Rosacea czyli trądzik różowaty: objawy i przyczyny

Rosacea czyli trądzik różowaty: objawy i przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2020

Rosacea to choroba skóry, której pochodzenia jeszcze nie znamy. Wywołuje zaczerwienienie, a jej leczenie wymaga czasami przyjmowania leków. Dowiedz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł!

Rosacea, czyli trądzik różowaty, to choroba, która dotyka głównie skórę. Jej zdiagnozowanie nie sprawia wielu trudności, dzięki czemu schorzenie to jest zazwyczaj wykrywane wcześnie, bo jego objawy są dość wyraźne. Z dalszej części tekstu poznasz objawy i przyczyny tego rodzaju trądzików.

Eksperci szacują, że trądzik różowaty dotyka każdego roku 2 na 1000 osób. Te wyliczenia nie są dokładne i różnią się znacząco w różnych obszarach świata. Prawda jest taka, że nie ma rzetelnych danych na temat tej choroby skóry. Niektórzy badacze odnotowują, że pojawia się u mniej niż 1% populacji, zaś inni – u ponad 10%.

Widać wyraźnie, że choroba ta atakuje skórę, powodując pojawianie się zaczerwienionych obszarów oraz widocznych i opuchniętych naczynek krwionośnych. Poza tym czasami występują czerwone krostki.

Rosacea pojawia się częściej u kobiet lub mężczyzn, nawet tych o jasnej cerze. Nie występuje zbyt często u dzieci, a szczyt zachorowań przypada na dorosłość, średnio między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Kryteria diagnostyczne dla rozpoznania rosacea

Objawy trądziku różowatego są typowe również dla wielu innych chorób. Dlatego też lekarz może łatwo się pomylić i przypadkowo postawić zupełnie inną diagnozę. Z tego powodu w 2002 r. eksperci ustalili oficjalne kryteria pomocne w zdiagnozowaniu tej patologii.

Kryteria diagnostyczne dzieli się na pierwotne i wtórne. Do objawów pierwotnych zaliczamy:

Lekarz sprawdzający naczynka na ramieniu
Zdiagnozowanie trądziku różowatego następuje zazwyczaj szybko, ponieważ jego objawy są dość wyraziste.
  • Rumień na twarzy  – zaczerwienienie skóry,
  • Pajączki – rozszerzone naczynia krwionośne,
  • Grudki i pryszcze – krostki na twarzy, ropne bądź nie.

Objawy wtórne to:

Przyczyny trądziku różowatego

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, lekarze nadal nie znają prawdziwego źródła pochodzenia trądziku różowego. Całkiem możliwe, że ten problem ma podłoże genetyczne, a reakcje skórne występują, gdy pojawiają się określone bodźce środowiskowe.

Niektóre badania łączą trądzik różowaty z alergią, zwłaszcza na alergeny, które unoszą się w powietrzu i znajdują się w pożywieniu. Nie oznacza to oczywiście, że rosacea to forma alergii, ale wiąże się z typowymi dla niej reakcjami.

Poza tym warto wspomnieć, że u pacjentów cierpiących na to schorzenie zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia oraz chorób metabolicznych. U kobiet częściej pojawia się brak równowagi hormonalnej.

Trądzik różowaty mogą wywołać między innymi:

  • Ekspozycja na światło słoneczne,
  • Sucha, wietrzna pogoda,
  • Spożywanie ostrych pokarmów i napojów alkoholowych,
  • Stres,
  • Przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne,
  • Używanie niektórych kosmetyków.

Objawy

Oczywiście główny objaw trądzika różowatego to czerwone plamy pojawiające się na twarzy, zazwyczaj w jej środkowej części. Często dołączają do nich rozszerzone naczynia krwionośne.

Oprócz czerwonych plam mogą pojawić się czerwone krostki. Wiele osób myli je z trądzikiem, chociaż te zmiany nie są takie same. Co więcej, krostki nie zawsze wypełnia ropa.

Kolejny typowy objaw trądziku różowatego to guzowatość nosa, choroba, która sprawia, że nos powiększa się i staje się zaczerwieniony. To schorzenie nazywa się często rhinophyma i polega na zgrubieniu skóry, która pokrywa nos.

Objawy związane z oczami występują zdecydowanie rzadziej. Trądzik różowaty może objąć okolicę oczu, sprawiając, że powieki stają się niezwykle wysuszone i opuchnięte.

Etapy tej choroby skóry

Trądzik różowaty może dawać różne objawy w zależności od pacjenta. Symptomy zależą od cech charakterystycznych chorego oraz czynników wywołujących chorobę. Wypływ wywiera również wiek. Poza tym należy podkreślić, że schorzenie to ma kilka etapów rozwoju:

Widoczne naczynka na twarzy
Objawy trądziku różowatego mogą być różne u każdej osoby. Poza tym ta choroba może rozwijać się na kilka etapów.
  • Rumień przemijający. Ten etap jest sporadyczny i epizodyczny. Czerwone plamki na zostają na stałe na twarzy, ale zanikają na jakiś czas, a potem powracają.
  • Pierwszy etap. Kiedy objawy nie zanikają, choroba wkracza w pierwszy etap. W jego trakcie pojawiają się pajączki (rozszerzone naczynia krwionośne).
  • Drugi etap. Poza wymienionymi wyżej objawami na skórze twarzy pojawiają się krostki, a czasami pryszcze z ropną wydzieliną.
  • Trzeci etap. To najbardziej skomplikowany etap choroby. Poza powyższymi problemami występują także bąble.

Leczenie

Niestety na istnieje terapia, która raz na zawsze pozwoli zaleczyć tą chorobę. Lekarz może jedynie przepisać leki i zalecić stosowanie odpowiednich technik, które zmniejszają objawy oraz poprawiają wygląd twarzy.

W pierwszej kolejności stosuje się leczenie kremami z dodatkiem metronidazolu. Sprawdzi się ono u pacjentów znajdujących się w pierwszym etapie choroby. Jeżeli to nie zadziała, lekarz może przepisać antybiotyk przyjmowanie doustnie (tetracykliny) lub izotretynoinę.

W przypadku guzowatości nosa pacjent może poddać się zabiegom z wykorzystaniem lasera molekularnego, które przynosi dobre rezultaty w zmniejszaniu stanów zapalnych nosa. Poza tym laser i pulsujące światło wykazują pozytywny wpływ na pajączki (rozszerzone naczynia krwionośne).

Chociaż rosacea wywiera znaczący wpływ na wygląd pacjenta, nadal opracowuje się coraz nowsze sposoby leczenia. Najważniejsze jest to, że trądzik różowaty nie jest niebezpieczny. Jeżeli zauważysz u siebie objawy tej choroby skóry, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • van Zuuren, Esther J. “Rosacea.” New England Journal of Medicine 377.18 (2017): 1754-1764.
  • Gallo, Richard L., et al. “Standard classification and pathophysiology of rosacea: The 2017 update by the National Rosacea Society Expert Committee.” Journal of the American Academy of Dermatology 78.1 (2018): 148-155.
  • Plewig, Gerd, Bodo Melnik, and WenChieh Chen. “Rosacea Therapy.” Plewig and Kligman ́ s Acne and Rosacea. Springer, Cham, 2019. 559-572.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.