Jak wyeliminować wełnowce z roślin

Dowiedz się, jak naturalnie i skutecznie eliminować wełnowce. Błyskawicznie przywrócisz roślinom zdrowy wygląd!
Jak wyeliminować wełnowce z roślin

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2023

Szkodniki w ogrodach i sadach przyprawiają o ból głowy. Problem polega na tym, że jeśli nie wykryjemy ich na czas, rozprzestrzeniają się i infekują wszystkie rośliny, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. W tym artykule przyjrzymy się, jak wyeliminować wełnowce w prosty i skuteczny sposób.

Ten szkodnik jest jednym z najczęściej występujących, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka sposobów na jego wyeliminowanie. Zostań do końca i naucz się tych metod.

Czym są wełnowce i jak można je rozpoznać?

Nazwa naukowa tego szkodnika to Planococcus citri i jest znany również jako „czerwiec mączysty”, a jego wygląd przypomina kłębki bawełny. Owad ten występuje na różnych gatunkach roślin, preferując drzewa cytrusowe i warzywa. Istnieje kilka rodzajów wełnowców, takich jak między innymi wełnowiec żebrowany, długoogoniasty i cytrusowiec.

Należy do grupy szkodników polifagicznych.

Wełnowce ma owalny kształt i są pokryte białą lub żółtawą substancją. Odżywiają się wysysając soki z roślin, które atakują.

W ten sposób roślina słabnie, a wełnowiec staje się silniejszy. Nie tylko pobiera pokarm z rośliny, ale także ułatwia namnażanie się wirusów i grzybów.

Samce i samice wełnowców różnią się między sobą i mają bardzo różne funkcje. Samica jest większa i wydziela białawą substancję, aby chronić jaja, których może znieść do 2000. Samiec natomiast jest mniejszy, żyje bardzo krótko i praktycznie jedyną jego funkcją jest zapłodnienie samicy.

Ich obecność na roślinach jest bardziej powszechna w miesiącach letnich i wiosennych. Jednym z głównych problemów jest to, że bardzo trudno jest je wykryć na wczesnym etapie wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ zwykle znajdują się na tych częściach rośliny, które nie są bardzo widoczne.

Cochinillas algodonoosas en una planta.
Wczesne wykrycie tego szkodnika poprawia rokowanie rośliny.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Usuwamy wszy – 5 domowych sposobów

Jak wyeliminować wełnowce za pomocą naturalnych pestycydów

Najpierw będziesz musiał wykryć obecność szkodników. Jeśli zauważysz, że roślina ma żółte liście, traci kwiaty i owoce oraz ma zły wygląd ogólny, prawdopodobnie jest zainfekowana. Ponadto wełnowce przyciągają mrówki, więc uważaj na te owady.

W takim przypadku sprawdź tył liści, ich rogi i ukryte gałązki. Gdy tylko zauważysz białą substancję wytwarzaną przez wełnowce, działaj szybko.

Roztwór potasu

Jednym z naturalnych insektycydów jest mydło potasowe. W kontakcie ze szkodnikiem zmiękcza jego naskórek i ostatecznie go dusi.

Olej naftowy

Jest to naturalny środek owadobójczy wytwarzany z nafty. Działa poprzez tworzenie filmu, który chroni roślinę.

Działa długotrwale i jest bardzo skuteczny. Ogólnie rzecz biorąc, jest szeroko stosowany w uprawach drzew oliwnych i cytrynowych.

Ziemia okrzemkowa

W tym przypadku, gdy produkt wejdzie w kontakt ze szkodnikiem, wysusza go. Chociaż nie jest to najczęściej stosowana metoda eliminacji wełnowców, doskonale nadaje się do zwalczania ich z kaktusów i sukulentów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Unikaj tych 7 błędów w ogrodnictwie i spraw, by Twoje rośliny kwitły wiosną

Pyretryna

Substancję otrzymuje się poprzez zmieszanie związków organicznych pochodzenia naturalnego, wytwarzanych z niektórych kwiatów. Zawsze zalecamy uważne czytanie etykiet każdego z tych produktów, aby pracować z odpowiednimi dawkami i w bezpieczny sposób.

Jak wyeliminować wełnowce naturalnymi środkami?

Istnieją też domowe metody walki z wełnowcem i utrzymywania go z dala od domu. Poniżej wymieniamy kilka z nich.

Olejek neem

Neem to olej roślinny o silnych właściwościach owadobójczych. Musisz rozpuścić łyżkę stołową w średniej butelce wody i dodać kilka kropel mydła w płynie. Opryskuj rośliny tym preparatem trzy razy w tygodniu.

Mydło

W przypadku tej opcji będziesz musiał rozcieńczyć mydło w płynie w wodzie pitnej i dodać alkohol przemysłowy. Trzy składniki zmieszaj w równych częściach.

Preparat należy przelać do pojemnika z rozpylaczem i nanieść na zmienione chorobowo miejsce. Raz w tygodniu wystarczy.

Biedronki

To jedna z najbardziej malowniczych opcji. Biedronka Cryptolaemus montrouzieri uwielbia jeść wełnowce, więc wystarczy udać się do specjalnego sklepu i kupić okazy tego owada. Po kilku dniach nie będziesz mieć więcej wełnowców na roślinach!

Cryptolaemus montrouzieri.
Biedronki polujące na wełnowce można kupić w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych.

Alkohol

W tym przypadku sugeruje się użycie alkoholu podczas podlewania roślin. Użyj alkoholu izopropylowego zmieszanego z wodą i 2 razy w miesiącu polewaj chore łodygi i liście. Chociaż jest to bardzo skuteczna metoda, nie jest zalecana do delikatnych roślin, a raczej do kaktusów.

Lepiej zapobiegać niż eliminować wełnowce

Mamy nadzieję, że wdrożysz niektóre z tych metod, aby wyeliminować szkodniki i przywrócić zdrowie roślinom. Pamiętaj, że profilaktyka to jedno z najlepszych narzędzi. W tym celu nie przelewaj ich, często przycinaj i miej oko na mrówki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Viñuela, E., Handel, U., & Vogt, H. (1996). Evaluación en campo de los efectos secundarios de dos plaguicidas de origen botánico, una piretrina natural y un extracto de neem, sobre Chrysoperla carnea Steph.(Neuroptera: Chrysopidae).  San. Veg. Plagas22(1), 97-106.
  • Edgar, O. E. (1997). Efectividad biológica de insecticidas no convencionales metarhizium anisopliae y la piretrina para el control de plagas del maíz.
  • Nicolás, H. C. (2011). Ventajas y desventajas de los insecticidas químicos y naturales. Universidad veracruzana. Facultad deficiencias químicas74.
  • Delgado Jiménez, J. A., & Espinoza Lozano, L. (2021). Uso de insectos nativos en el control biológico de las cochinillas algodonosas presentes en las plantas ornamentales dela ciudad de Guayaquil(Doctoral dissertation, ESPOL. FCV.).
  • Coto, J. L. P. (2015). Cochinilla acanalada: Icerya purchasis.  Revista Agroecológica de Divulgación, (22), 55-55.
  • Malagón, J., & Monzó, J. C. (2014). Los trips y las cochinillas algodonosas, plagas emergentes en el cultivo del caqui. Phytoma España: La revista profesional de sanidad vegetal, (259), 44-51.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.