Sadzenie karczochów w sezonie zimowym — o czym należy pamiętać?

Ogrody przydomowe zapewniają bardzo pożywne jedzenie. Ciesz się tym, co naturalne i zaplanuj sadzenie karczochów w sezonie zimowym.
Sadzenie karczochów w sezonie zimowym — o czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Karczoch to pokarm o wielu dobroczynnych właściwościach. Z tego powodu omówimy zagadnienie, jakim jest sadzenie karczochów w sezonie zimowym. Niektórzy zastanawiają się, jak to zrobić. Jeśli mieszkasz w odpowiednim klimacie i szukasz porad na ten temat, dowiedz się jak przygotować sadzenie karczochów w sezonie zimowym.

Po jej przybyciu w średniowieczu Hiszpania stała się jednym z głównych producentów tego warzywa. Karczoch łatwo rośnie o długich, mocnych liściach, nawet w przydomowym ogródku. Jednak, jak wszystko inne, musi być odpowiednio podlewany i przycinany. Tutaj powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.

Sadzenie karczochów — dlaczego brać pod uwagę?

W przypadku karczochów można jeść prawie całą roślinę. Jednak w preparatach najczęściej występuje niedojrzały pączek w środku. Jego właściwości odżywcze zawierają wapń, żelazo, magnez i potas.

Czy wiesz, co jest najlepsze? Dziś karczochy stały się bardzo wszechstronne. Rynek oferuje kilka prezentacji ułatwiających spożywanie tego warzywa. W rzeczywistości można go znaleźć w puszkach, mrożonych lub marynowanych. Jednak nic nie pasuje do smaku karczochów zimą!

Idealna pora

Świadomość idealnego sezonu na sadzenie karczochów jest niezbędna do osiągnięcia optymalnych rezultatów. Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że sadzenie różni się w zależności od strefy, wysokości, upału, opadów i rodzaju gleby:

  • Hiszpania i Włochy: Karczochy należy siać zimą. Październik i kwiecień to miesiące zbiorów.
  • Chile i Argentyna są naprzeciw Hiszpanii, więc od kwietnia do listopada to najlepsze miesiące na ich konsumpcję.
  • Stany Zjednoczone: Najwyższy sezon spożycia karczochów trwa od marca do maja.

Oto co powinieneś rozważyć. Zasadniczo istnieją dwa idealne sezony na uprawę karczochów. Jednym z nich jest jesień, która obejmuje październik, listopad i początek grudnia. Drugi zaś to wiosna, która przypada na koniec marca, kwiecień, maj i początek czerwca.

Karczochy w skrzyni
Każda półkula ma swój najlepszy sezon na sadzenie karczochów i uzyskanie produktu wysokiej jakości. Mając to na uwadze, najlepszymi miesiącami na zbiór karczochów są kwiecień i maj.

Najgorszy sezon

Najgorszy sezon na zbieranie i kupowanie karczochów to styczeń i luty na półkuli północnej. Z kolei w lipcu, sierpniu i wrześniu można dostać dobre karczochy, ale w bardzo wysokiej cenie. Nie zapominaj, że każde warzywo ma idealną porę do sadzenia i zbioru. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zbierzesz bardzo młode owoce, które mają tendencję do gorzkiego lub zbyt dojrzałego smaku.

Poradnik krok po kroku sadzenia karczochów w sezonie zimowym

W Hiszpanii karczochy sadzi się metodą nawadniania kropelkowego, niezależnie od tego, czy jest to sezon zimowy, czy nie. To sprawia, że warzywa są lepszej jakości. Rzućmy okiem na kilka innych wskazówek.

1. Znajdź odpowiednie miejsce

Pierwsze kroki dla rośliny karczocha są w dobrze przepuszczalnej glebie z dużą ilością naturalnego światła. Należy pamiętać, że jeśli gleba jest podmokła, zarówno korona, jak i system korzeniowy karczocha zostaną zniszczone.

Jeśli sadzisz karczochy w swoim ogrodzie, umieść je obok innych roślin, które nie konkurują o te same składniki odżywcze. Przykładami są groch, kapusta, słoneczniki i estragon.

2. Przygotuj glebę

Prawie wszystkie gleby nadają się na karczochy, ale niektóre są lepsze od innych. Upewnij się więc, że twoja gleba jest bogata w składniki odżywcze i dobrze przygotowana. Materia organiczna zwiększy Twoje zbiory wysokiej jakości karczochów.

Ściśnij ziemię, a następnie otwórz dłoń; jest to idealne rozwiązanie do sprawdzania jego tekstury. Dobrze przygotowana ziemia nie zlepi się pod wpływem siły ściskania, ale otwarcie dłoni też jej nie rozerwie. Wręcz przeciwnie, optymalna gleba powoli kruszy się w dłoni.

Jeśli znalazłeś wady w swojej glebie, to nie przejmuj się! Przygotuj ją w następujący sposób: wykop rząd na głębokość co najmniej 21 centymetrów i wypełnij kompostem na głębokość 13 centymetrów. Wymieszaj 45 kilogramów obornika na każde 30 metrów kwadratowych.

3. Posadź karczochy

Nasiona karczocha nie zawsze są zgodne z opisem na ich opakowaniu. Chociaż wyhodowanie ich z nasion nie jest misją niemożliwą do wykonania, trwa to dłużej, niż podział korzeni. Rozważ najpierw zasianie nasion karczocha w słoiku i odczekanie 60 dni lub dłużej, aż sadzonka wykiełkuje i odrośnie, zanim przeniesiesz ją do ogrodu.

Z drugiej strony podział korzeni trwają mniej dni i są dostępne w szkółkach. Podczas sadzenia należy pamiętać, że wymagają one więcej miejsca, ponieważ rosną karczochy. Posadź rośliny w znacznej odległości od siebie ze wszystkich stron, aby temu zapobiec. Zapewni to również miejsce na podlewanie, nawożenie i zbiory bez przeszkód.

4. Oszukaj rośliny karczocha

Jeśli widzisz niekorzystne wyniki przy rocznych karczochach, powinieneś je oszukać. W tym celu w marcu i kwietniu wystawić sadzonki na chłodne temperatury. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej zera, powinieneś schronić je w szklarni.

Woda w karczochach jest niezbędna do wytworzenia delikatnych pąków. Staraj się je stymulować. Spróbuj użyć dyszy obrotowej do głębokiego nawadniania i podlewaj 1-3 razy w tygodniu, w zależności od pogody. W przypadku bardzo gorącego lata pąki karczocha mogą szybko się otworzyć i zamienić w kwiaty. Możesz to obejść dzięki nawadnianiu z góry, aby utrzymać temperaturę w ryzach.

5. Zapewnij specjalny nawóz

Nawożenie grządki karczochów specjalnym nawozem zapewnia dobry początek sadzenia, pełne niezbędnych składników odżywczych. Zbilansowany pokarm roślinny należy podawać co dwa tygodnie w okresie wegetacji.

6. Zbierz karczochy

Weź nóż i odetnij od podstawy pąka na dwa centymetry. Po zebraniu centralnego pąka na roślinie wykiełkują mniejsze, bardzo delikatne i smaczne pąki boczne.

7. Przycinanie rośliny jest ważne

Po skończonych zbiorach karczochów należy przyciąć roślinę. To pomaga mu być gotowym na nadejście kolejnego sezonu. Aby to zrobić, po prostu odetnij łodygę rośliny kilka centymetrów nad ziemią. Następnie umieść grubą ściółkę z liści lub słomy na łodydze, aby chronić ją przed mrozem.

Rozważ następujące kroki, aby przyciąć swoją roślinę karczocha:

  1. Odetnij górną część, jedną trzecią długości od podstawy głowy.
  2. Usuń dwie zewnętrzne warstwy liści otaczających łodygę.
  3. Za pomocą nożyc kuchennych odetnij ostre końcówki każdego z pozostałych zewnętrznych liści.
Nawożenie gleby i sadzenie karczochów
Możliwe jest posiadanie karczochów w przydomowym ogródku, jeśli uregulujesz ich ekspozycję na określone temperatury.

8. Podziel rośliny

Jeśli roślina karczocha ma pięć lat, jest uważana za dojrzałą. Każda roślina karczocha wytwarza pędy, które zaczynają gromadzić się na oryginalnej roślinie. Tak więc w tym przypadku sugeruje się, aby oddzielić niektóre z tych pędów co kilka lat. Wybierz ukorzeniony pęd, pokrój go nożem ogrodniczym lub wykop łopatą.

Sadź karczochy zimą

W Hiszpanii karczochy zbiera się zwykle w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chcesz wiedzieć, jak je sadzić, rozważ wcześniej znalezienie odpowiedniego miejsca, przygotowanie gleby i zapewnienie dobrego nawozu. Sadzenie karczochów zimą nie jest zadaniem niemożliwym. Jak każdy element ogrodnictwa, po prostu wymaga poświęcenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.