Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe: na czym polega i jakie są jego zalety?

Problemy z poruszaniem się i ból można niwelować stosując terapie rozluźniania mięśniowo-powięziowego, techniki, które dotyczą określonych obszarów ciała otoczonych powięzią.
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe: na czym polega i jakie są jego zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2022

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe może pomóc złagodzić ból po urazie. Opiera się na masażach manualnych, które stymulują dotknięty obszar i wspomagają ruch powięzi mięśniowej pod skórą.

Technika ta jest również znana jako indukcja mięśniowo-powięziowa i jest stosowana przez fizjoterapeutów lub masażystów w celu przywrócenia funkcjonalności tkanek. Wpływa bezpośrednio na układ ruchu i rozciąga się na resztę ciała, łagodząc w ten sposób dyskomfort poprzez ucisk i rozciąganie.

Co to jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?

Przed wyjaśnieniem zasad techniki należy wspomnieć, czym jest powięź. Jest to tkanka otaczająca mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i wnętrzności, a także organy łączące umożliwiając ich działanie biomechaniczne.

Według artykułu opublikowanego w Cuban Journal of Biomedical Research, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe ułatwia mobilność, krążenie komórkowe i elastyczność tkanek w obliczu skurczów spowodowanych stresem, urazami i brakiem aktywności. W efekcie powstają punkty bólowe, które, nieleczone, mogą przejść w stan przewlekły.

Przy takiej diagnozie specjaliści często stosują rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Podczas zabiegu mechanicznie aktywują tkankę w celu uwolnienia napięcia i złagodzenia dyskomfortu, zarówno w określonym punkcie, jak i na odległych obszarach.

Wywierają lekki, przedłużony nacisk, zwykle stosując też rozciąganie i ruch. Ma to na celu usunięcie ograniczeń funkcjonalnych poprzez stymulację kolagenu i jego właściwości.

Mięśnie pleców
Powięź pokrywa mięśnie i narządy, dając poczucie jedności strukturom, poprzez połączenie miękką tkanką.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również artykułu: Jak wykonać masaż relaksacyjny?

Części ciała, które można leczyć tą techniką

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe może pomóc w radzeniu sobie z drętwieniem części ciała, które pozostają nieruchome przez długi czas lub których często używamy. Dotyczy to na przykład głowy, szczęki, szyi, mięśni czworogłowych, ramion, pleców, bioder, stóp i łydek.

Wiele bólów stawów lub mięśni jest wynikiem kontuzji, napięcia i szybkiego rytmu życia. Ponadto mają również związek z ruchami fizjologicznymi, które pozostają niezauważone, takimi jak rozszerzanie się płuc podczas oddychania.

Technikę powięziową często stosuje się w leczeniu fibromialgii, bólu krzyża, migreny, zapalenia ścięgien, blizn pourazowych i pooperacyjnych, sztywności spowodowanej zaburzeniami neurologicznymi, urazów kręgosłupa szyjnego a także przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. W każdym razie nie jest to jednak podejście pierwszej linii. Powinna być zawsze terapeutycznym uzupełnieniem konkretnych zaleceń lekarskich.

Jakie korzyści daje rozluźnianie mięśniowo-powięziowego

Największą korzyścią jest optymalna mobilność ciała dzięki rozluźnieniu pewnych punktów spustowych. Technika utrzymuje ciało w dobrej kondycji; poprawia się lepsze krążenie, a przewody limfatyczne eliminują toksyny.

Inne korzyści płynące z rozluźnienia mięśniowo-powięziowego są następujące:

  • Całkowicie odpręża organizm.
  • Układ ruchu odzyskuje swoją funkcjonalność.
  • Łagodzi dyskomfort związany z takimi stanami jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i twardzina.
  • Równoważy układ mięśniowo-szkieletowy.
  • Poszerza zakres ruchu.
  • Minimalizuje napięcie i stres.

W przypadku zabiegów rozluźniania powięzi pacjent odczuwa również globalną ulgę. Z tego powodu często stosuje się je jako uzupełnienie rozgrzewek sportowych wraz z techniką rolera piankowego. Wchodzą również w zakres oferty w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Po co myć twarz octem jabłkowym? Poznaj korzyści

Przeciwwskazania rozluźniania mięśniowo-powięziowego

Przed sesjami ekspert ocenia pacjenta w celu ustalenia ćwiczeń. Jednak nie każdy jest kandydatem do tego zabiegu.

Przeciwwskazania dotyczą osób, które przyjmują antykoagulanty lub cierpią na zaburzenia metaboliczne, a także złamania, tętniaki i osteoporozę. Zabiegu nie stosuje się również w przypadku otwartych ran, oparzeń, gorączki, chorób zakaźnych lub w przypadku ciąży.

Oprócz ośrodków fizjoterapii, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe można wykonywać w domu prostymi metodami, zawsze na podstawie wskazówek oświadczonego lekarza. Chociaż dostępne są samouczki online, właściwą rzeczą jest zlecenie zabiegu profesjonaliście.

Jak odbywa się sesja?

Sesje nie przekraczają 1 godziny i składają się z wyjaśnionych poniżej kroków:

  1. Ocena: jest to test statyczny i dynamiczny pacjenta sprawdzający stan układu powięziowego i określający zmiany chorobowe.
  2. Rozgrzewka: fizjoterapeuta, masażysta lub kręgarz przygotowuje powięź palcami, dłońmi i łokciami.
  3. Rozciąganie: długie, miękkie i utrzymywane w czasie ruchy manualne, które rozciągają i uwalniają powięź bez forsowania.

Stosuje się techniki powierzchowne lub głębokie. Do tych pierwszych należą ślizgi w kształcie litery J, które zwiększają ruch skóry, ślizgi poprzeczne do włókien oraz ślizgi podłużne wykonywane palcami, łokciami lub kostkami.

Natomiast głębokie ruchy wykonuje się w płaszczyznach poprzecznych, ze skrzyżowanymi rękami, oraz w kierunku czaszkowo-krzyżowym, czyli od głowy do stóp.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Używanie rollera piankowego jest pomocnym i wszechstronnym sposobem uzupełnienia tego zabiegu, ponieważ istnieje wiele różnych ruchów, które można wykonać tym przedmiotem.

O czym należy pamiętać przy rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym

Indukcja mięśniowo-powięziowa jest bardziej skuteczna w połączeniu z neurodynamiką, osteopatią i globalną reedukacją postawy. Twój fizjoterapeuta będzie wiedział, które z nich są najbardziej odpowiednie dla Twojego stanu.

Pamiętaj też, aby ustalić liczbę sesji zgodnie z napięciem powięzi, bólem i punktami spustowymi. Najczęściej zabieg odbywa się raz w tygodniu i łącznie 6 razy. Każda sesja trwa 1 godzinę, ale jeśli ból jest silny, możliwe jest osiągnięcie 3 godzin.

Dla większej skuteczności wskazane jest picie dużej ilości wody. Pamiętaj ponadto, że napięcie lub ból są spowodowane nie tylko urazami; emocje, stres i kontuzje również można leczyć tą metodą.

Nie jest to zabieg estetyczny, a tym bardziej masaż modelujący sylwetkę. Ktokolwiek stosuje tę metodę, musi posiadać odpowiednie przygotowanie i wykonywać ją w specjalistycznych gabinetach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.