Roztocza - jak sobie z nimi poradzić?
Roztocza są główną przyczyną alergii, na które cierpi coraz więcej osób. Roztocza uwielbiają żyć w wilgotnym środowisku i pojawiają się najczęściej jesienią. W tym artykule podamy ci kilka wskazówek na to, jak pozbyć się roztoczy z domu i zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się.
Zapewne osoby uczulone na roztocza znają niektóre z tych środków zapobiegawczych, ale dla pozostałych mogą być one zaskoczeniem i pomogą dostrzec znaczącą poprawę po ich zastosowaniu.
Jak zwalczyć roztocza? – Pozbyć się nadmiernej wilgotności z pomieszczeń
Jak już wspomnieliśmy, roztocza żyją w wilgotnym środowisku, więc pierwszym krokiem powinna być ocena, czy w naszym domu może występować nadmierna wilgotność (ze względu na klimat, na pogodę lub miejsce położenia).
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że tak się właśnie dzieje, możemy zastosować osuszacze powietrza, naturalne lub elektryczne, rozmieszczając je w różnych częściach domu.
Przeczytaj również: Oczyścić powietrze z bakterii w domu – jak to zrobić?
Wietrzyć codziennie pomieszczenia
Roztocza rozwijają się najszybciej w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak pościel, kołdra, sofa, zasłony, pluszowe zabawki, materace, poduszki, dywany, itd. Większość z tych rzeczy jest niezbędna, ale nad posiadaniem niektórych z nich warto się
Dlatego też zalecamy codzienne wietrzenie pomieszczeń, pozwalając nawet, jeżeli to możliwe, aby słońce świeciło wprost na miejsca narażone na występowanie roztoczy.
Czyścić octem z rozmarynem, by zabić roztocza
Ocet z rozmarynu przygotujemy bardzo łatwo. Należy pozostawić kilka świeżych gałązek rozmarynu w zalewie z octu na tydzień, po czym możemy go używać jako środka dezynfekującego i domowego, naturalnego środka czystości.
Do czyszczenia należy użyć szmatki nawilżonej octem i przecierać nią meble. Mieszanka sprawdzi się równie dobrze także do mycia podłóg.
Używać dyfuzorów z olejkami eterycznymi
Dyfuzory zapachowe nie tylko pozwalają nam wypełniać pomieszczenia pięknymi zapachami, ale też w sposób naturalny zwalczają roztocza. W tym wypadku polecamy takie zapachy olejków jak:
- Cytryna
- Cynamon
- Trawa cytrynowa
- Mięta pieprzowa
- Drzewo herbaciane
- Rozmaryn
- Lawenda
Jeżeli nie posiadamy dyfuzora, możemy dodać kilka kropelek olejku do wody i za pomocą butelki z atomizerem rozpylić je po całym domu w ciągu dnia.
Kupując olejki eteryczne powinniśmy się upewnić, że są one dobrej jakości i pochodzą z roślin, a nie są tylko olejkami zapachowymi bez żadnych właściwości.
Oczyszczać powietrze za pomocą roślin doniczkowych
Ekonomicznym i naturalnym sposobem na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu jest umieszczenie tam niektórych roślin doniczkowych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie rośliny wybieramy.
Niektóre z nich bowiem zamiast pomóc nam w oczyszczaniu powietrza, będą nam je dodatkowo zanieczyszczały. W tym wypadku musimy poszukać roślin oczyszczających powietrze, którymi są:
- Dypsis lutescens (palma z rzędu arekowców). Jest to roślina, która oczyszcza powietrze w ciągu dnia. Powinniśmy zatem często czyścić jej liście, bo na nich właśnie zbierają się zanieczyszczenia. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Przystosowuje się do słabego oświetlenia i małej wilgotności.
- Sansewieria gwinejska (roślina z rodziny myszopłochowatych). Roślina ta zmienia dwutlenek węgla w tlen w ciągu nocy, więc jest idealna do umieszczenia jej w sypialni.
- Epipremnum złociste (wiecznie zielone pnącza z rodziny obrazkowatych). Jest to roślina bardzo odporna, idealnie przystosowana do przebywania w pomieszczeniu, nie musi mieć bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.
- Innymi roślinami doniczkowymi, które możemy wybrać są: zielistka Sternberga, bluszcz, fikus, difenbachia.
Cotygodniowe sprzątanie, by wyeliminować roztocza
Cotygodniowe czyszczenie wspomnianych wcześniej przedmiotów zapobiegnie występowaniu roztoczy. Zrobić to możemy za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do płukania i octu z rozmarynem. Idealny scenariusz zakłada wysuszyć oczyszczone przedmioty na słońcu lub za pomocą suszarki.
Oczywiście nie możemy też zapomnieć o czyszczeniu raz na jakiś czas sofy, krzeseł czy dywanów.
Przeczytaj również: Rośliny, które oczyszczają powietrze w Twoim domu
Akarycydy – środki roztoczobójcze
Na rynku istnieje sporo środków, które przeznaczone są do zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się roztoczy. Ich cena jest już znacznie wyższa niż naturalnych środków, które możemy przygotować w domu.
Ale jeżeli bardzo cierpimy z powodu alergii wywołanych przez roztocza, powinniśmy zainwestować przynajmniej w te niezbędne środki. Możemy na przykład zaopatrzyć się w poszewki i prześcieradło roztoczobójcze.
Należy również pamiętać, że wiele z tych środków roztoczobójczych, które są dostępne (farby przeciwgrzybiczne, oczyszczacze powietrza), nie do końca działają. Najlepiej jednak samemu się przekonać i spróbować ich we własnym domu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cui Y. When mites attack: domestic mites are not just allergens. Parasit Vectors. 2014 Aug 29;7:411. doi: 10.1186/1756-3305-7-411. PMID: 25175486; PMCID: PMC4158066.
- Fernández-Duro B, Álvarez-Castelló M, Mateo-Morejón M, et al. Ácaros del polvo como alergenos ocupacionales en dos panaderías de La Habana, Cuba. Revista Alergia México. 2014; 61(4): 281-287.
- Li L, Qian J, Zhou Y, Cui Y. Domestic mite-induced allergy: Causes, diagnosis, and future prospects. Int J Immunopathol Pharmacol. 2018;32:2058738418804095. doi:10.1177/2058738418804095
- Miller, J. D. (2019, December 1). The Role of Dust Mites in Allergy. Clinical Reviews in Allergy and Immunology. Humana Press Inc. https://doi.org/10.1007/s12016-018-8693-0
- Mayo Clinic. (2019). Dust mite allergy, Patient Care & Health Information. Accessed April 4, 2020 from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/symptoms-causes/syc-20352173
- National Asthma Education and Prevention Program Expert Panel Report 3: Guidelines for the Diagnosis and Management of Asthma. Rockville, MD. National Heart, Lung, and Blood Institute, US Dept of Health and Human Services; 2007. NIH publications 08-4051
- Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center. (n.d.). How to control dust mites. Accessed April 4, 2020 from http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=28&pid=28&gid=000111
- Saad el-Z, Hussien R, Saher F, Ahmed Z. Acaricidal activities of some essential oils and their monoterpenoidal constituents against house dust mite, Dermatophagoides pteronyssinus (Acari: Pyroglyphidae). J Zhejiang Univ Sci B. 2006;7(12):957–962. doi:10.1631/jzus.2006.B0957
- Wilson JM, Platts-Mills TAE. Home Environmental Interventions for House Dust Mite. J Allergy Clin Immunol Pract. 2018 Jan-Feb;6(1):1-7. doi: 10.1016/j.jaip.2017.10.003. PMID: 29310755; PMCID: PMC6474366.
- Yu SJ, Liao EC, Tsai JJ. House dust mite allergy: environment evaluation and disease prevention. Asia Pac Allergy. 2014 Oct;4(4):241-52. doi: 10.5415/apallergy.2014.4.4.241. Epub 2014 Oct 29. PMID: 25379484; PMCID: PMC4215436.