosła rezultatów, nie wahaj się. Musisz się bronić!

Nie bój się złożyć doniesienia na przełożonego. Lęk przed zwolnieniem nie powinien hamować Cię przed złożeniem doniesienia, jeśli jesteś napastowana w pracy. W wielu krajach istnieją instytucje rządowe, które monitorują równe traktowanie oraz walczą z seksizmem i znęcaniem się w pracy.

Dlatego też nie wahaj się i zgłoś incydent odpowiednim instytucjom. Poza tym pamiętaj, że nie robisz tego jedynie dla siebie samej, ale również dla wszystkich kobiet, które przechodziły lub przechodzą przez to, co Ty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.