Ręczne mycie naczyń - 8 przydatnych sztuczek

Masz coś przeciwko zmywaniu naczyń? Czy zwykle znajdujesz na nich ślady brudu? Nie martw się. Pokażemy Ci kilka niezawodnych sztuczek, aby uczynić to zadanie łatwiejszym i bardziej higienicznym.
Ręczne mycie naczyń - 8 przydatnych sztuczek

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jedzenie potraw przygotowanych w domu to jedna z radości życia. Jednak po jedzeniu przychodzi zadanie, które niewiele osób chce wykonać. Ręczne mycie naczyń to jedno z zajęć, które ludzie lubią najmniej. W związku z tym w tym artykule pokazujemy 8 sztuczek, aby ręczne mycie naczyń przestało spędzać ci sen z powiek.

Chociaż istnieją zmywarki do naczyń, wiele domów nie ma tego urządzenia. Poza tym niektóre osoby wolą myć naczynia ręcznie. Zmywarka przynosi bowiem nie tylko same korzyści, ponieważ zużywa energię elektryczną i wymaga specjalnego środka do mycia.

Ponadto ręczne mycie naczyń w tradycyjny sposób ma swoje zalety. Z jednej strony może oszczędzać wodę i zużywać mniej energii. Z drugiej strony, codzienne przydzielanie tej pracy jakiemuś członkowi rodziny pozwala motywować dzieci do odpowiedzialności i uczyć tego, jak ważna jest współpraca.

Ręczne mycie naczyń – najczęściej popełniane błędy

Chociaż ręczne mycie naczyń jest prostym i intuicyjnym zadaniem, łatwo też popełnić błędy, które mogą wystawić Twoje zdrowie na ryzyko lub uszkodzić przybory i naczynia.

Dlatego nie myśl, że jest to temat, którym nie warto się zajmować. Kuchnia należy do przestrzeni o największej liczbie bakterii, zwłaszcza w rejonie zlewozmywaka. Zwróć uwagę na poniższe błędy, aby im zapobiec i skuteczniej zmywać naczynia ręcznie.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Jak myć i dezynfekować drewniane przybory kuchenne?

Pozwalanie na gromadzenie się dużych ilości naczyń

Układanie dużych stosów naczyń, garnków, szklanek i przyborów do gotowania jest powszechnym, ale nieprzydatnym zachowaniem. Przede wszystkim ręczne mycie naczyń staje się wówczas znacznie cięższym zadaniem.

Z drugiej strony taki zły nawyk sprawia, że ​​jedzenie wysycha i trudniej je usunąć. Rozmnażają się również bakterie i grzyby. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest mycie naczyń i sztućców na bieżąco podczas gotowania.

Brudne naczynia
Gromadzenie dużych ilości naczyń i przyborów kuchennych do późniejszego umycia może być poważnym błędem.

Używanie tej samej gąbki do wszystkiego

Czy kiedykolwiek próbowałeś pić wodę ze szklanki, z której wydobywał się bardzo nieprzyjemny zapach? Zwykle dzieje się tak wtedy, gdy używa się tej samej gąbki do mycia wszystkiego.

W związku z tym zaleca się mieć osobną gąbkę lub szczotkę do szklanek, inną do garnków i inną do mycia naczyń, sztućców i przyborów kuchennych. Ponadto pozwala to uniknąć wzajemnego zanieczyszczenia różnymi substancjami, które pozostają w odpadach spożywczych.

Złe używanie ​​ściereczek kuchennych

Wiele osób zastępuje gąbki kuchenne ściereczkami. Są też tacy, którzy wycierają naczynia ściereczką przed ponownym umieszczeniem ich na półkach.

Jednak tkaniny te mogą również stać się miejscem rozwoju bakterii i zarazków. Dlatego ważne jest, aby po każdym użyciu przepłukać  ściereczki gorącą wodą i w miarę możliwości przepuścić przez suszarkę w wysokiej temperaturze.

Ręczne mycie naczyń tylko przy użyciu zimnej wody

Bardzo często zmywa się naczynia zimną wodą z kranu. Jest to jednak błąd, który sprawia, że ​​Twoja kuchnia staje się siedliskiem bakterii i patogenów.

W związku z tym portal Food Safety (bezpieczeństwa żywności) rządu Stanów Zjednoczonych wskazuje co robić, żeby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Konieczne jest mycie desek do krojenia, naczyń, przyborów kuchennych i blatów gorącą wodą ze środkiem do mycia.

Aby ułatwić mycie gorącą wodą, można również zastosować duży pojemnik, który pozwala na zanurzenie naczyń i przyborów. Jednak przy tym ważne jest, aby robić to w rękawiczkach lub uważać, aby nie poparzyć skóry dłoni i ramion. Ponadto lepiej jest uniemożliwić dzieciom ręczne mycie naczyń w takiej temperaturze.

Nie usuwanie resztek jedzenia przed myciem

Niejednokrotnie naczynia wkłada się do zlewu i natychmiast zaczyna się ich mycie. Jest to jednak błąd, który utrudnia ręczne mycie naczyń a ponadto zużywa więcej wody.

Najlepiej najpierw usunąć resztki jedzenia i wyrzucić je do kompostu lub pojemnika na odpady organiczne. Możesz również przetrzeć je serwetką, aby ułatwić ten proces. Wtedy usuwasz tłuszcz i ułatwiasz zmywanie naczyń.

Sztuczki, które sprawią, że ręczne mycie naczyń będzie bardziej skuteczne

Chociaż ręczne mycie naczyń nie zawsze jest przyjemnym zadaniem, jest konieczne i dlatego powinno być wykonane w jak najlepszy sposób. Ponadto może się nawet stać przyjemnym zajęciem, jeśli masz dobre nastawienie i stosujesz sztuczki, które ułatwiają ten proces.

Oto kilka kluczy, które sprawią, że praca będzie bardziej higieniczna i łatwiejsza.

1. Zadbaj o gąbkę

Badanie opublikowane w International Journal of Food Microbiology przeprowadziło analizę wzrostu i rozwoju bakterii w gąbkach i szczotkach do mycia naczyń. Odkrycia wskazują, że ponieważ są one wystawione na działanie płynów pokarmowych i wody, stanowią sprzyjającą przestrzeń dla wzrostu patogenów, takich jak Salmonella.

Jednak to samo badanie wykazało, że bardziej higieniczne jest używanie szczotek niż gąbek. Dlatego, jeśli chcesz mieć dom bardziej przyjazny dla środowiska, możesz zastąpić gąbki szczoteczką wykonaną z drewna i włókien naturalnych, która pozwala na rozprowadzenie mydła.

Jeśli jednak wolisz używać gąbek, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na brzydkie zapachy lub zmiany koloru, ponieważ są znakiem, że czas je wymienić.

2. Często dezynfekuj gąbkę lub szczotkę

Chociaż gąbkę trzeba często wymieniać, ważne jest, aby dokładnie ją czyścić codziennie po myciu lub przynajmniej 4 razy w tygodniu. To samo dotyczy szczotek i ściereczek.

Do procesu dezynfekcji możesz użyć wrzącej wody i odrobiny octu. Jeśli chodzi o gąbkę, włóż ja do kuchenki mikrofalowej na minutę. Jednak ważne jest, aby upewnić się wcześniej, że nie jest mokra.

Przeczytaj również ten praktyczny artykuł: Plastikowe naczynia kontra Twoje zdrowie

3. Używaj siatki lub sitka w odpływie

Ręczne mycie naczyń może prowadzić do tego, że resztki żywności przedostają się do odpływu ze zlewu. Jest to problem, który z czasem spowoduje zatkanie rur.

Z tego powodu warto zaopatrzyć się w kratkę do odpływu, dzięki czemu będzie można filtrować resztki jedzenia. Będzie to również bardzo pomocne w przypadku, gdy coś przypadkowo trafi do zlewozmywaka, np. pierścionek.

4. Używaj rękawiczek, aby ręczne mycie naczyń nie zniszczyło ci skóry na rękach

Ręczne mycie naczyń może wysuszyć dłonie i osłabić paznokcie. Ponadto kontakt z mokrymi resztkami jedzenia wcale nie należy do przyjemnych.

W związku z tym noszenie rękawiczek to doskonały pomysł, aby zadbać o skórę i uprzyjemnić sobie to zadanie. Staraj się kupować je w rozmiarze, który pasuje do twoich dłoni i nie dzielić się nimi z innymi domownikami. Idealnie, jeśli każdy członek rodziny posiada własną parę do użytku osobistego.

5. Używaj domowych środków

Istnieją domowe środki, które wszyscy mamy w szafce kuchennej a które ułatwiają czyszczenie i mycie. Ocet, soda oczyszczona, kawa i cytryna są świetnymi sprzymierzeńcami w tym procesie.

W związku z tym możesz użyć ciepłej wody z cytryną i sodą oczyszczoną, aby zmiękczyć tłuszcz. Ocet służy do skuteczniejszego mycia pojemników zawierających żywność, w której rozwija się pleśń. Z kolei fusy z kawy są bardzo chłonne i pomagają usuwać uporczywy tłuszcz, który przywiera do garnków.

Sok z cytryny
Cytryna to naturalny detergent. Możesz trzymać sok z cytryny w dostępnym miejscu w kuchni, aby ułatwić ręczne mycie naczyń.

6. Myj naczynia i przybory po kolei

Chociaż wydaje się, że ręczne mycie naczyń nie ma zbyt wiele wspólnego z nauką, stosowanie określonej kolejności wykonywania tego zadania jest świetną strategią. W ten sam sposób warto je układać na ociekaczu w zorganizowany sposób.

Najpierw umyj szklanki lub kryształowe i szklane pojemniki. Potem kontynuuj myjąc talerze i sztućce. W przypadku tych ostatnich konieczne jest szorowanie pojedynczo, a nie partiami, ponieważ wyjdą niedomyte i brudne. Na zakończenie umyj patelnie i garnki, pozostawiając na sam koniec te, które zawierają najwięcej tłuszczu.

7. Zostaw do namoczenia naczynia z trudnym do umycia brudem

Kiedy masz garnek z przyklejonym brudem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zamoczenie go w ciepłej wodzie na kilka godzin. Lepiej jednak zapobiegać, niż potem się skarżyć.

Dlatego przygotowując żywność, która z czasem twardnieje, najlepiej od razu ją spłukać lub namoczyć. Tak jest w przypadku płatków owsianych, ciasta do wypieków czy czekolady.

8. Użyj cytryny lub soli, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy

Naczynia, sztućce i patelnie są często przesycone nieprzyjemnym zapachem. Klasycznym przykładem jest zapach surowego jajka.

Możesz jednak zastosować w czasie mycia dwa triki, które pomogą ci zapanować nad tym nieprzyjemnym efektem. Najpierw namocz przedmiot w gorącej osolonej wodzie. Po drugie, możesz dodać sok z cytryny do wody podczas spłukiwania, po namydleniu. Obydwa sposoby czynią cuda.

Ręczne mycie naczyń a kwestia ociekacza

Teraz znasz już zasady ręcznego zmywania naczyń i błędy, których powinieneś unikać. Musisz jednak również pamiętać, żeby wyposażyć się w dobry ociekacz. Ponadto konserwacja, jaką mu zapewniasz, jest bardzo ważna. Wilgotne i mokre środowisko ma bowiem idealne warunki dla rozwoju bakterii a przy tym generuje nieprzyjemne zapachy.

W związku z tym należy wysuszyć i wyczyścić ociekacz po odłożeniu naczyń. W przeciwnym razie stanie się przestrzenią do zbierania brudu. Możesz go czyścić wybielaczem raz w tygodniu, aby zagwarantować usunięcie zarazków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.