Rośliny do chłodzenia domu w czasie upałów - 10 przykładów
Nadchodzi gorący sezon i wszelkie działania mające na celu ochłodzenie domu są mile widziane. Dlatego w tym artykule opowiemy Ci o roślinach domowych, które Ci w tym pomogą. Okazy te nie tylko pomagają stworzyć chłodniejsze, ale także zdrowsze środowisko. Poznaj najlepsze rośliny do chłodzenia domu.
Co więcej, niektóre z nich przyczyniają się nawet do eliminacji substancji toksycznych, które zwykle obecne są w powietrzu, a nie są widoczne gołym okiem. Nie wspominając już o tym, że pełnią one funkcję dekoracyjną, ponieważ dodają koloru i życia Twoim przestrzeniom. Poniżej opisujemy rośliny do chłodzenia domu w czasie upałów.
Rośliny do chłodzenia domu – odkryj je już teraz
Wprowadzenie roślin do dekoracji domu ma wiele zalet. Nie tylko upiększają one przestrzeń życiową, ale także przyczyniają się do dobrego samopoczucia psychicznego i eliminacji ewentualnych zanieczyszczeń z powietrza. Ponadto niektóre gatunki idealnie nadają się do utrzymywania chłodu w upalne dni.
Tutaj opowiemy Ci o 10 roślinach domowych, które są bardzo przydatne do chłodzenia domu. Uwzględnimy także małe rośliny do mieszkań i studiów, które nie mają dużo miejsca, a także inne duże, które idealnie nadają się do większych przestrzeni.
Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojego domu i koniecznie poszukaj ich w lokalnym sklepie. Będziesz zachwycony!
1. Zielistka
Trawka lub zielistka (Chlorophytum comosum L.) to jedna z roślin, która nie tylko pomaga ochłodzić dom, ale także sprzyja eliminacji substancji toksycznych obecnych w powietrzu.
Dzieje się tak, ponieważ jako źródło energii wykorzystuje formaldehyd i inne związki, takie jak dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, toluen, dym papierosowy i amoniak, co zapewnia świeższe i czystsze powietrze.
Jest to jednak roślina niewielka, gdyż zazwyczaj nie przekracza 60 centymetrów wysokości. Pełni funkcję dekoracyjną. Jej zielone liście mają jasne paski na krawędziach, które przyciągają wiele uwagi. W upalne dni należy ją częściej podlewać.
2. Rośliny do chłodzenia domu – figowiec
Kolejną rośliną, którą możesz wykorzystać do chłodzenia domu jest drzewo kauczukowe lub ficus Elastica, jeden z tych dużych gatunków, który bardzo dobrze potrafi ozdobić przestronne wnętrza.
Podobnie jak zielistka usuwa formaldehyd i zatrzymuje wilgoć w otoczeniu. Dzięki temu w czasie upałów Twój dom będzie znacznie chłodniejszy.
Najlepsza część? Figowiec jest dość wytrzymały. Wymaga obfitego oświetlenia, ale nie bezpośredniego światła słonecznego. Podlewanie jest umiarkowane, nawet latem – wystarczy dwa razy w tygodniu.
3. Pothos
Roślina pothos (Epipremnum aureum) jest łatwa w pielęgnacji, szczególnie w cieplejszych porach roku, ponieważ wymaga dużej ilości bezpośredniego światła słonecznego.
Oprócz schładzania powietrza dzięki wysokiemu współczynnikowi transpiracji roślina ta znana jest ze swojej zdolności do „biooczyszczania” powietrza poprzez usuwanie toksyn, takich jak formaldehyd.
Uważamy, że zainteresuje Cię również ten artykuł: Klimatyzacja – 6 konsekwencji dla zdrowia
4. Rośliny do chłodzenia domu – sansewiera
Sansevieria Trifasciata, zwana także językiem teściowej, to jedna z roślin, którą warto mieć ze względu na jej wysoką zdolność oczyszczania powietrza. Dzieje się tak dlatego, że skutecznie absorbuje ona toksyny obecne w powietrzu, takie jak benzen, formaldehyd i trójchloroetylen.
Proces ten odbywa się w nocy, dzięki czemu będziesz cieszyć się świeżym i zdrowym środowiskiem, szczególnie rano. Opieka nad rośliną jest minimalna; nie wymaga ona bezpośredniego nasłonecznienia, a podlewanie powinno odbywać się co 20 dni.
5. Aloes
Aloes ma dużą zdolność uwalniania tlenu, dzięki czemu korzystnie wpłynie na atmosferę w Twoim domu. Aby tak się stało, należy jednak chronić jego liście przed kurzem.
Aloes sprawi, że nie tylko będziesz cieszyć się świeższym powietrzem, ale także zyskasz leczniczego sprzymierzeńca na oparzenia i nawilżenie skóry. To roślina ceniąca światło; podlewanie zaleca się co 15 do 20 dni.
6. Rośliny do chłodzenia domu – palma bambusowa
Palma bambusowa to jedna z tych roślin, która polecana jest do domów z wysokimi sufitami, gdyż może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jeśli chodzi o rośliny do chłodzenia domu, to idealna opcja.
Roślina ta znajduje się na tej liście ze względu na swoje piękno oraz fakt, że pomaga oczyszczać powietrze i utrzymywać wilgotność środowiska. Jego pielęgnacja jest minimalna, choć aby spełnić to zadanie wymaga obfitego podlewania.
7. Paproć
Istnieje niezliczona ilość gatunków paproci, ale łączy je jedna wspólna cecha: zdolność do pochłaniania wilgoci w środowisku, w którym żyją. Co więcej, przyczyniają się do oczyszczania powietrza. Sprzyjają eliminacji substancji zanieczyszczających, takich jak ksylen i benzen.
Można je ustawiać na wysokich terenach i świetnie prezentują się w wiszących donicach, gdyż w ten sposób najlepiej można docenić ich piękno.
8. Drzewo cytrynowe
Wśród roślin odświeżających dom znajduje się drzewo cytrynowe – drzewo, które może rosnąć w doniczce i w pomieszczeniach zamkniętych. Dodaje świeżości do domu, wytwarzając sporo tlenu w porównaniu do innych roślin i wypełniając powietrze cytrusowym zapachem.
Aby roślina dobrze spełniała swoje zadanie, podłoże musi być odpowiednio nawożone.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zminimalizować wpływ klimatyzacji na skórę?
9. Spathiphyllum – skrzydłokwiat
Spathiphyllum lub skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, której kwiaty są wysoko cenione. Ma dużą zdolność wychwytywania substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, trichloroetylen i benzen. Ale to nie wszystko, pochłania również nadmiar wilgoci i chroni Twój dom przed pleśnią.
Zaleca się ekspozycję rośliny na źródło światła, choć nie bezpośrednio. Idealnie, gleba powinna być wilgotna, dlatego podlewanie należy powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu.
10. Rośliny do chłodzenia domu – laur
Wawrzyn to coś więcej niż roślina. To mały krzew, który można przechowywać w doniczce i w pomieszczeniu. Przydaje się nie tylko do aromatyzowania potraw; utrzymuje również świeże powietrze i odstrasza owady, takie jak komary i muszki.
Jeśli jednak trzyma się go w pomieszczeniu, należy go regularnie podlewać. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie oświetlonej przestrzeni, do której nie dociera jednak bezpośrednie światło słoneczne. Laur wymaga dobrego systemu drenażowego.
Czy wiesz, że rośliny mogą ochłodzić Twój dom, gdy jest gorąco?
Nie jest tajemnicą, że rośliny pomagają regulować temperaturę i oczyszczać powietrze, szczególnie w dużych miastach, przesiąkniętych zabudową i zanieczyszczeniami powodowanymi przez środki transportu.
Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie roślin domowych. Oprócz odświeżania i schładzania domu chronią one także także środowisko przed toksycznymi związkami szkodliwymi dla zdrowia. Wybierz jedną lub kilka roślin z tej listy, którą Ci podaliśmy! Będą świetnie wyglądać w domu, a Ty zaczniesz oddychać świeższym i zdrowszym powietrzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al Qassimi, N., & Jung, C. (2022). Impact of air-purifying plants on the reduction of volatile organic compounds in the indoor hot desert climate. Frontiers in built environment, 7. https://doi.org/10.3389/fbuil.2021.803516
- Castro, L., & Catherine, E. (2019). Especies ornamentales y silvícolas con potencial biodepurante y mitigante de la contaminación atmosférica y de olores ofensivos, emitidos por los sistemas de explotación pecuaria. https://repository.unad.edu.co/handle/10596/28320
-
Deng, L., & Deng, Q. (2018). The basic roles of indoor plants in human health and comfort. Environmental science and pollution research international, 25(36), 36087–36101. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30387059/
- García Martínez, P. F. (2017). Evaluación de Chlorophytum comosum como bioindicador y fitorremediador de la contaminación atmosférica presente en los espacios interiores de la Universidad de Pamplona, en Pamplona Norte de Santander, Colombia [Trabajo de Grado Pregrado, Universidad de Pamplona]. Repositorio Hulago Universidad de Pamplona. http://repositoriodspace.unipamplona.edu.co/jspui/handle/20.500.12744/705
- Rosas, W. (2018) Eficiencia de la planta Lengua de Suegra (Sansevieria trifasciata)para la fitoremediación de los gases interiores (CO, SO2, NO2)presentesen la I.E.P Isaac Newton. Escuela profesional de ingeniería ambiental. [Trabajo de Grado Pregrado, Universidad César Vallejo].
- Velasco Santamaría, T. M., & Zúñiga Navarrete, M. D. (2020). Diseño de un sistema de biodepuración de aire basado en el sensado químico de compuestos orgánicos volátiles en ambientes interiores. Universidad de las Fuerzas Armadas ESPE. Carrera de Ingeniería en Electrónica, Automatización y Control.