Sadzenie i hodowla moringi - kompletny przewodnik

Dzielimy się z Tobą instrukcją krok po kroku, jak zasadzić moringę w domu i uzyskać jej korzyści. Czy wiesz, że ma ona właściwości odżywcze?
Sadzenie i hodowla moringi - kompletny przewodnik
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2023

Większość z nas słyszała o właściwościach liści moringi. Czy wiesz, że to drzewko idealnie nadaje się do sadzenia w domu? W tym artykule opowiemy Ci trochę o tym gatunku, a ponadto zagłębimy się w jego zalety i nauczymy Cię, jak o nie zadbać!

Chociaż jest to gatunek pochodzący z Indii, bardzo dobrze przystosowuje się do różnych rodzajów gleby i temperatur, więc drzewko z pewnością możesz uprawiać w domu.

Drzewko moringi

Moringa to drzewko znane również jako drzewo życia. Może osiągnąć do 10 metrów wysokości i znaczne ulistnienie. Zyskało ono światową sławę dzięki swoim właściwościom odżywczym.

Liście moringi są najczęściej używane w różnych preparatach. Są szeroko stosowane w tradycyjnej medycynie indyjskiej lub Ajurwedzie. Warunki naturalne, w których rośnie ten gatunek, charakteryzują się jednocześnie ciepłem i wilgocią.

Obszary jego największej dystrybucji to Ameryka, Afryka, Europa i Azja.

Oprócz liści jego właściwości znajdują się również w korzeniach, owocach i nasionach. Według niektórych artykułów moringa dostarcza 27% białka, a także witaminy A i C oraz minerały, takie jak żelazo, fosfor i wapń.

Sproszkowane liście moringi do naparów
Moringa jest używana na różne sposoby, jako suplement diety i naturalny środek. Jej liście można sproszkować. W takiej postaci jest sprzedawana do przygotowywania herbat.

Zalety

Ze względu na swój skład moringa jest produktem naturalnym, polecanym w medycynie naturopatycznej jako uzupełnienie leczenia różnych schorzeń. Według niektórych publikacji naukowych może być przydatna w następujących przypadkach:

  • Zmniejsza stany zapalne.
  • Poprawia zaburzenia żołądkowe, takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka.
  • Zmniejsza ból, dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym.
  • Zapobiega dysfunkcjom wątroby i nerek.
  • Przyspiesza tempo gojenia się skóry. Chociaż badania zostały przeprowadzone na zwierzętach, a nie na ludziach.

Sadzenie moringi w domu: przewodnik krok po kroku

Posadzenie moringi w domu to bardzo dobry pomysł, ponieważ jest to piękne drzewo, z którego można przyrządzać napary. Posiadając własne drzewo moringi, łatwiej Ci będzie skorzystać z jego właściwości odżywczych.

Jej uprawę można przeprowadzić na trzy sposoby:

  1. Kiełkowanie nasion.
  2. Siew sadzonek.
  3. Zacząć od rośliny w bardziej rozwiniętej fazie wzrostu.

Od czego więc zacząć?

Drzewko moringi
Istnieją trzy różne metody uprawy moringi w domu.

1. Kiełkowanie nasion

Pierwszym sposobem zasiania moringi w domu jest kiełkowanie jej nasion. Można je bez większych problemów nabyć w szkółkach lub sklepach specjalistycznych.

Gdy już je masz pod ręką, wykonaj następujące czynności:

  1. Umieść je w pojemniku z wodą na 24 godziny, aby zmiękczyć skorupkę.
  2. Przygotuj doniczkę, w której zamierzasz siać moringę lub wybierz zakątek ogrodu, w którym zasadzisz nasiona.
  3. Wykonaj otwór o głębokości 5 centymetrów i zwilż podłoże.
  4. Umieść tam nasiona, przykryj je i ponownie podlej.
  5. Przez pierwsze 10 dni będziesz musiał podlewać prawie codziennie. Kluczem jest utrzymanie gleby wilgotnej, ale nie podmokłej.
  6. Po tygodniu będziesz mógł zobaczyć kiełki, a po kolejnym tygodniu małe rosnące drzewko.
  7. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz wysiać kilka nasion moringi, powinieneś zostawić między nimi od 30 do 40 centymetrów odstępu.
  8. Jeśli jednak sadzisz w doniczce, powinna ona mieć co najmniej 30 centymetrów głębokości.

2. Sadzenie sadzonek moringi

Druga opcja sadzenia moringi obejmuje wykorzystanie jej sadzonki. Możesz je otrzymać od znajomego lub krewnego, który ma już drzewko.

Należy wykonać następujące czynności:

  1. Zidentyfikuj gałąź o długości 30 centymetrów i średnicy około 4 centymetrów na głównym pniu.
  2. Odetnij ją i posadź w doniczce lub w ogrodzie.
  3. Zapewnij w ziemi około 15 centymetrów głębokości, aby swobodnie umieścić tam sadzonkę.
  4. Po kilku dniach Twoje drzewko moringi wypuści korzenie i zacznie się wzmacniać.

3. Sadzenie małego drzewka moringa

Zamierzamy zakończyć ten przewodnik po sadzeniu drzewa moringi w domu ostatnią opcją. Kiedy mówimy o małej roślince, mamy na myśli taką, którą można kupić w szkółce. Możesz umieścić ją w doniczce lub bezpośrednio w ogrodzie.

Zwykle jest ono sprzedawane z ziemią i korzeniami, więc wszystko, co musisz zrobić, to zrobić odpowiedniej wielkości otwór i umieścić w nim roślinę wraz z ziemią, która otacza korzenie. Moringa może potrzebować trochę więcej podłoża, aby ostatecznie była twarda.

Podlewaj i tyle. Wkrótce zobaczysz, jak Twoja roślina zaczyna rosnąć i stawać się coraz silniejsza.

Zadbaj o swoją moringę, aby stała się źródłem życia!

Jako drzewo życia, moringa potrzebuje dodatkowej opieki, którą musisz zapewnić, aby rosła zdrowo. Zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów!

  • Ta roślina potrzebuje bezpośredniego światła.
  • Drzewo moringi wymaga lekkiej, piaszczystej gleby z dobrym drenażem.
  • Idealna temperatura wynosi od 22 do 35 stopni Celsjusza. Zawsze powinna być niższa niż 40°C.
  • Należy wykonywać coroczne przycinanie, aby nadać drzewku odpowiedni kształt, kontrolować wzrost i usuwać wszelkie suche gałęzie.
  • Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie podmokłe. Podlewaj więc w sposób umiarkowany.

Wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby posadzić moringę w domu i cieszyć się jej zaletami. Do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fahey, J. W. (2005). Moringa oleifera. A review of the medical evidence for its nutritional, therapeutic and prophylactic properties. Trees for Life Journal1(5), 1-15.
  • Fuentes Esparza, M; Quezada, T; Guzmán, S; Valdivia-Flores, A; Ortíz-Martínez, R. (2019). Efecto del consumo de Moringa oleífera sobre parámetros productivos y toxicológicos en pollos de engorde. Rev Mex Cienc Pecu. 10(4):1013-1026.
  • González Valenzuela, C. M., & Romero Mayorga, A. E. (2017). Comparación de actividad cicatrizante entre los aceites de las semillas de azadirachta indica y moringa oleífera en heridas cutáneas en ratas wistar (Doctoral dissertation, Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Químicas).
  • Kumbhare, M., & Sivakumar, T. (2011). Anti-inflammatory and analgesic activity of stem bark of Moringa oleifera. Pharmacologyonline3, 641-650.
  • Martínez-González, C. L., Martínez, L., Martínez-Ortiz, E. J., González-Trujano, M. E., Déciga-Campos, M., Ventura-Martínez, R., & Díaz-Reval, I. (2017). Moringa oleifera, a species with potential analgesic and anti-inflammatory activities. Biomedicine & Pharmacotherapy87, 482-488.
  • Soliman, M. M., Aldhahrani, A., Alkhedaide, A., Nassan, M. A., Althobaiti, F., & Mohamed, W. A. (2020). The ameliorative impacts of Moringa oleifera leaf extract against oxidative stress and methotrexate-induced hepato-renal dysfunction. Biomedicine & Pharmacotherapy128, 110259.
  • Villarreal Gómez, A; Ortega Angulo, K. (2014). Revisión de las características y usos de la planta moringa oleífera. Investigación & desarrollo vol 22, n° 2. págs. 309-330. issn 2011-7574 (on line).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.