Rośliny lecznicze na niestrawność - poznaj cztery najlepsze rozwiązania!
Rośliny lecznicze na niestrawność to świetny sposób na naturalne podejście do medycyny. Prawdopodobnie zdarzyło Ci się już wcześniej szukać rozwiązań na złagodzenie niestrawności. Może to wynikać z faktu, że za dużo jesz, jakiś produkt spowodował podrażnienie żołądka lub masz osłabiony układ trawienny.
W tym artykule podzielimy się wiedzą, które rośliny lecznicze na niestrawność działają najlepiej. Przekażemy Ci także kilka prostych i skutecznych wskazówek. W ten sposób będziesz mógł złagodzić dyskomfort trawienny dzięki naparom roślinnym lub ekstraktom.
Rośliny lecznicze na niestrawność
1. Imbir
Przez swoje liczne właściwości zdrowotne imbir jest produktem leczniczym, który należy spożywać codziennie. Chociaż jest to świetny środek moczopędny i oczyszczający, dzisiaj skupimy się na jego zdolnościach do łagodzenia niestrawności.
Spożywanie imbiru, zarówno świeżego, jak i suszonego, skutecznie zmniejsza dyskomfort jakim są wzdęcia, bóle brzucha, nudności i biegunka. Jest to również świetny pomysł w przypadku wrzodów żołądka. Możesz go spożywać w formie herbaty lub soku, a także dodawać do różnych potraw, aby poprawić ich smak i swoje trawienie.
2. Zielona herbata
Zawarte w herbacie katechiny mają wiele właściwości, w tym łagodzenie dyskomfortu spowodowanego przez gazy.
To starożytna roślina lecznicza, która dziś jest niezwykle popularna na całym świecie. Zielona herbata jest przeciwutleniaczem i ma właściwości przeciwzapalne.
Herbata jest rośliną leczniczą, która promuje dobre trawienie, zwalcza gazy i łagodzi uczucie ciężkości po jedzeniu. Co więcej, regularnie spożywana pomaga również zapobiegać próchnicy zębów i obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Należy wziąć jednak pod uwagę, że zielona herbata zawiera kofeinę, co oznacza, że jest to napar stymulujący. Może także zapobiegać wchłanianiu żelaza, dlatego nie zaleca się jej spożywać z posiłkami.
Dowiedz się więcej: Utrata wagi z zieloną herbatą – 3 efektywne strategie
3. Mięta
Mięta to znany napar, który stosuje się w celu łagodzenia niestrawności. Wiele osób spożywa ją po posiłku, często w połączeniu z miętą polej. Badania pokazują, że napary z tej rośliny mogą rozluźnić przewód pokarmowy.
Miętę można również znaleźć w olejkach eterycznych do stosowania miejscowo lub doustnie. Są one jednak bardzo drażniące w czystej postaci, dlatego należy je stosować ostrożnie – odpowiednio rozcieńczone i w odpowiedniej dawce.
Ponadto, mięta może negatywnie wpływać na osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym.
4. Cynamon
Wystarczy dodać odrobinę cynamonu do posiłków lub napojów, aby cieszyć się jego zaletami każdego dnia.
Cynamon to kolejna roślina lecznicza na niestrawność. Jest on stosowany już od czasów starożytnych. Pomaga zmniejszać stan zapalny, zwalcza wolne rodniki, obniża poziom cukru we krwi i naturalnie stymuluje organizm.
Jeśli chodzi o przewód pokarmowy, cynamon może pomóc złagodzić niestrawność i dyskomfort powodowany przez wrzody żołądka. Wspomaga także funkcjonowanie wątroby i zapobiega pasożytom jelitowym i bardzo powszechnemu Helicobacter pylori.
Na poziomie leczniczym i trawiennym zalecamy wybór cynamonu cejlońskiego. Możesz spożywać go w formie naparu lub ekstraktu, a także dodawać do swoich posiłków. Jest on bardzo powszechny we wszystkich rodzajach słodyczy i deserów. Co więcej, cynamon jest doskonałą przyprawą do gulaszu, mięs, sosów, dań smażonych itp.
Może Cię zainteresuje: Cynamon i imbir – napój pomagający pozbyć się kaszlu
Jak złagodzić niestrawność – wskazówki
Oprócz przyjmowania roślin leczniczych w celu złagodzenia niestrawności, możesz również stosować się do poniższych wskazówek.
- Dokładnie przeżuwaj swoje jedzenie i staraj się jeść w zrelaksowany, powolny sposób.
- Nie łącz wielu różnych produktów w jednym posiłku.
- Nie jedz deseru w porze lunchu; zostaw sobie słodkie potrawy na śniadanie lub przekąskę.
- Jeśli objawy utrzymują się i stają się coraz intensywniejsze, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne nietolerancje pokarmowe.
Teraz znasz już niektóre rośliny lecznicze, które mogą pomóc w trawieniu i naturalnie zapobiegać niektórym typowym dolegliwościom. Te ostatnie wskazówki mogą być bardzo przydatne, szczególnie jeśli często cierpisz na zgagę, wzdęcia, bóle gazowe lub ból brzucha.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Koo, M. W. L., & Cho, C. H. (2004). Pharmacological effects of green tea on the gastrointestinal system. European Journal of Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.ejphar.2004.07.023
- McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1936
- Kundu, S., Ghosh, R., Choudhary, P., & Prakash, A. (2014). Health benefits of various Indian culinary herbs and comparative statistical analysis for organoleptic properties of Indian teas by using analysis of variance (ANOVA). International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences.