Chcesz wzmocnić pamięć? Oto 8 prostych sposobów!

· Listopad 19, 2016
Zarówno regularna aktywność fizyczna, jak i odpowiedni odpoczynek to kluczowe warunku, które należy spełnić, jeżeli chcemy, by nasz mózg pracował sprawnie, a pamięć nie szwankowała.

Pamięć to złożone zdolności umysłu do rejestrowania, przechowywania i ponownego odtwarzania informacji, zjawisk, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. Mogą one zostać zmagazynowane długotrwale lub krótkotrwale. Jest to jedna z podstawowych funkcji, która dostarcza nam bazę danych i wiedzy, która pozwala nam zrozumieć otaczający nas świat i wydarzenia, którymi żyjemy.

Bez tej zdolności nikt nie byłby w stanie uczyć się, myśleć, wyrażać swoje pomysły, czy nawet wykonywać wiele podstawowych codziennych czynności, które są częścią życia.

Problem zaczyna się w momencie, gdy zapominamy, że tak samo, jak inne części ciała również mózg z biegiem czasu zaczyna szwankować, a wraz z nim i pamięć. Z upływem lat rozwijają się zaburzenia, które negatywnie wpływają na procesy pamięciowe, gromadzenie i odtwarzanie informacji.

Na szczęście jednak istnieje wiele sposobów i metod, które praktykowane regularnie od najmłodszych lat znacznie wzmocnią te procesy. Zdaniem ekspertów bez względu na wiek wszyscy są w stanie poprawić swoje zdolności do zapamiętywania, jeśli tylko rozpoczną ćwiczenie swojej prawej półkuli mózgu.

Dziś poznasz osiem wskazówek, których wdrożenie w życie o każdej porze dnia ochroni Twoją pamięć na dłużej. Koniecznie zacznij praktykować już dziś!

Jak zadbać o swoją pamięć?

1. Używaj nitki dentystycznej

Nitka dentystyczna

Na pewno zadasz sobie pytanie, co nitkowanie zębów może mieć wspólnego z pamięcią? Choć mogłoby się wydawać, że nic, codzienne stosowanie nitki dentystycznej i utrzymanie zębów w zdrowiu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia mózgu.

Biorąc pod uwagę płytkę nazębną i bakterie, które się na nich gromadzą, mogą być one niebezpieczne dla komórek mózgowych. Skutkiem tego jest natychmiastowa odpowiedź układu immunologicznego, który atakuje tętnice i uniemożliwia odpowiednie wchłanianie substancji odżywczych.

2. Wysypiaj się

Wysokiej jakości sen i odpowiedni odpoczynek są niezbędne do wzmocnienia procesów poznawczych. Mózg podczas odpoczynku utrwala istotne informacje i wspomnienia, natomiast pozbywa się tych, które uzna za odpady.

Spanie sześć lub mniej godzin może spowodować problemy z koncentracją, a w dłuższej perspektywie czasu zwiększa ryzyko wystąpienia demencji starczej i choroby Alzheimera.

3. Ćwicz i ruszaj się

Ćwiczenia

Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej są niezaprzeczalne, a w coraz większym stopniu zaznacza się ich pozytywny wpływ na stan mózgu. Codzienne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy krążenia krwi, dzięki czemu komórki mózgowe zostają odpowiednio dotlenione.

Dodatkowo poprzez regularne ruszanie się może zostać zwiększona przednia cześć hipokampu, co ma znaczący wpływ na ulepszenie pamięci przestrzenniej.

4. Pamięć a dziecięce zabawki

Dziecięce zabawki to doskonałe narzędzie do trenowania pamięci i mózgu oraz doskonalenia różnych umiejętności. Kostka Rubika jest przykładem rozrywki dla wszystkich grup wiekowych, gdzie rozwijane są umiejętności szukania i rozwiązywania problemów.

Sprawia to, że pamięć, umiejętności strategiczne i przestrzenne pracują w jednym czasie, a wszystko to prowadzi do wzmocnienia późniejszej zdolności do odtwarzania.

5. Czytaj książki

Czytanie ksiazki

Wyrobienie w sobie nawyku czytania nie tylko pomoże wyeliminować stres, ale i bez specjalnego wysiłku umożliwi doskonalenie i wzmacnianie umiejętności zapamiętywania. Czytanie wzbogaca wyobraźnię i mobilizuje mózg do pracy. Zmusza go do wizualizacji czytanych przez Ciebie wierszy książki.

6. Zapisz się do klubu karcianego

Dla tych, którzy wolą aktywniejszą formę spędzania czasu niż czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek doskonałym wyborem może być gra w karty. Zmuszają one do łączenia strategii z procesami pamięciowymi, a wszystko to zapobiega obumieraniu komórek mózgowych.

Rozgrywając partię gry karcianej, nieprzewidywalność zwiększa stopień aktywności mózgu i aktywuje pamięć poprzez szukanie odpowiednich alternatyw, które doprowadzą do zwycięstwa.

7. Zwiększ spożycie witaminy E

Witamina E

Produkty spożywcze bogate w witaminę E są niezbędne przy ochronie neuronów i komórek nerwowych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Przeciwutleniacz ten kojarzony jest z obniżeniem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i innych dolegliwości związanych z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Pokarmy, które zawierają witaminę E to:

8. Zwiększ spożycie kwasów omega-3

Innym składnikiem odżywczym, którego nie powinno zabraknąć w naszej diecie, jeżeli chcemy, by pamięć służyła nam przez długie lata, a mózg cieszył się sprawnością nastolatka to kwasy omega-3.

Te rodzaje zdrowego tłuszczu w tym wielonienasycony kwas dokozaheksaenowy (DHA) mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które chronią neurony i komórki nerwowe.

DHA to egzogenny kwas tłuszczowy, który znajdziemy na przykład w łososiu czy pstrągu. Uwzględnienie go w diecie zmniejsza prawdopodobieństwo utraty pamięci związanej z wiekiem i zapobiega poważnym upośledzeniom poznawczym.

Sumienne realizowanie wszystkich powyższych porad w skuteczny sposób pomoże zapobiec temu, że pamięć się pogorszy zarówno ta długo, jak i krótkoterminowa.

Spróbuj włączyć te czynności do swojej dziennej rutyny już dziś, popraw jakość swojego życia, a jednocześnie zatroszcz się również o swoją przyszłość !