Schizofrenia - rodzaje choroby ich charakterystyka
Schizofrenia to choroba, która ma różne rodzaje i odmiany. Do niedawna to zaburzenie psychiczne dzieliło się na dość luźno pojmowane podtypy. Obecnie istnieje pięć różnych, ścisłych typów schorzeń o charakterze schizofrenicznym zróżnicowanych w zależności od cech dominujących w każdym typie.
Jednak w każdym z nich istnieją istotne różnice w sposobie interpretowania rzeczywistości. Schizofrenia może objawiać się poprzez halucynacje, złudzenia oraz różnice w zachowaniu i myśleniu. Choroba ta ma ogromny wpływ na życie osób, które ją mają, a także osób im bliskich.
Może to być nawet ryzyko społeczne, gdy pacjenci tracą zdolność kontrolowania swoich działań. W dzisiejszym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o różnych typach schizofrenii i ich cechach.
Czym w ogóle jest schizofrenia?
Jak wspomnieliśmy powyżej, schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które zwykle pojawia się w wieku około 20 lat. Jest to ważna cecha, ponieważ ludzie zwykle mylą ją z innymi patologiami. Jednak eksperci nie uważają, że ludzie cierpią na tę chorobę, jeśli objawy pojawiają się w dzieciństwie lub po 45 roku życia.
Ta choroba wpływa na emocje, zachowanie i zdolność myślenia. Objawy są różne, ale często występują tutaj halucynacje – zarówno słuchowe, jak i wzrokowe.
Osoba ze schizofrenią postrzega takie rzeczy, jak głosy lub osoby, których nikt inny nie słyszy ani nie widzi. Ten objaw zwykle zmienia sposób myślenia. W efekcie tego ludzie mogą mówić w sposób niejasny, który nie ma z pozoru żadnego sensu.
Innym częstym objawem jest nieprawidłowe poruszanie się. Na przykład dana osoba może nadmiernie machać ramieniem lub przez chwilę przyjmować dziwną postawę. Ale musisz mieć na uwadze to, że jak wyjaśnimy później, to zaburzenie ruchu może być charakterystyczne dla niektórych typów schizofrenii.
Halucynacje są ogólnie rzecz biorąc częstym objawem schizofrenii.
Jakie są rodzaje schizofrenii?
Jak wynika z artykułu napisanego i opublikowanego na uniwersytecie w Salamance (oryg. Universidad de Salamanca), zarówno typy schizofrenii, jak i akceptacja samej choroby są stosunkowo nowe. W starożytności uważano, że ludzie, którzy cierpią na te zaburzenia, są nawet opętani przez demony.
Z tego powodu można powiedzieć, że psychologia znacznie się rozwinęła. Przed opublikowaniem DSM-V, czyli piątej edycji klasyfikacji zaburzeń psychicznych (oryg. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) wydanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, wyróżniono tylko pięć typów schizofrenii.
Wymieniamy je poniżej.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dobre zdrowie psychiczne – 5 nawyków, których należy unikać
Schizofrenia paranoidalna
Dominującymi objawami w tego rodzaju schizofrenii są zwykle urojenia i omamy słuchowe. Według badania opublikowanego w Electronic Medical Journal jest to najczęściej spotykany rodzaj tego zaburzenia.
Schizofrenia zdezorganizowana
Ta schizofrenia objawia się istotną zmianą w zdolnościach emocjonalnych ludzi chorych. Trudno im postępować odpowiednio we wszystkich sytuacjach. Oznacza to, że mają tendencję do nieskrępowania i dziwnego zachowania. Na przykład śmieją się, gdy ktoś przekazuje im złe wieści.
Schizofrenia katatoniczna
Jest to jeden z najłatwiejszych do rozpoznania ze wszystkich typów schizofrenii. Ci ludzie mogą stać przez długi czas bez ruchu i bez wyrazu twarzy. Pozostają nieruchomi, ale ich umysł tak naprawdę wręcz pędzi. Tak bardzo, że odłączają się oni od świata zewnętrznego i nie reagują na żadne bodźce.
Schizofrenia szczątkowa i niezróżnicowana
Schizofrenia niezróżnicowana to zaburzenie psychiczne, w którym nie dominują określone objawy. Jest to głównie mieszanka innych typów. Z kolei resztkowa schizofrenia utrzymuje wciąż pewne objawy pomimo prowadzonego leczenia.
Rodzaje schizofrenii według klasyfikacji DSM-V
Dziś DSM-5 jest standardowym podręcznikiem do diagnozowania zaburzeń psychicznych. Narzędzie to zawierało wiele zmian w stosunku do poprzednich edycji w zakresie typów schizofrenii.
Według badań przeprowadzonych przez Revista Iberoamericana de Psicosomática, główną zmianą jest eliminacja zbędnych podtypów. Jednak w następnym kroku specjaliści starają się określić objaw, który dominuje na początku choroby.
Dlatego też zamiast wymieniać poszczególne typy schizofrenii, definiują specyficzne metody postępowania. Robią to w ten sposób, aby psycholog lub psychiatra mógł łatwiej ocenić i leczyć pacjenta z tym schorzeniem.
Nowsze klasyfikacje choroby to skuteczne narzędzia, które mają na celu poprawę podejścia pracowników służby zdrowia do osób chorych.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Załamanie psychiczne: kiedy ciało i umysł osiągają swoje granice
Rodzaje schizofrenii są nadal stosowane jako podstawowe metody klasyfikacji
Podsumowując, istnieje pięć typów schizofrenii: paranoidalna, zdezorganizowana, katatoniczna, niezróżnicowana i resztkowa (rezydualna). Pomimo faktu, że wielu ekspertów rezygnuje już z tej klasyfikacji, wielu innych nadal z niej korzysta, ponieważ może być przydatna przy rozpoczynaniu leczenia.
Należy pamiętać, że każdy rodzaj tego zaburzenia jest naprawdę poważny i stanowi zagrożenie dla życia tych, którzy na nie cierpią. A także dla ich otoczenia. Dlatego poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli uważasz, że Ty lub ktoś w Twoim pobliżu może zostać dotknięty tym problemem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Esquizofrenia paranoide. Un acercamiento a su estudio a propósito de un caso. (n.d.). Retrieved September 12, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1684-18242018000400022
- NIMH » La esquizofrenia. (n.d.). Retrieved September 12, 2020, from https://www.nimh.nih.gov/health/publications/espanol/la-esquizofrenia/index.shtml
- Esbec, E., & Echeburúa, E. (2011). Artículo especial New criteria for personality disorders in DSM-V. Actas Esp Psiquiatr (Vol. 39).
- Esquizofrenia y otros Trastornos Psicóticos: principales cambios del DSM-5 – Dialnet. (n.d.). Retrieved September 12, 2020, from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4906966
- Esquizofrenia – Dialnet. (n.d.). Retrieved September 12, 2020, from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4018442
- McCutcheon, Robert A., Tiago Reis Marques, and Oliver D. Howes. “Schizophrenia—an overview.” JAMA psychiatry 77.2 (2020): 201-210.
- McCarthy-Jones, Simon, et al. “Occurrence and co-occurrence of hallucinations by modality in schizophrenia-spectrum disorders.” Psychiatry research 252 (2017): 154-160.
- Ungvari, Gabor S., et al. “Schizophrenia with prominent catatonic features: A selective review.” Schizophrenia research 200 (2018): 77-84.