Operacje plastyczne okolic intymnych – Nowa obsesja

Operacje plastyczne okolic intymnych – Nowa obsesja

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozpaczliwe podążanie za estetyczną doskonałością i związane z tym operacje plastyczne są coraz częściej obecne w społeczeństwie. Teraz martwimy się nawet wyglądem naszych okolic intymnych, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

W rzeczywistości wiele osób zastanawia się, czy zainteresowanie atrakcyjnym wyglądem nie stało się zbyt ekstremalne. Czy nie stało się obsesją, która wyrządza więcej szkód niż pożytku? Tym bardziej, że dążenie do dobrego samopoczucia nie oznacza szukania doskonałości estetycznej.

Podczas gdy dobre samopoczucie jest przystępne i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, doskonałość jest niemożliwa do osiągnięcia, więc dążenie do niej powoduje frustrację. Nic nigdy nie będzie doskonałe, a my zawsze znajdziemy jakąś wadę, którą będziemy chcieli ukryć lub zlikwidować. Poza tym moda ciągle się zmienia, więc nieustannie martwilibyśmy się, że nie nadążamy za trendami.

W rzeczywistości ta obsesja jest źródłem pewnych zaburzeń psychicznych, od anoreksji, po bulimię lub bigoreksję, czy też obsesję na punkcie chirurgii kosmetycznej. Niezadowolenie z naszego wyglądu może doprowadzić do tego, że zaryzykujemy nasze zdrowie. Doskonałym przykładem tego są operacje plastyczne miejsc intymnych.

Depilacja już nie wystarczy. Obecnie ludzie oddają się w ręce chirurgów, żeby poprawić wygląd swoich genitaliów.

Części intymne wysłane na operacje plastyczne: w poszukiwaniu idealnego sromu

Najbardziej popularną operacją w tym przypadku jest labioplastyka, polegająca na zmniejszeniu wielkości warg sromowych. Kobiety, które decydują się na ten zabieg, uważają, że ich części intymne są za duże lub za małe. Tak czy inaczej, nie czują się dobrze z nimi i chcą coś z tym zrobić.

Jednak niektóre kobiety twierdzą, że robią to dla wygody. Ale korzyści z tej operacji są różne.

Intymne zdrowie kobiety, a operacje plastyczne

Poza względami estetycznymi, wiele kobiet decyduje się na labioplastykę, ponieważ rozmiar ich warg sromowych uniemożliwia im uprawianie sportu lub niekorzystnie wpływa na relacje seksualne.

  • To prawda, że może to stanowić problem w łóżku lub na korcie tenisowym, ale tylko w nielicznych przypadkach.
  • Nadmiar skóry lub jej grubość może utrudniać penetrację pochwy podczas stosunku lub wpływać na komfort podczas poruszania się, na przykład w trakcie biegania.

Jednak w ogromnej większości przypadków chodzi głównie o walory estetyczne.

Ze względu na coraz większy dostęp do wyzywających zdjęć stworzono wzór “idealnej waginy”. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych obszarów ciała, obsesja na punkcie estetyki prowadzi na salę operacyjną.

Idealny srom, pobożne życzenie?

Jak już wspomnieliśmy, uderzające jest to, że rosnące niezadowolenie z wyglądu genitaliów zbiegło się w czasie z momentem, gdy nagość jest bardziej obecna niż kiedykolwiek wcześniej.

Czy to w ujęciach konwencjonalnych, czy pornograficznych, obnażone ciało ludzkie jest wszechobecne. Jeśli spojrzymy wstecz, łatwo zauważyć, że media mają ogromny wpływ na nasz stosunek do własnego ciała.

Ogólnie rzecz biorąc, media funkcjonowały jednocześnie jako lustro i dyktator trendów. Chcemy móc się utożsamiać z lansowanymi wzorcami, a jeśli od nich odstajemy, zmieniamy się, aby zacząć je przypominać.

Dokładniej chodzi o to, że jeśli widzimy cały szereg identycznych intymnych części o tych samych cechach,  zaczynamy wierzyć, że odbieganie od wzorca jest niedoskonałością.

Labioplastyka - czy potrzebna?

Wtedy ta niedoskonałość może zacząć nam dokuczać. W tym miejscu możemy reagować na dwa sposoby: zacząć szukać sposobów na zmianę naszego ciała lub zaakceptować różnicę. Rosnąca obsesja na punkcie estetyki sprawiła, że pierwsza opcja była częściej wybierana przez większą część populacji, i to o wiele większą, niż mogłoby się wydawać.

Części intymne nigdy nie były dla nas tak dużym problemem estetycznym. To znaczy oczywiście, mężczyźni od zawsze martwili się rozmiarem swojego penisa, ale kompleksy na punkcie genitaliów nigdy nie dotyczyły kobiet.

Ktoś może zapytać, dlaczego tak się dzieje i czy ta obsesja jest u nas wrodzona, czy wręcz przeciwnie, wynika z pragnienia upodobnienia się do tego, co widzimy w mediach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casale, C., Casale, D., Tébar, A., Sánchez, J. J., González, B., & Herrera, A. (2014). Reducción funcional y estética de los labios menores: Labioplastia con técnica de resección con colgajos especulares en «S». Clinica e Investigacion En Ginecologia y Obstetricia. https://doi.org/10.1016/j.gine.2012.12.012
  • Oranges, C. M. (2015). Vaginal Labiaplasty. Plastic and Reconstructive Surgery. https://doi.org/10.1097/PRS.0000000000001776
  • Aleem, S., & Adams, E. J. (2012). Labiaplasty. Obstetrics, Gynaecology and Reproductive Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ogrm.2011.11.006
  • Sharp, G., Tiggemann, M., & Mattiske, J. (2016). Factors That Influence the Decision to Undergo Labiaplasty: Media, Relationships, and Psychological Well-Being. Aesthetic Surgery Journal. https://doi.org/10.1093/asj/sjv270
  • Veale, D., Eshkevari, E., Ellison, N., Costa, A., Robinson, D., Kavouni, A., & Cardozo, L. (2014). Psychological characteristics and motivation of women seeking labiaplasty. Psychological Medicine. https://doi.org/10.1017/S0033291713001025
  • Veale, D., Eshkevari, E., Ellison, N., Costa, A., Robinson, D., Kavouni, A., & Cardozo, L. (2014). A comparison of risk factors for women seeking labiaplasty compared to those not seeking labiaplasty. Body Image. https://doi.org/10.1016/j.bodyim.2013.10.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.