Rak warg: przyczyny, objawy i leczenie

Rak warg to nowotwór, który rozwija się z komórek skóry wargi. Wpływają na to różne czynniki, takie jak palenie tytoniu i słońce. Wyjaśnimy ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Rak warg: przyczyny, objawy i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Chociaż może się to wydawać niemożliwe, rak warg istnieje. Jest to rodzaj złośliwego nowotworu, który rozwija się z komórek skóry wargi. Jest objęty terminem medycznym nowotworu jamy ustnej, który atakuje różne części w tym obszarze przewodu pokarmowego.

Jednym z czynników ryzyka jest, logicznie rzecz biorąc, tytoń. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów skóry, ekspozycja na słońce również może być wyzwalaczem tego procesu.

Chociaż rak warg jest uleczalny, może znacząco wpływać na wygląd i jakość życia. Dlatego niezbędna jest wczesna diagnoza. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie. Powiemy ci też, jak ją zidentyfikować.

Co to jest rak warg?

Rak to proces, który powoduje mutacje w DNA komórek. Te mutacje powodują z kolei, że komórki zaczynają się rozmnażać w niekontrolowany sposób. Następnie atakują i uszkadzają otaczające tkanki.

Rak warg, jak wspomnieliśmy, zalicza się do raka jamy ustnej. To znaczy do tych nowotworów złośliwych, które rozwijają się wewnątrz w stosunku do jamy ustnej. Według National Institute of Dental and Craniofacial Research, w Stanach Zjednoczonych występuje 53 000 przypadków tej choroby rocznie. Dotyczy głównie osób po 40 roku życia.

Jak wskazuje Hiszpańskie Stowarzyszenie Raka Głowy i Szyi, nowotwór powstaje w komórkach skóry wargi. W szczególności w komórkach zwanych płaskonabłonkowe. Mają cienką, spłaszczoną strukturę i wyściełają wnętrze anatomicznej struktury. Większość przypadków dotyczy dolnej wargi.

Objawy raka warg

Rak warg może mieć bardzo agresywny charakter. Ponadto problem polega na tym, że często wymaga operacji w celu leczenia. Tego typu podejście wpływa na wygląd i samoocenę pacjenta. Dlatego kluczowe znaczenie ma wiedza, by rozpoznać wczesne objawy.

Na początku choroba może objawiać się na różne sposoby. Może to być rodzaj bólu na wardze, który nie łagodnieje się z czasem. Pojawia się również jako biała plama, a nawet rodzaj grudki lub masy.

Jak wyjaśnili specjaliści Mayo Clinic, niektórzy ludzie odczuwają mrowienie, drętwienie lub ból w tej okolicy. Powoduje to problemy z żuciem, a nawet z normalnym mówieniem. W niektórych przypadkach zmiana krwawi. Jeśli rak się rozprzestrzeni, może wystąpić obrzęk szczęki i ból gardła.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Rak powstaje w wyniku mutacji w DNA. Konkretna przyczyna raka warg nie jest znana. Eksperci dostrzegają jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko mutacji.

Na przykład do najważniejszych z nich należy palenie. Dym z każdego rodzaju papierosów zawiera wiele szkodliwych dla organizmu substancji. Czynnikiem decydującym jest ciągła ekspozycja ust na toksyczne działanie.

Ponieważ jest to rodzaj raka, który powstaje w komórkach skóry warg, dotyczą go również czynniki ryzyka związane z nowotworami skóry. Na przykład ekspozycja na słońce. W rzeczywistości jest to fundamentalny powód, dlatego stosowanie ochrony na ustach może zmniejszyć częstość występowania problemu.

Fundacja Arturo Lopeza Pereza wyjaśnia, że kolejnym czynnikiem ryzyka jest wirus brodawczaka ludzkiego. Podobnie, wpływ mogą mieć częste infekcje w okolicy z powodu złej higieny jamy ustnej lub skłonności rodzinnych.

Jak diagnozuje się raka warg?

Rozpoznanie raka wargi wymaga serii badań w celu określenia dokładnego typu nowotworu, jego zasięgu i innych cech. Przede wszystkim wykonuje się gruntowne badanie fizykalne. Ponadto lekarz musi wiedzieć, czy pojawiły się jakiekolwiek towarzyszące objawy.

Kiedy w tym obszarze powstaje zmiana i istnieje podejrzenie nowotworu złośliwego, idealnym rozwiązaniem jest wykonanie biopsji. Jest to badanie polegające na usunięciu części zmienionej tkanki. Następnie próbkę obserwuje się pod mikroskopem, aby sprawdzić ewentualne zmiany w komórkach.

Przydatna jest również cytologia złuszczająca. Jest mniej inwazyjna niż biopsja. Próbkę pobiera się z jamy ustnej lub wargi pocierając obszar pędzelkiem lub wacikiem. Komórki są również badane w laboratorium.

Ponadto potrzebne są inne testy uzupełniające, aby określić stopień raka wargi. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i pozytonową tomografię emisyjną.

Dostępne metody leczenia

Raka warg można leczyć. Jednak podejście różni się w zależności od lokalizacji i rozległości guza. Operacja jest jedną z najczęściej stosowanych opcji, zwłaszcza gdy obszar raka jest ograniczony i można go usunąć bez rozległych uszkodzeń.

Problem polega na tym, że jeśli rak jest duży, usuwa się dużą część wargi. Ma to oczywisty konsekwencje estetyczne, ale powoduje również problemy funkcjonalne. Z tego powodu często trzeba wykonać operację rekonstrukcyjną, która naprawi wady.

Inną opcją jest radioterapia. W szczególności, jak wyjaśniono w badaniu opublikowanym w Medicina y Patología Oral, stosuje się brachyterapię. Pozwala ona na zastosowanie wyższych dawek promieniowania w krótszym czasie i w bardziej bezpośredni sposób.

Przydatna może być również chemioterapia, zwłaszcza jeśli rak rozprzestrzenił się na inne części ciała. Zwykle łączy się ją z radioterapią. Obecnie w przypadku niektórych nowotworów istnieją dedykowane leki w zależności od rodzaju raka. W ten sposób komórki rakowe można zabić bez powodowania nadmiernego uszkodzenia zdrowych komórek. Inną podobną opcją terapeutyczną jest immunoterapia. Polega na stymulacji układu odpornościowego do skuteczniejszej walki z rakiem.

Czy można zapobiegać rakowi warg?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokładne przyczyny raka warg nie są znane. Zidentyfikowano jednak wiele czynników, które zwiększają ryzyko. Zapobieganie opiera się zatem na unikaniu tych wyzwalaczy.

Jednym z pierwszych podstawowych środków jest rzucenie palenia. Podobnie staraj się ograniczać ekspozycję na słońce, szczególnie w godzinach szczytu. Jeśli masz zamiar się opalać lub musisz długo przebywać na słońcu, koniecznie nałóż krem przeciwsłoneczny na usta. Na przykład, gdy jeździsz na nartach lub snowboardzie, ponieważ śnieg odbija światło słoneczne i potęguje promieniowanie.

Ponadto, uważaj też na łóżka opalające. Są to urządzenia wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe, które wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zmian skórnych.

Pamiętaj, że rak warg może być bardzo agresywny

Rak warg może być trudny do wczesnego wykrycia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na tym obszarze występują narośla i z tego powodu często nie podejrzewa się szkodliwych zmian.

Jednak wczesna diagnoza jest niezbędna do szybkiego podjęcia leczenia. Jeśli uda się wykryć raka na czas, terapia może nie być zbyt agresywna i może pozwolić na zachowanie wargi. W przeciwnym razie będzie miała poważne konsekwencje estetyczne i funkcjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.