Rodzaje wrzodów: poznaj najważniejsze z nich
Wrzody trawienne są najbardziej znane. Jednak istnieją liczne rodzaje wrzodów, takie jak wrzody skórne, które również przysparzają cierpienia wielu osobom.
Wrzody to zmiany chorobowe, które pojawiają się na skórze lub na błonach śluzowych i powodują utratę substancji. Mają różne przyczyny i mogą rozwijać się w różnych miejscach na ciele. Właśnie dlatego warto poznać najczęściej występujące rodzaje wrzodów.
Istnieje wiele różnych rodzajów wrzodów. Jednak najbardziej znane są wrzody trawienne. To bardzo często występujące zmiany chorobowe, które dotykają śluzówki żołądka i jelit. Szacuje się, że występują nawet u od 5 do 10% całej populacji.
Częstotliwość występowania wrzodów oraz ich znaczenia sprawiły, że w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przedstawić różne rodzaje wrzodów oraz sposób ich powstawania.
Jakie są najczęstsze rodzaje wrzodów?
Wrzody trawienne
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wrzody trawienne to najlepiej znany rodzaj wrzodów. Mogą rozwijać się w śluzówce żołądka (wrzody żołądka) lub w dwunastnicy (wrzody dwunastnicy). Poza tym mogą nawet pojawiać się w przełyku, chociaż zdarza się to rzadziej.
Wrzody trawienne wiążą się z infekcjami wywoływanymi przez bakterię Helicobacter pylori. Wiele badań twierdzi, że połowa wrzodów tego rodzaju rozwija się z powodu działania tej bakterii.
Do innych możliwych przyczyn zaliczamy długoterminowe używanie takich leków jak niesteroidowe leki przeciwzapalne i aspiryna. Poza tym eksperci wiążą z tym rodzajem wrzodów stres, ostre produkty spożywcze lub kawę, ponieważ mogą pogorszyć objawy.
Może Cię również zainteresować: Wrzody żołądka – 8 niepokojących objawów
Wrzody skórne
To zmiany chorobowe, które wywołują utratę niektórych warstw skóry. Rozwijają się głównie w naskórku i skórze właściwej, chociaż mogą również pojawić się w tkance podskórnej, czyli w najgłębszej warstwie skóry. Dlatego też możemy powiedzieć, że są to rany, które docierają do różnych głębokości skóry.
Wrzody skórne mogą mieć różne przyczyny. Większość z nich pojawia się u osób starszych, które cały czas leżą w łóżku lub siedzą. Pozostając przez dłuższy czas w tej samej pozycji narażamy się na rozwój wrzodów w tych miejscach, w których występuje ucisk danej partii ciała.
Takie wrzody mogą również pojawiać się w wyniku problemów z krążeniem krwi i mają tendencję do rozwoju na nogach. Pojawiają się głównie u osób z problemami z żyłami lub u tych, które prowadzą głównie bardzo siedzący tryb życia. Co więcej, mogą nawet występować z powodu urazów.
Istnieją również inne mechanizmy, które wywołują wrzody skórne. Na przykład mogą pojawić się również w wyniku pocierania skóry lub wystawienia jej na działanie dużej wilgoci.
Może Cię również zainteresować: Sposób na żylaki – 8 kroków do wyleczenia
Wrzody narządów płciowych
Wrzody narządów płciowych to takie, które pojawiają się w obszarze sromu, penisa lub moszny. Większość z nich wiąże się z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich najczęstsza przyczyna to miejscowa infekcja wywołana przez wirusa opryszczki narządów płciowych.
Mogą również wynikać z infekcji syfilisem. W tym przypadku zazwyczaj pojawia się pojedynczy, bezbolesny wrzód. Należy koniecznie go wyleczyć. Jednak może być to również wrzód weneryczny miękki. To kolejny rodzaj infekcji bakteryjnej, podczas której pojawiają się liczne wrzody, które często są bolesne.
Każdej z takich zmian mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak zmiany wydzieliny pochwy lub z cewki moczowej. Poza tym mogą również wywoływać gorączkę. ogólne uczucie rozbicia, lub inne zmiany chorobowe. Ważne, aby je zdiagnozować, aby uniknąć ich rozprzestrzeniania.
Wrzód rogówki
Rogówka to zewnętrzna warstwa oka, która działa jak tarcza ochronna, która chroni oko przed kurzem, zarazkami i innymi niebezpieczeństwami. Wrzody rogówki mogą powstawać w wyniku infekcji lub urazu. Poza tym zapalenie samej rogówki również może wywoływać wrzody rogówki.
Wiele z takich wrzodów pojawia się z powodu używania soczewek kontaktowych. Dlatego też należy używać ich we właściwy sposób i dbać o odpowiednią higienę. Wrzody rogówki często wiążą się z wirusem opryszczki pospolitej. Należy dobrać odpowiedni sposób leczenia, ponieważ mogą prowadzić do utraty wzroku.
Wrzód odbytu
Istnieje zaburzenie noszące nazwę “zespołu pojedynczego wrzodu odbytu”. Mimo tej nazwy zazwyczaj w odbycie pojawia się kilka wrzodów. Występuje u osób, które cierpią na chroniczne zaparcia. Typowe objawy to krew w kale i ból podczas wypróżnień.
W takich przypadkach eksperci zalecają prowadzenie zdrowego trybu życia. Na przykład często pomocne okazuje się stosowanie diety bogatej w błonnik. Jednak w niektórych przypadkach pacjenci muszą poddać się operacji.
Wrzody jamy ustnej
Wrzody jamy ustnej, nazywane także aftami, występują zazwyczaj w skupiskach i mogą rozwinąć się w każdej części ust. Mogą pojawić się w wyniku infekcji grzybicznych, takich jak kandydoza, lub raka jamy ustnej. Bywają również wywoływane przez wirus opryszczki.
Podsumowanie
Istnieje wiele rodzajów wrzodów, ponieważ te zmiany chorobowe mogą pojawiać się w wielu częściach ciała i mieć wiele przyczyn. Najważniejsze jest to, aby udać się do lekarza, który będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i dobrać jak najlepszy sposób leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Úlceras genitales. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from https://www.fisterra.com/Salud/1infoConse/ulcerasGenitales.asp
- COFB. (n.d.). Úlceras cutáneas | FarmaceuticOnline – Web público del COFB. Retrieved from https://www.farmaceuticonline.com/es/familia/552-ulceras-cutaneas?start=2
- Qué son las úlceras bucales: tratamientos para las úlceras bucales. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from https://www.colgate.es/oral-health/articles/what-are-canker-and-mouth-sores
- Ber Nieto, Y. (2012). Úlcera péptica. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 11(3), 137–141. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(12)70275-5
- Úlcera Corneal: Qué es y Tratamiento – Oftalvist. (n.d.). Retrieved July 23, 2019, from https://www.oftalvist.es/es/especialidades/ulceras-corneales