Reumatoidalne zapalenie stawów - 5 faktów

Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów? Przeczytaj 5 najważniejszych informacji dotyczących rozpoznawania objawów, diagnozowania i metod leczenia tej choroby.
Reumatoidalne zapalenie stawów - 5 faktów
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą objawiającą się stanem zapalnym i zniekształceniami w stawach oraz otaczających je tkankach. Ten rodzaj reumatyzmu jest dość powszechny wśród osób powyżej 60. roku życia, ale czasem występuje również u młodszych osób.

Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej dotyka stawy kolanowe i dłonie, jednakże może występować także w dowolnym obszarze ciała i obejmować niektóre mięśnie i tkanki.

Choć nie ma jednoznacznego wytłumaczenia występowania reumatoidalnego zapalenia stawów, schorzenie to jest łączone z kilkoma czynnikami.

Specjaliści twierdzą, że głównymi przyczynami zapalenia stawów są czynniki genetyczne, postępujące z wiekiem zużycie stawów oraz przebyte kontuzje.

Głównym objawem choroby jest ból, który może mieć różne nasilenie. Niemal zawsze towarzyszy mu opuchlizna, uczucie ciężkości i trudność w wykonywaniu codziennych czynności.

Symptomy zapalenia stawów mogą częściowo zelżeć, jednakże większość pacjentów potrzebuje pomocy lekarskiej z powodu nasilającego się z czasem bólu.

Z tego powodu tak ważne jest, aby dowiedzieć się czym się objawia ta choroba, jakie niesie ze sobą ryzyko oraz na czym polega jej leczenie. Poniżej zamieszczamy 5 najważniejszych informacji, które każdy powinien poznać.

1. Zapalenie stawów obejmuje wiele obszarów

reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która zazwyczaj dotyka kilka stawów jednocześnie, obejmując w pierwszej kolejności stawy kolanowe i dłonie.

Rzadko kiedy obejmuje tylko jeden staw, ponieważ rozwija się z czasem i powoli rozprzestrzenia się na inne obszary ciała. Niektórzy pacjenci odczuwają ból tylko po jednej stronie ciała, co pozwala im na lepsze kontrolowanie bólu.

Zdarzają się nawet przypadki, kiedy środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, w połączeniu z alternatywnymi terapiami, przynoszą wystarczającą ulgę.

Przeczytaj również: Dieta wzmacniająca kości i stawy

2. Zapalenie stawów może wystąpić u każdego

Ciągły ból występujący przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wynika z postępującego wraz z wiekiem zużycia stawów. Choroba ta nie zawsze jednak dotyka tylko starsze osoby – może na nią zapaść zarówno dziecko, jak i nastolatek.

Oczywiście największą liczbę przypadków notuje się wśród osób w starszym wieku, ale pewne czynniki mogą przyspieszyć jej pojawienie się.

Wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów występuje u osób, które przeszły jakieś urazy stawów lub które mają w rodzinie przypadki tej choroby.

3. Lekarze nadal wiedzą niewiele o zapaleniu stawów

wizyta u lekarza z powodu zapalenia stawów

Chociaż zapalenie stawów jest dość powszechną chorobą, lekarze nadal nie znają odpowiedzi na wszystkie związane z nią pytania. Dzieje się tak dlatego, że samo zużycie stawów wynika z całego szeregu różnych czynników.

Eksperci są zgodni co do faktu, że choroba rozwija się najłatwiej w sytuacji, w której układ immunologiczny atakuje tkanki znajdujące się wokół stawów. Nie wiadomo jednak skąd się bierze taka reakcja organizmu.

Lekarze ustalili, że do czynników podwyższających ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów należą:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • spożywanie alkoholu i palenie tytoniu,
  • kontuzje mięśni, stawów i uszkodzenia tkanki kostnej,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • siedzący tryb życia,
  • otyłość.

4. Diagnoza jest trudna

Wiele chorób łatwo jest zdiagnozować na podstawie badań płynów ustrojowych. Zapalenie stawów niestety jest wyjątkowym przypadkiem.

Wykrycie choroby jest skomplikowane ze względu na jej objawy. W początkowych stadiach rozwoju zapalenie stawów można łatwo pomylić z wieloma innymi schorzeniami albo uznać jego objawy za wynik przemęczenia.

Nie istnieje jeden, konkretny sposób na zdiagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawów. Diagnoza trwa czasem latami i opiera się na prześwietlaniach i wywiadzie dotyczącym przypadków wystąpienia tej choroby w rodzinie.

5. Istnieje wiele metod leczenia zapalenia stawów

Choć na zapalenie stawów nie ma jeszcze skutecznego sposobu leczenia, istnieje wiele metod, które mogą pomóc zredukować nasilenie jego objawów. Leczenie ma na celu opanowanie stanu zapalnego i przyniesienie ulgi w bólu, aby pacjenci mogli bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki.

  • Pacjenci na początku leczenia muszą przede wszystkim otrzymać konieczną wiedzę dotyczącą zapalenia stawów, ponieważ choroba ta często negatywnie wpływa  na ich stan psychiczny.
  • Lekarz przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, aby zredukować dyskomfort i sztywnienie stawów.
  • Bardzo pomocne są również zabiegi fizjoterapeutyczne, które wzmacniają i chronią tkanki otaczające stawy.

Chorzy mogą też sięgnąć po cały szereg naturalnych produktów, które pomagają zredukować objawy zapalenia stawów. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z tą chorobą, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Jeśli diagnoza się potwierdzi, jak najprędzej poddaj się leczeniu, aby choroba nie wpłynęła negatywnie na Twój komfort życia. Im wcześniej podejmiesz kroki, tym lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.