Roztwór do oczu z oksymetazoliną - ważne informacje
Preparaty z oksymetazoliną do oczu działają miejscowo i wywołują skurcz naczyń krwionośnych spojówek. Z technicznego punktu widzenia oksymetazolina jest lekiem sympatykomimetycznym o bezpośrednim działaniu i aktywności agonisty receptorów α-adrenergicznych. Zwężenie naczyń następuje wskutek bezpośredniego działania leku na receptory α-2a śródbłonka naczyniowego.
Substancja charakteryzuje się szybkim działaniem, które następuje w ciągu kilku minut po aplikacji. Efekt utrzymuje się stosunkowo długo, nawet do sześciu lub więcej godzin po podaniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych w postaci ponownego przekrwienia jest stosunkowo niewielkie.
W dzisiejszym artykule przedstawimy informacje na temat leków z oksymetazoliną, ich działania i wpływu na organizm człowieka.
Leki do oczu z oksymetazoliną – jak je stosować
Wspomniany lek służy do objawowego łagodzenia efektu zaczerwienienia oczu. Lekarze przepisują go więc w przypadkach lekkiego podrażnienia oczu z powodu alergii, zmęczenia i innych czynników.
Optymalna dawka dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia wynosi jedną lub dwie krople co osiem godzin. Preparat wkrapla się do worka spojówkowego podrażnionego oka. Aby prawidłowo zaaplikować roztwór, odciągnij górną i dolną powiekę, podważając je i wpuść kroplę na dolną powiekę, patrząc w górę i w bok.
Uważaj, żeby nie dotknąć zakraplaczem oka. Nie dotykaj też go palcami. Staraj się trzymać oko otwarte i nie mrugać przez kilka sekund. Jeśli objawy utrzymują się po trzech dniach stosowania preparatu, należy przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem.
Preparaty z oksymetazoliną do oczu – przeciwwskazania
Preparatów z oksymetazoliną do oczu nie należy stosować w przypadkach nadwrażliwości na substancję czynną, którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu lub inne sympatykomimetyki.
Ponadto substancji nie powinny stosować osoby z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania oraz osoby, które mają genetyczne predyspozycje do tego schorzenia. Stosowanie tych preparatów nie jest zalecane u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem, chorobami sercowo-naczyniowymi, hiperglikemią i niedoczynnością tarczycy.
Środki ostrożności podczas stosowania preparatów z oksymetazoliną
Częste lub długotrwałe stosowanie może prowadzić do większego wchłaniania leku i mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane. Szczególną ostrożność powinno się zachować w następujących przypadkach:
- Występowanie dławicy piersiowej lub przyjmowanie digoksyny,
- leczenie lekami przeciwdepresyjnymi,
- osoby z nadciśnieniem tętniczym przyjmujące metyldopę,
- przyjmowanie fenotiazyny,
- osoby z chorobami prostaty,
- ciężki stan zapalny oka,
- osoby poniżej 18 roku życia.
Należy pamiętać, że osoby, którzy nadużywają preparatów z oksymetazoliną do oczu mogą rozwinąć zależność. Wówczas może dojść do przewlekłego przekrwienia, które ustępuje jedynie po zastosowaniu preparatu.
Ponadto, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, przed użyciem substancji musisz je wyjąć. Odczekaj około 15 lub 20 minut przed ponownym włożeniem soczewki do zakroplonego oka.
Nie ma danych na temat tego, czy oksymetazolina ma negatywny wpływ u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ponadto lekarze wciąż nie ustalili, czy oksymetazolina przenika do mleka matki. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwe wchłanianie ogólnoustrojowe.
Przeczytaj również: Suche oczy – 6 alternatywnych i naturalnych metod leczenia
Skutki uboczne
Istnieje możliwość sporadycznego wystąpienia pewnych skutków ubocznych po zastosowaniu oksymetazoliny do oczu, takich jak podrażnienie i ból oka.
Ponadto nadmierne lub długotrwałe stosowanie może prowadzić do ogólnoustrojowego wchłaniania i nadmiernej stymulacji ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Może dojść do paradoksalnej depresji, zapaści sercowo-naczyniowej, wstrząsu, a nawet śpiączki.
Może również wystąpić zahamowanie funkcji OUN, takich jak senność, obniżona temperatura ciała, niedociśnienie, bezdech i utrata przytomności.
Przeczytaj także: Opuchnięte powieki? Oto 5 skutecznych metod
Interakcje oksymetazoliny do oczu
Interakcje farmakologiczne podczas stosowania oksymetazoliny do oczu mogą wystąpić w następujących sytuacjach:
- U osób, które obecnie lub wcześniej (w ciągu ostatnich dwóch tygodni) przyjmowały trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inhibitory monoaminooksydazy lub metylodopę.
- U osób leczonych fenotiazyną lub lekami przeciwastmatycznymi, takimi jak adrenergiczne leki rozszerzające oskrzela.
- W przypadku stosowania wielu roztworów do oczu w tym samym okresie należy odczekać co najmniej 5 minut między podaniem każdego rodzaju kropli do oczu.
- Należy pamiętać, że po otwarciu pojemnika przydatność preparatu do użycia wynosi 28 dni. Jeśli jednak chcesz zachować krople na dłużej, trzymaj je z dala od światła i w temperaturze poniżej 28 stopni.
Podsumowanie
Oksymetazolinę w kroplach do oczu stosuje się w celu łagodzenia objawów zaczerwienienia oczu. Nie używaj preparatu dłużej niż trzy dni. Jeśli po tym okresie stosowania nie zauważysz widocznej poprawy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Flores Valdez, N. (2013). EndotElina-1: vasoconstrictor intrínseco del endotelio vascular EndothElin-1: intrinsic vasoconstrictor vascular endothelial. REVISTA.
-
Montalvo, R. V. (2001). Artículo de Revisión IRRITACIÓN OCULAR : MODELOS ALTERNATIVOS. Rev Cubana Farm.
-
(2001). Irritación ocular: Modelos alternativos. Revista Cubana de Farmacia.