Rodzaje gangreny: co to jest i co ją wywołuje?

Rodzaje gangreny: co to jest i co ją wywołuje?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gangrena to poważna choroba, która może zamienić się w martwicę, prowadząc do śmierci pacjenta. W dzisiejszym artykule przedstawimy rodzaje gangreny, jej objawy, leczenie i różne grupy ryzyka.

Gangrena jest uznawana za poważną chorobę, która dotyka tkanki, sprawiając, że zaczynają obumierać (nekroza). Zazwyczaj wywołuje ją bakteria nosząca nazwę Clostridium perfringens. Jednak istnieją również inne przyczyny, które wywołują rozwój tego problemu. Czytając poniższy artykuł poznasz różne rodzaje gangreny oraz sposób, w jaki się rozwijają.

Poza tym przybliżymy objawy tego schorzenia. Podkreślimy również znaczenie jak najszybszego udania się do lekarza, aby nie dopuścić do zaostrzenia sytuacji, co może nawet doprowadzić do śmierci.

Rodzaje gangreny

1. Gangrena sucha

Pierwsza odmiana gangreny, jak wykazano w badaniu “Martwica mięśni wywoływana przez Clostridium: choroba wszech czasów” (dostępne w języku angielskim: Mionecrosis due to Clostridium: a disease of all times)rozwija się, gdy tętnice i tkanki są zablokowane, co uniemożliwia dotarcie krwi do dotkniętych tkanek.

W większości przypadków dzieje się tak ze względu na zapaść naczyniową, która towarzyszy cukrzycy. Jednak może pojawiać się również u osób, które dotknęły obrażenia wywołane przez zamarznięcie lub miażdżycę. Leczenie polega na operacji naczyń, jeśli tylko schorzenie zostanie wykryte w odpowiednim momencie.

Może Cię również zainteresować: Wspólny pień tętniczy i jego podstawowe przyczyny

2. Gangrena wilgotna

Lekarz badający rękę
Gangrena może pojawić się w wyniku zakażenia rany.

W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, ten rodzaj gangreny jest wywoływany przez zakażenie rany, brudem lub innymi czynnikami. Ten rodzaj gangreny jest zabójczy, dlatego też trzeba go leczyć antybiotykami i operacją w trybie nagłym. Zazwyczaj dotyka ust, jelita, płuc, sromu i innych miejsc na ciele, które są pokryte śluzem.

3. Zgorzel gazowa

Zgorzel gazową charakteryzuje nagły rozwój, jak wskazano w artykule “Zgorzel gazowa: przedstawienie przypadku” (dostępny w języku angielskim: Gas Gangrene: Presentation of a Case). Jak zauważona, najczęściej pojawia się w wyniku traumatycznych ran.

Zaczyna się od pojawienia się obrzęku (opuchlizny), który utrudnia krążenie krwi. Jedyny sposób na jej zwalczenie to jak najszybsze usunięcie zniszczonych tkanek.

4. Zgorzel Fourniera

Ostatni rodzaj gangreny, który opiszemy, ma znane cechy charakterystyczne. Zazwyczaj dotyka krocze i jego okolice, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Na szczęście nie przytrafia się zbyt często. Jednak gdy się już pojawia, dotyka zazwyczaj starsze osoby.

Zgorzel Fourniera to niezwykle poważna choroba, która wymaga zazwyczaj przeprowadzenia inwazyjnej operacji, mogącej wymagać amputacji genitaliów. W niektórych przypadkach po jej usunięciu lekarz wykonuje operację plastyczną z przeszczepem skóry.

Objawy

Gangrena stopy - rodzaje gangreny
Zwracanie uwagi na objawy gangreny pomoże Ci ją szybko wykryć i wcześnie rozpocząć leczenie.

Skoro już poznaliśmy najczęstsze rodzaje gangreny, jak również możliwe sposoby leczenia, należy opisać najważniejszy aspekt tej choroby: jej objawy.

Posiadanie wiedzy na temat tego, kiedy należy zwrócić się po pomoc lekarską, z pewnością pomoże Ci uniknąć konsekwencji, gdy masz zgorzel gazową. Pamiętaj, że gangrena zamienia się w martwicę co może prowadzić do śmierci, jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań. Oto najczęstsze objawy gangreny:

  • Zmiany koloru skóry. Może stać się fioletowa, brązowa lub czerwona.
  • Obrzęk lub opuchlizna. Czasami mogą towarzyszyć im pęcherze.
  • Bardzo intensywny ból w obszarze objętym chorobą.
  • Brzydki zapach, który sugeruje, że tkanki gniją (początki martwicy).
  • Gorączka, która wskazuje na rozwój infekcji.

Kolejny objaw, który możesz zaobserwować, to apatia. Jeśli gangrena będzie się szybko rozwijać, skóra może zacząć odpadać. Nie ma wątpliwości, że gdy zauważysz te objawy powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza. Dzięki temu będziesz w stanie uzyskać odpowiednie leczenie i uniknąć amputacji, a nawet śmierci.

Grupy ryzyka

Cukrzyk
Cukrzycy są bardziej narażeni na rozwój tej choroby z powodu problemów z krążeniem.

Warto wiedzieć, że osoby, które są bardziej narażone na zapadnięcie na tą chorobę, to osoby cierpiące na cukrzycę, schorzenia układu krążenia lub nowotwory.

Jeśli u takich osób pojawi się jakakolwiek rana lub uszkodzenie skóry, które przypomina wyżej wspomniane, powinny udać się do lekarza, aby dokładnie oczyścić ranę i zastosować właściwe leczenie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci pozbyć się wszelkich wątpliwości związanych z tą chorobą i pozwolił Ci poznać jej różne rodzaje oraz inne przydatne informacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fuentes Valdés, Edelberto, Núñez Roca, Ariel, Kapaxi Andrade, Josina, & Fernandes da Cunha, Yacira. (2013). Gangrena de Fournier. Revista Cubana de Cirugía52(2), 91-100.
  • García-Sánchez, J. E., Fresnadillo, M. J., & García-Sánchez, E. (2010). Nuevas bacterias anaerobias implicadas en enfermedades infecciosas humanas. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica28(3), 173-184.
  • GAUGES, H., & ROSENBLUT, E. (1957). Gangrena de las extremidades en niños recién nacidos. Revista chilena de pediatría28(1), 29-33.
  • Pila Pérez, Rafael, Pila Peláez, Rafael, Guerra Rodríguez, Carmen, del Risco Turiño, Carlos, & Ferrer Padrón, Alejandro. (2002). Trastornos vasculares y cáncer. Comunicación de un caso y revisión de la literatura. Revista Archivo Médico de Camagüey6(3), 294-300.
  • Suárez Lescay, Celso, & Infante Carbonell, María Cristina. (2011). Mionecrosis por clostridio: una enfermedad de todos los tiempos. MEDISAN15(1), 112-124.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.