Rozmowa z dziećmi o rozwodzie - co wziąć pod uwagę

Rozmowa z dziećmi o rozwodzie nie jest łatwa, ale zrobienie tego we właściwy sposób może pomóc im zrozumieć, wyrazić siebie i iść naprzód. Dzielimy się z Wami kilkoma kluczami w tym zakresie.
Rozmowa z dziećmi o rozwodzie - co wziąć pod uwagę
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Rozmowa z dziećmi o rozwodzie jest niezwykle istotna. Kilkadziesiąt lat temu dzieci rozwiedzionych rodziców stanowiły mniejszość i częściej cierpiały z powodu zagubienia, dezorientacji i napiętnowania. Dzisiaj rozwód jest bardziej powszechną rzeczywistością, ale to wcale nie ułatwia asymilacji. Dlatego chcielibyśmy podzielić się z wami kilkoma wskazówkami, które sprawią, że rozmowa z dziećmi o rozwodzie przebiegnie sprawniej.

Nawet jeśli twoje dzieci już wiedzą o separacji małżeńskiej i doświadczyły tego w swoim bliskim otoczeniu, doświadczenie zmiany we własnej rodzinie będzie bolesne. Rozstanie wpłynie na dziecko i zmieni jego życie, ale nie musi to być traumatyczne wydarzenie. W dużej mierze będzie to zależeć od umiejętności komunikacyjnych i inteligencji emocjonalnej rodziców.

Ważna jest wiedza o tym, jak podejść do wiadomości i odpowiednio ją przekazać, a także towarzyszyć procesowi asymilacji. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, te wskazówki mogą się przydać.

1. Rozmowa z dziećmi o rozwodzie – kiedy?

Ważne jest, aby nie przekazywać informacji dzieciom, dopóki rozwód nie będzie nieodwołalną decyzją. Czasami wątpliwości przychodzą i odchodzą, a to, co wydawało się nieuniknioną separacją, kończy się nową szansą. Przeżywanie tych wzlotów i upadków może być bardzo mylące dla dzieci i młodzieży. Więc poczekaj, aż będziesz całkowicie zdecydowany, zanim zaczniesz rozmowę.

Kiedy już zdecydujesz, wybierz odpowiedni czas, kiedy możesz być sam i spokojny. Prowadź rozmowę w domu, ponieważ jest to dla dzieci bezpieczne miejsce. Rozmawiaj ze wszystkimi dziećmi w tym samym czasie. Wyeliminuj czynniki rozpraszające, takie jak telewizja czy telefony komórkowe i spójrz im w oczy. Możesz zadbać o kontakt fizyczny, zwłaszcza jeśli dzieci są bardzo małe.

To bardzo dobry pomysł, żeby oboje rodzice byli obecni w rozmowie i żebyście pokazali zjednoczony front. To przyniesie dzieciom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zobaczą, że mogą nadal ufać wam obojgu.

Ojciec z synkiem
Jeśli tylko jeden rodzic jest tym, który rozmawia z dziećmi, to bardziej zachęca to do wyobrażenia niezgody, a nie do poczucia bezpieczeństwa u dzieci.

2. Co powiedzieć o przyczynach zerwania?

To naturalne, że dzieci chcą poznać powody, dla których ich rodzice się rozwodzą. W tym przypadku najwłaściwszą rzeczą do zrobienia jest szczera odpowiedź. Odpowiedz jednak panując nad sobą, i pamiętając, że jesteście ich głównym punktem odniesienia. Nie muszą słyszeć obwiniania, oskarżeń ani wyrzutów.

Możesz wyjaśnić, że w tym momencie bycie parą nie jest dla was najlepszą opcją. Powiedz im, że próbowałeś sprawić, by związek działał, ale czasami życie razem jest skomplikowane i to jest najlepsza decyzja dla wszystkich. Weź również pod uwagę wiek dzieci, aby dostosować język i wyjaśnienia do ich zdolności rozumowania.

3. Wyjaśnij, jak rozwód wpłynie na ich życie

Rozmawiając z dziećmi o rozwodzie, bardzo ważne jest, abyś wyjaśnił, w jaki sposób wpłynie to na ich życie na poziomie praktycznym. Co się stanie i kiedy? Należy zająć się takimi kwestiami, jak miejsce, w którym będą mieszkać, ile czasu spędzą z każdym rodzicem i czy zmienią szkołę, zajęcia lub rutynę.

Posiadanie odpowiedzi na tego typu pytania przed rozmową jest ważne, aby przekazać jasność nowej sytuacji, a nie pozostawić ich w morzu wątpliwości i niepewności. Wyjaśnij, że weźmiesz pod uwagę ich opinię na temat podziału czasu, ale one nie muszą wybierać ani się tym martwić. Wy, dorośli, zdecydujecie. Powinny także wiedzieć, że zrobisz wszystko, co możliwe, aby nie zakłócić ich życia i codziennej rutyny.

4. Zapewnij ich o swojej bezwarunkowej miłości

Jeśli w tej sytuacji jest jedno ważne przesłanie, to jest to bezwarunkowa miłość. Zapewnij dzieci, że oboje je kochacie bezwarunkowo i że to się nie zmieni. Upewnij się, że wiedzą, że nadal mogą na was oboje liczyć we wszystkim, czego potrzebują i że będziecie u ich boku, nawet jeśli już nie mieszkacie razem.

Mogą się tego obawiać, tak jak skończyła się wasza miłość do siebie, tak samo będzie z waszą miłością do nich. Dlatego konieczne jest potwierdzenie i zapewnienie ich, że nadal będą otrzymywać miłość, obecność i wsparcie od was obojga. Upewnij się, że wiedzą, że nadal jesteś ich rodzicami i będziecie współpracować, aby dać im to, co najlepsze.

5. Nie pozostaw ich z poczuciem winy

Może to być dla ciebie trudne do zrozumienia, ale wiele dzieci ma tendencję do obwiniania się, gdy ich rodzice się rozwodzą. Zakładają, że stało się tak, ponieważ źle się zachowali, popełnili błąd lub nie wykonali zadania. Tak więc nawet jeśli twoje dzieci tego nie werbalizują, zapewnij je, że decyzja nie ma z nimi nic wspólnego, że są cudowne i że jest to kwestia dorosłych i par.

Zobacz też: Wychowanie bez ojca – jak stawić czoła wyzwaniom?

6. Pozwól im wyrazić swoje emocje

Rozmowa z dziećmi o rozwodzie może wywoływać mieszane i nieoczekiwane reakcje. Niektóre dzieci są bardzo dotknięte, podczas gdy inne wydają się zupełnie obojętne. Mechanizmy obronne każdego dziecka mogą być bardzo różne i nie jest to łatwa do przyswojenia wiadomość. Więc przede wszystkim bądź cierpliwy.

Dzieci muszą mieć możliwość wyrażania swoich emocji, niezależnie od tego, czy są wściekłe i wściekłe, zdezorientowane czy smutne. Być może trzeba będzie odłożyć rozmowę na później. Ważne jest, aby ich szanować i nie tłumić ich uczuć.

Dobrze jest również, abyście jako rodzice mogli wyrazić, jak się czujecie za sprawą zmiany. To nie umniejsza twojego autorytetu. Wręcz przeciwnie, okazywanie wrażliwości pomoże dzieciom dostrzec, że naturalne jest posiadanie i wyrażanie emocji. Możesz zapytać ich, jak się czują i czy jest coś konkretnego, co chciałyby wiedzieć. Należy jednak również zwracać uwagę na ich niewerbalny język, ponieważ werbalizacja może być dla nich trudna.

Pokłóceni rodzice i córka
Priorytetowe traktowanie dobra dzieci powinno być regułą w przypadku rozwodów, choć niestety nie zawsze jest to przestrzegane.

7. Po rozmowie z dziećmi o rozwodzie towarzysz im

Na koniec pamiętaj, że ta rozmowa będzie dopiero początkiem. To pierwszy kontakt z nadchodzącą zmianą. Twoje dzieci będą musiały wrócić do tematu później, zgłaszać problemy w miarę ich pojawiania się lub wyrażać swoje emocje, gdy się z nimi pogodzą. Prowadź nowe rozmowy w miarę upływu dni i miesięcy. Przygotuj się również na te spontaniczne, które mogą się pojawić.

Krótko mówiąc, rozmowa z dziećmi o rozwodzie nie jest łatwa. To zagmatwana i bolesna sytuacja dla wszystkich. Jednak planując z wyprzedzeniem tę przemowę, pokazując zjednoczony front, a przede wszystkim oferując dzieciom miłość i poczucie otuchy, łatwiej będzie przełknąć pigułkę. To będzie dopiero początek, ale położy podwaliny pod zrozumienie, że ani miłość, ani rodzina się nie skończyły, po prostu się zmienią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolaños, I. (2015). Custodia compartida y coparentalidad: una visión relacional. Psicopatología Clínica Legal y Forense15(1), 57-72.
  • Cantón, J, Cortés, M. R., & Justicia, M. D. (2002). Las consecuencias del divorcio en los hijos. Psicopatología Clínica Legal y Forense2(3), 47-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.