Samopoznanie może być synonimem szczęścia
Samopoznanie to niezwykle ważny element naszego rozwoju. Jeżeli dowiemy się, kim tak naprawdę jesteśmy i kim nie jesteśmy, będzie to stanowić ogromny krok do przodu.
Gdy osiągniemy samopoznanie, staniemy się prawdziwymi architektami naszego życia i zdołamy osiągnąć stan dobrego samopoczucia i prawdziwego szczęścia. Dzięki temu zdołamy wykorzystać cały drzemiący w nas potencjał.
Idea kryjąca się za pojęciem szczęścia
Istnieje wiele definicji szczęścia. Wśród nich definicja opisująca je jako stan dobrego samopoczucia, głębokiej satysfakcji osobistej i spełnienia.
Doświadczając szczęścia, osoba czuje się wielka, pełna umiejętności i zdolności stawienia czoła każdej sytuacji.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Szczęście: znajdź je na swój sposób, nie słuchaj innych
Samopoznanie jako sposób na szczęście
- Zdaniem ekspertów jednym z kluczowych czynników, aby być człowiekiem szczęśliwym jest głębokie samopoznanie.
- Chodzi też o to, by być świadomym swojej tożsamości, wyznawanych przez nas wartości, dysponowanych środków jak również posiadanych zdolności.
Być szczęśliwym przez samopoznanie
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że to my jesteśmy panami swojego życia. W ten sposób uświadomimy sobie, że tak naprawdę jesteśmy żyjącymi cudami. Stanowimy część dynamicznego świata przyrody. Świata pełnego obfitości i możliwości rozwoju.
Aby osiągnąć ten stan, musimy przyjrzeć się naszym własnym myślom, być ich aktywnym świadkiem, skupiać się na naszych emocjach i ich rezultatach.
Nie chodzi jednak o to, by zbyt surowo siebie osądzać. Raczej o to, by być bacznym obserwatorem.
Zmienić swój sposób myślenia
Gdy zdołamy wykryć, na czym opierają się nasze negatywne myśli, należy zastąpić je pozytywnymi, a potem obserwować ich dobre rezultaty.
Kluczem jest czuć szczęście zamiast strachu. Zamiast skupiać się na lękach i na tym, czego się boimy, warto połączyć się ze swoim szczęściem i poczuć je tak, by było żywe. Mamy wiele zdolności – warto się na nich skupiać.
Samopoznanie – kroki, które mu sprzyjają
Dowiedziono, że odpowiednie radzenie sobie z emocjami i kontrolowanie ich może nas znacznie zbliżyć do szczęścia. Miarą szczęścia jest bowiem to, jak interpretujemy wszystko, co się nam przydarza.
Prawda jest taka, że zawsze coś się nam przydarza – czasem wydarzenia są smutne, czasami radosne. Najważniejsze jest jednak nie to, co się nam dzieje, lecz w jaki sposób do tego podchodzimy.
W tego rodzaju interpretacji zdarzeń ważną rolę odgrywają czynniki takie jak nasz sposób radzenia sobie z emocjami czy nasz sposób postrzegania rzeczywistości i stawiania jej czoła. Czynnikiem najważniejszym jednak są nasze własne reakcje.
Odnaleźć szczęście
Prawdziwe szczęście wcale nie polega na tym, że zawsze robimy to, na co mamy ochotę. Chodzi raczej o to, żeby kochać to, co robimy. Sens w tym, by każdego dnia starać się cieszyć tym, co nas otacza i doceniać okoliczności.
Przede wszystkim należy zrozumieć, że dobre samopoczucie wcale nie jest synonimem prawdziwego szczęścia. Jest ono raczej świadomie podjętym przez nas nastawieniem.
Bywa, że czujemy się szczęśliwi wspominając radosne wydarzenia z przeszłości. Dowiedziono, że pozytywne wspomnienia zmieniają skład chemiczny mózgu.
Kluczem do prawdziwego szczęścia jest zatem napełnić nasz umysł radosnymi wspomnieniami. W ten sposób, już samo wspominanie tego, co piękne może zmienić nasze nastawienie i samopoczucie. Wszystko to dzięki wydzielaniu serotoniny, znanej także jako hormon szczęścia.
Motywacja
To bardzo ważne, by budzić się rano mając przed oczami jakiś cel. Nieistotne, czy jest on wielki, mały, ale jest w stanie zmienić nasze dni na lepsze.
Negatywne myśli mają w sobie moc zmieniania naszego wnętrza na gorsze. Dlatego musimy nauczyć się radzić z emocjami oraz żyć tu i teraz, co napełnia nas optymizmem i tworzy dobre myśli.
Te z kolei pomogą nam wydzielić endorfinę, tak potrzebną by utrzymać dobre zdrowie i pozytywnie postrzegać otaczający nas świat. Poprawią się nawet nasze układy z partnerem.
Kilka niezbędnych słów
Jednymi ze słów, które mają wielką moc zmieniania naszego życia na lepsze są: proszę, dziękuję i przepraszam. Sposobem dobieranego słownictwa pokazujemy światu, w jaki sposób chcemy stawić czoła wyzwaniom dnia.
- Proszę otwiera nam drogę do pozytywnej interakcji z drugim człowiekiem.
- Dziękuję nasuwa myśl o wdzięczności, ta z kolei stanowi pamięć naszego serca.
- Przepraszam służy nam za terapię. Wziąwszy pod uwagę okoliczności, w jakich się znajdujemy, warto nauczyć się przebaczać sobie samym i naszym bliźnim.
Odwiedź również artykuł: Odpuść, kiedy czujesz się wykończony
Samopoznanie – kilka wskazówek
- Naprawdę poznać siebie. Gdy dobrze poznamy samych siebie, będziemy w stanie się zrozumieć, zaakceptujemy siebie samych i w tym momencie zaczynamy się rozwijać. Nie jest możliwe pokonać naszych słabości lub zmienić się na lepsze bez wykonania tego pierwszego kroku – samopoznania.
- Unikać przesadnego krytykowania siebie i nieustannego perfekcjonizmu. Skrajni perfekcjoniści czują się zawsze niezadowoleni. To z kolei generuje negatywne nastawienie.
- Dowiedziono, że osoby wiecznie niezadowolone częściej chorują i cierpią na migreny częściej, niż ludzie, którzy nauczyli się akceptować swoją sytuację.
- Aby wspierać swój rozwój, należy prowadzić pozytywny dialog wewnętrzny.
- Mówi się, że aby być szczęśliwym należy być gotowym na porażki. Tylko w ten sposób uczymy się, co jest ważne, a co nie.
Cele możliwe do osiągnięcia
To bardzo ważne, by skupiać się na naszych celach krok po kroku. Najpierw powinniśmy wizualizować cele mniejsze. W ten właśnie sposób, poprzez coś małego osiągniemy coś wielkiego.
Aby osiągnąć nasze wielkie cele, powinniśmy codziennie pracować nad osiągnięciem celów mniejszych. Najważniejsze to nie tracić nigdy naszej wewnętrznej motywacji.