Ruta zwyczajna: poznaj jej wszystkie tajemnice

Ruta zwyczajna jest uprawiana w celu zmniejszenia stresu oraz stanów niepokoju. Jeśli zauważysz, że zaczyna więdnąć może być to związane z pochłanianiem złej energii z otoczenia.
Ruta zwyczajna: poznaj jej wszystkie tajemnice

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ruta zwyczajna to gatunek byliny, dziś uprawianej w ogródkach jako roślina ozdobna. Znalazła ona zastosowanie w zielarstwie i medycynie naturalnej, ale oprócz tego przypisuje się jej istotne znaczenie w kulturze i świecie ezoteryki.

W dzisiejszym artykule dowiemy się, jakie tajemnice kryje ruta, jak ją uprawiać, i jak korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Ruta zwyczajna – dowiedz się o niej wszystkiego!

Ruta graveolens L. to aromatyczna, wieloletnia roślina charakteryzująca się drobnymi żółtymi kwiatami. Dobrze czuje się w suchym śródziemnomorskim klimacie.

Dziś możemy spotkać ją w wielu gospodarstwach i ogródkach domowych, chociażby ze względu na silny zapach, który odstrasza szkodniki, insekty i wszelkie owady.

Wiele starożytnych cywilizacji uprawiało tę roślinę, a nawet uważało ją za świętość. Rzymianie na przykład uprawiali ją po to, by później zawsze mieć ją przy sobie, kiedy musieli odwiedzać więźniów.

Wierzono, że chroni ona przed rzucanymi złymi urokami. Chińczycy używali jej w celu odgonienia złych myśli. Celtyccy magowie uważali, że ruta oprócz tego, że ma moc uzdrawiania, może służyć także jako ochrona przed czarami.

Ruta

Była świętością również dla Żydów, Egipcjan i Babilończyków, którzy twierdzili, że jest ona darem od bogów.

W Ameryce Aborygeni używali rutę do odprawiania miłosnych czarów. Wierzyli oni, że naświetlenie łodygi rośliny światłem księżyca, a późniejsze wręczenie jej ukochanej osobie umożliwia zdobycie jej serca na zawsze.

Kiedy i jak uprawiać rutę zwyczajną?

Mówi się, że ruta jest dużo bardziej wydajna zarówno na płaszczyźnie leczniczej, jak i ezoterycznej, jeżeli zostanie najpierw zabrana z cudzego ogrodu, następnie zasadzona, a później pielęgnowana i używana przez jedną i tę samą osobę.

Uważa się, że energia tej osoby na zawsze pozostanie w jej liściach i łodydze. Poniżej kilka wskazówek, jak uprawiać rutę.

  • Nie sadź rośliny, jeżeli masz zły nastrój, czujesz przygnębienie, złość czy też stres.
  • Ruta nie powinna być sadzona przez kobietę podczas menstruacji.
  • Jeżeli roślina zostanie posadzona tylko i wyłącznie z ciekawości, bez prawdziwej wiary w jej właściwości nie przyniesie żadnych rezultatów i korzyści.
  • Lubi dobrze naświetlone miejsca i umiarkowaną ilość wody.

Może Cię to zdziwi, ale istnieją dwie postacie tej rośliny, tj. męska i żeńska. Mężczyzna z dużymi liśćmi powinien zostać posadzony z lewej strony ogrodu, natomiast kobieta z małymi listkami po stronie prawej.

Nie zasadzaj rośliny w miejscu, w którym mają zwyczaj przebywać koty lub zrób to jeżeli chcesz się ich pozbyć, lub by przestały załatwiać swoje potrzeby w tym miejscu. Ruta pomoże odstraszyć również żaby.

Jeżeli zauważysz, że roślina zaczyna wysychać lub zanikać, nie martw się i nie próbuj jej ratować. Jest to wyraźny znak, że pochłania ona to, co negatywne ze środowiska zapewniając tym samym dobrobyt.

Miłość

Ruta i jej lecznicze właściwości

Ruta jest używana w medycynie naturalnej od wieków. Oto niektóre z jej dobroczynnych właściwości i zastosowań.

  • Wzmacnia tętnice i ściany żył oraz chroni naczynia włosowate. Jest pomocna przy obrzękach spowodowanych żylakami i przy zaburzeniach krążenia oraz zapobiega krwotokom wewnętrznym.
  • Korzystnie wpływa na trawienie, zapobiega ciężkości w żołądku oraz zgadze i niestrawności. Zmniejsza gazy i pobudza wydzielanie żółci. Zalecane jest spożywanie jej po posiłku w wypadku przejedzenia.
  • Ma właściwości przeciwskurczowe, dlatego nadaje się do łagodzenia kolek, biegunek i skurczów żołądka.
  • Korzystna podczas menstruacji. Zwiększa przepływ krwi w macicy, dlatego niezalecana jest w przypadku ciąży, gdyż może powodować poronienie.
  • Zmniejsza objawy stresu, nerwowości, niepokoju i bezsenności. Ma działanie uspokajające.
  • Łagodzi ból powstały na skutek uderzeń. Zmniejsza również stany zapalne w chorobach reumatycznych i zapaleniach stawów.
  • Pomaga stracić na wadze, zmniejsza retencję płynów w organizmie oraz pobudza uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej.

Należy pamiętać, że spożywanie ruty zwyczajnej w zbyt dużych ilościach może być toksyczne, co również tyczy się olejków z tej rośliny, które głównie stosowane są do leczenia zewnętrznego. Do przygotowania używa się nie więcej niż dwunastu liści ruty na jeden litr wody. Wszystko należy zagotować, a następnie przecedzić i pić do dwóch filiżanek dziennie.

Ruta i jej magiczne właściwości

Jeżeli wierzysz w cudowne działanie rośliny i chcesz przyciągnąć dobre wibracje do swojego domu lub pracy, możesz skorzystać z zalet ruty.

  • Ochrona — jedna z najbardziej rozpowszechnionych właściwości ruty. Chroni ona przed konfliktami, zazdrością. Tworzy swojego rodzaju płaszcz ochronny dla osoby, która ją posadziła.
  • Przyciąga pozytywne zjawiska — sprawia, że w życiu zaczynają pojawiać się odpowiednie osoby, rzeczy i sytuacje. Może to być parter, jak i nowa propozycja pracy.
  • Leczy — jak wspomnieliśmy wcześniej, korzystnie wpływa na leczenie wielu chorób i dolegliwości.
  • Łagodzi negatywne emocje — jeżeli czujesz, że żyjesz w środowisku przepełnionym negatywnymi emocjami, wibracjami i wiadomościami, ruta na pewno się przyda i pochłonie to, co negatywne i złe w Twoim otoczeniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parray SA et al., Ruta graveolens: from Traditional System of Medicine to Modern Pharmacology: an Overview. American Journal of PharmTech Research 2012
  • Funk, J. L., & Vitousek, P. M. (2007). Resource-use efficiency and plant invasion in low-resource systems. Nature. https://doi.org/10.1038/nature05719
  • Abbott, L. B., Lepak, D., & Daniel, D. L. (2007). Vegetative and Reproductive Phenology of African Rue (Peganum harmala) in the Northern Chihuahuan Desert. The Southwestern Naturalist. https://doi.org/10.1894/0038-4909(2007)52[209:VARPOA]2.0.CO;2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.