Rzęsa Mankai: jakie są jej zalety?

Rzęsa Mankai ma wysoką zawartość wysokiej jakości białka. Czy może zastąpić mięso w diecie wegańskiej? Przyjrzymy się.
Rzęsa Mankai: jakie są jej zalety?

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2023

Rzęsa to grupa roślin wodnych, które mogą mieć pewne korzyści zdrowotne. Są to pokarmy pochodzenia roślinnego o wysokiej zawartości białka, dlatego nazwano je „klopsikami warzywnymi”. Z tej okazji porozmawiamy w szczególności o jednej odmianie, którą jest rzęsa Mankai.

Spożycie warzyw morskich czyli alg znacznie wzrosło w ostatnich latach. Często spotyka się ludzi, którzy jedzą je osobno lub włączają do swoich kulinarnych przepisów.

To orientalny zwyczaj, który stopniowo rozprzestrzenia się także w krajach zachodnich. Odmiana, o której dzisiaj będziemy mówić, rzęsa Mankai, pochodzi z Izraela.

Właściwości odżywcze rzęsy Mankai

Z żywieniowego punktu widzenia rzęsa Mankai wyróżnia się zawartością białka. Pomimo tego, że nie ma strawności zbliżonej do białek zwierzęcych, posiada wszystkie niezbędne aminokwasy, co odróżnia je od innych białek roślinnych. W rzeczywistości niektóre badania naukowe postulują, że może zastąpić mięso, ponieważ dostarcza również witaminy B12.

Ponadto rzęsa Mankai stanowi również źródło mikroelementów, takich jak żelazo, jod i cynk. Wprowadzenie jej do diety poprawia parametry krwinek czerwonych, co może pomóc w walce z anemią.

Na koniec należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość błonnika. Substancja ta nie jest trawiona, chociaż ulega fermentacji w jelicie. Pobudza perystaltykę jelit, którajest kluczem do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Błonnik jest bardzo przydatny dla mikroflory jelitowej. Badanie in vitro z 2021 r. wykazało, że rzęsa Mankai moduluje bakterie obecne w okrężnicy, które wykorzystują tę substancję do wytwarzania korzystnych związków nie tylko w jelitach, ale także w całym metabolizmie.

Korzyści dla organizmu

Omówmy korzyści płynące z regularnego spożywania rzęsy Mankai. Co mówi na ten temat nauka?

Rzęsa Mankai i cukrzyca.
U osób z problemami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, spożywanie rzęsy może być korzystne.

1. Poprawia kontrolę glikemii

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Diabetes Care , rzęsa mankai jest przydatnym pokarmem pomagającym obniżyć indeks glikemiczny po posiłkach. Okazuje się to bardzo istotne, gdy celem jest poprawa kontroli cukrzycy.

2. Zwiększa uczucie sytości

Osoby, które stosowały preparat z wodorostów we wspomnianych badaniach, również szybciej osiągały sytość poposiłkową. Uczucie sytości przy mniejszym spożyciu zmniejsza późniejszą konsumpcję kalorii i może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała.

Rzęsa Mankai ma znaczną ilość błonnika, jak wspomniano powyżej. W istocie substancja ta zwiększa uczucie sytości, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w European Journal of Clinical Nutrition.

Dlatego jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko podjadania między posiłkami.

3. Pomaga zapobiegać problemom z tarczycą

Podobnie jak wiele innych rodzajów owoców morza, rzęsa Mankai ma wysoką zawartość jodu. Wykazano, że ten składnik odżywczy ma kluczowe znaczenie w regulacji funkcjonowania tarczycy, zapobiegając rozwojowi związanych z nią patologii.

Mimo to należy zachować szczególną ostrożność co do ilości spożywanych wodorostów. Nadmiar prowadzi do odwrotnego efektu. Według opisów przypadków klinicznych u osób nadużywających warzyw morskich może rozwinąć się nadczynność tarczycy.

4. Zmniejsza ryzyko anemii

Rzęsa Mankai jest bardzo dobrym pokarmem do wprowadzenia w kontekście diety wegańskiej, ponieważ jest źródłem witaminy B12 i żelaza. Ma uzupełniać dietę i zapobiegać postępowi anemii. Wykazano, że nawet u osób, które już chorują, glony są środkiem wspomagającym leczenie.

Przepisy z rzęsą Mankai

Pokarm ten jest dostępny w wyspecjalizowanych sklepach, najczęściej w formie sproszkowanej. Można go używać do robienia koktajli, batonów energetycznych lub chleba. Można też z niego przyrządzać napary i dodawać do sałatek.

Rzęsa Mankai.
Istnieje kilka preparatów z rzęsy Mankai, które można znaleźć na rynku i które wchodzą w skład wielu przepisów.

Koktajl

Do przygotowania smoothie z rzęsy najlepiej połączyć kilka zielonych warzyw z wodą. W przepisie można uwzględnić spirulinę, szpinak i marchewkę. Wszystko ubija się do uzyskania półpłynnej konsystencji.

Sałatki

Istnieją dwa sposoby użycia rzęsy mankai w sałatkach. Albo jako dodatkowy składnik, w taki sam sposób jak inne warzywa, albo w formie pasty sporządzonej z proszku mankai. Niewiele jest jednak sklepów, w których taka pasta jest dostępna.

Rzęsa Mankai to pokarm, który należy włączyć do zdrowej diety

Rzęsa Mankai to pokarm odpowiedni dla zdrowej diety; doskonale nadaje się do wprowadzenia w kontekście zbilansowanego planu odżywiania. Jednak rzadko jest spożywany w krajach zachodnich, ponieważ jest dostępny tylko w wyspecjalizowanych sklepach lub w Internecie.

Mimo to jest to dobra opcja dla osób na diecie wegańskiej, gdyż pomaga zwiększyć dzienne spożycie witaminy B12. Dzięki tej strategii znacznie zmniejszasz ryzyko anemii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.