Jak rzucić palenie w naturalny sposób?
Każdy, kto choć raz próbował rzucić palenie z pewnością wie, że nie jest to łatwe. Siła przyzwyczajenia i nałogu jest bowiem większa niż chęć zrezygnowania z palenia papierosów.
Tysiące ludzi na całym świecie szukają skutecznego sposobu jak rzucić palenie i tym samym poprawić jakość swojego życia.
Jak rzucić palenie w naturalny sposób?
Palenie papierosów powoduje wiele groźnych chorób, w tym nowotwory płuc, jamy ustnej, gardła czy przełyku. Nałóg ten wpływa również negatywnie na nerki, pęcherz, trzustkę i układ krwionośny.
Za wszystkie te problemy zdrowotne odpowiedzialne są zawarte w papierosach toksyczne substancje, które wdycha nie tylko sam palący, ale i osoby w jego otoczeniu.
Osoby pragnące rzucić palenie często boją się możliwych efektów ubocznych towarzyszących rezygnowaniu z nałogu. Oczywiście nie da się ukryć, że rzucanie palenia nie jest proste, jednak uciążliwe objawy odstawienia nikotyny prędzej czy później ustąpią.
Wiele zależy od psychiki i silnej woli danej osoby. Jeśli Ty też chciałbyś rzucić palenie przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka naturalnych sposobów na to, jak pozbyć się tego niezdrowego nawyku!
Lukrecja
Gdy dopada Cię ochota, by zapalić, sięgnij po kawałek korzenia lukrecji. Jest to świetny sposób, gdyż doskonale imituje nawyk trzymania papierosa, a dodatkowo wzmaga niechęć do tytoniu.
Co więcej lukrecja posiada także właściwości, które pomogą Ci oczyścić organizm z toksyn.
Przeczytaj również: Napary oczyszczające nasze ciało
Słonecznik
Ziarna słonecznika to świetna przekąska, która pomoże Ci zwalczyć kompulsywną potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Możesz jeść ziarna słonecznika same lub jako dodatek do różnych przepisów. Chociaż mają one działanie “uzależniające”, ich jedzenie jest naprawdę zdrowe.
Rumianek
Napary z rumianku także pomogą Ci rzucić palenie. Aby przygotować herbatę rumiankową dodaj łyżeczkę rumianku do szklanki wrzącej wody, pozostaw do zaparzenia i pij dwa razy dziennie.
Waleriana
Waleriana ma działanie kojące oraz uspokajające, dzięki czemu jest doskonałym lekarstwem na zachcianki i skołatane nerwy osoby pragnącej rzucić palenie.
Przygotuj napar z waleriany, dodając 15 g korzenia tej rośliny do wody i pozostaw na noc do zaparzenia lub wybierz walerianę w kapsułkach. Jej właściwości pozwolą Ci się zrelaksować i poprawią jakość Twojego snu.
Soki z owoców i warzyw ułatwią ci rzucić palenie
Owoce i warzywa nie tylko ograniczą Twoją chęć sięgnięcia po papierosa, ale także pomogą Ci oczyścić organizm i zwalczyć głód nikotynowy. Dzięki owocom i warzywom zwalczysz groźne wolne rodniki oraz pozbędziesz się toksyn odkładających się w Twoim ciele rzez ten niezdrowy nawyk.
Jeśli chcesz rzucić palenie, zacznij od regularnego picia własnoręcznie przygotowanych soków owocowych z dodatkiem warzyw takich jak marchew, seler, cebula czy szpinak.
Imbir
Kolejnym naturalnym lekarstwem, które pomoże Ci zwalczyć nałóg palenia jest imbir. Aby powstrzymać się przed zapaleniem papierosa, wystarczy rzuć kawałek korzenia imbiru.
Ma on dość intensywny ostry smak, jednak pamiętaj, że naprawdę warto wypróbować ten sposób.
Przeczytaj również: Napój imbirowy – wypróbuj przepis na zdrowie
Czosnek pomaga rzucić palenie
Czosnek to roślina o niezwykłych właściwościach oczyszczających, a dodatkowo może pomóc Ci także zerwać z paleniem. Aby wykorzystać czosnek do walki z nałogiem, należy zjadać 2 ząbki czosnku na pusty żołądek. Następnie 2 ząbki czosnku i szklankę soku z cytryny przed obiadem, a później 2 przed kolacją.
Jest to doskonały sposób, by rzucić palenie, jednak nie jest on zalecany osobom z niskim ciśnieniem krwi ani osobom zażywającym leki przeciwzakrzepowe.
Owies
Owies, a zwłaszcza woda owsiana, ma wiele zalet dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o oczyszczenie Twojego organizmu ze szkodliwych substancji.
Wodę owsianą wykorzystuje się w wielu dietach odchudzających. Jednak jej właściwość usuwania wolnych rodników może być przydatna także, gdy chcemy przestać palić.
Aby przygotować wodę owsianą, dodaj 2 łyżki stołowe mielonego owsa na szklankę wody, zagotuj i jedz po posiłkach. Złagodzi to również efekty uboczne, które możesz odczuwać, gdy decydujesz się rzucić palenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Glover, M., & McRobbie, H. (2016). Smoking Cessation. In International Encyclopedia of Public Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00412-4
- Burki, T. K. (2016). Smoking and mental health. The Lancet Respiratory Medicine. https://doi.org/10.1016/S2213-2600(16)30109-6